Všetci budeme jazdiť na čínskych autách

Všetci budeme jazdiť na čínskych autách


Partnerom blogu je firma SGS Holding

V Číne žijeme už trinásť rokov a celý čas, vždy keď sme sa so ženou bavili o kúpe auta, vraveli sme si: „Čínsku značku určite NIE“. Za posledné dva roky sa to úplne obrátilo. Čínske automobilky dobehli svet, len svet o tom ešte nevie.

Odkedy bývame na čínskej dedine, stále viac sa rozprávame o kúpe auta a premýšľame už iba nad čínskymi autami. A aj vy budete už o pár rokov s veľkou pravdepodobnosťou jazdiť na čínskych autách tiež.

Tento text vyšiel aj ako video

Všetko sa obrátilo

Zmenu postoja k čínskym autám som nemal len ja, rozmaznaný Európan, ale aj Číňania. Pred pár týždňami bol v Číne prvýkrát po troch pandemických rokoch aj môj klient. A prvé, čo ho zaskočilo ako obrovská zmena za tie tri roky, bolo neuveriteľne veľa nových čínskych áut na uliciach. Kým pred pandémiou boli čínske autá hlavne vo veľkých mestách stále v menšine, dnes sa ten pomer výrazne obrátil.

Na malomestách bolo vždy viac čínskych áut, ale človek videl aj zahraničné. Dnes ich moc nie je vidieť. Ak áno, tak staršie modely, ktoré ľudia majú už roky, napríklad rôzne Volkswageny, tých je tu stále strašne veľa.

Najviac bijúce do očí je to, že tie čínske autá, ktoré behajú teraz po čínskych mestách, sú už krásne, luxusné a na prvý pohľad dobré autá, žiadne lacné napodobeniny ako pred pár rokmi. Ja som za posledné dva roky najazdil po Číne takmer dvadsať tisíc kilometrov a všetko v čínskom aute. Môžem vám povedať, že naň bolo úplné spoľahnutie, hoci cesty, ktoré sme si občas vyberali, neboli ani len cesty.

Čo je to za auto, na ktorom jazdíme, koľko stojí, s akými autami je na Slovensku porovnateľné? Všetko vám poviem, ale najprv zopár zaujímavostí.

Zmenu postoja k čínskym autám som nezažil len ja a Číňania, ale zjavne aj ľudia inde na svete. Minulý rok totiž Čína vyviezla viac áut ako Nemecko, kráľ automobilového priemyslu. Dnes je Čína druhým najväčším exportérom áut, tento rok pravdepodobne predbehne aj Japonsko, čím sa stane najväčším exportérom áut na svete a podľa niektorých analytikov by do troch rokov mala polovica všetkých predaných automobilov na svete pochádzať z Číny. Čo je veľká zmena pre krajinu, ktorej automobily mali dekády povesť nekvalitných, zlých a nebezpečných. A to až do takej miery, že ani samotní Číňania ich nechceli. Ako sa im to podarilo zmeniť?

Za všetkým sú elektromobily

Čínska vláda si už pred viac ako dvadsiatimi rokmi uvedomila, že v spaľovacích motoroch svet nikdy nedobehne. V roku 2001, kým zvyšok sveta na elektromobiloch ešte stále spal, Čína povýšila ich vývoj na prioritu pre budúci ekonomický rozvoj a začali s masívnymi investíciami do vývoja áut, vývoja akumulátorov, ako aj zabezpečením kritických surovín pre výrobu batérií.

Od roku 2009 začali platiť dotácie od vlády pre výrobcov a aj kupcov elektromobilov, na ktoré Čína vynaložila dokopy za trinásť rokov v prepočte takmer dvadsať miliárd eur. Tým sa cena elektromobilov dostala na úroveň áut so spaľovacím motorom, ba niekde aj nižšie.

No dôvodov na kúpu elektrického auta bolo v Čine viac. V čínskych mestách platia prísne regulácie ohľadom vlastníctva áut a poznávacích značiek, napríklad v Šanghaji stojí SPZ pre auto desať tisíc eur, v Pekingu sa dá získať len lotériou a aj tak môže vlastník jazdiť po uliciach iba niektoré dni v týždni. Tieto pravidlá neplatia pre elektromobily, čo je neuveriteľná konkurenčná výhoda.

V mestách sú vybudované rozsiahle siete dobíjacích staníc, každé parkovisko má minimálne 30 % miest s nabíjaním, takže jazdenie v mestách s elektromobilom je jednoduché a aj lacnejšie. Ak niekto ponúka služby ako šofér, napríklad cez Didi, čo je čínsky ekvivalent Uberu, musí vlastniť elektromobil.

Pre výrobcov zase platí systém kreditu - ak predávajú elektrické autá, majú kladný kredit, za spaľovacie motory záporný. Tým sú automobilky motivované mať v ponuke aj elektrické autá. Ak nemajú dostatok kladného kreditu, musia ho odkúpiť od iných automobiliek, čo sa premieta do nákladov na výrobu spaľovacieho motora a tým aj na cene.

Vďaka tomuto inkubačnému času sa trh naučil kupovať elektrické autá a zároveň výrobcovia dokázali zvyšovaním objemu výroby udržať ceny aj po skončení vládnych dotácií na nízkej úrovni a neustále ich znižujú.

Elektromobily vybudovali cestu aj spaľovacím motorom

Na elektrických autách sa čínske automobilky vyrástli a časom sa naučili vyrábať kvalitné a bezpečné autá, ktoré bez problémov konkurujú svetovým výrobcom. Ale vývoj neostal len pri elektromobiloch, paralelne automobilky vylepšili aj vývoj a výrobu áut so spaľovacími motormi. Čínske automobilky taktiež výrazne zapracovali na softwarovej a senzorovej výbave áut, v čom popravde európske automobilky nechali roky za sebou.

Čína dnes bezkonkurenčne dominuje dodávateľskej sieti pri výrobe batérií. Takmer všetky články výrobného reťazca akumulátorov pre akékoľvek auto na svete je závislé na Číne. Čína taktiež kontroluje približne 70 % svetovej zásoby surovín nevyhnutných pre výrobu akumulátorov. V roku 2022 sa predalo vo svete 10,5 miliónov elektrických automobilov, z toho 6,2 milióna bolo z Číny. To znamená, že každé štvrté predané auto bolo čínske.

V elektromobiloch zvyšné krajiny Čínu už nedobehnú. Lenže problém je že Čína predbieha svet už aj v spaľovacích motoroch. A to tak že v prvej polovici roka 2022 sa doviezlo viac áut z Číny do Nemecka, než Nemecko vyviezlo von. To nie je moc dobrá správa ani pre nemeckú, ani slovenskú ekonomiku.

Aké auto si kúpim ja?

Skôr než vám poviem o mojich obľúbencoch, mali by sme poznať aspoň troch najväčších výrobcov áut v Číne.

Prvým je SAIC Motor, ktorí vyrábajú automobily pod značkami, ako MG (名爵), Roewe (荣威), Maxus (上汽大通) a LDV (凯捷). Okrem toho má táto firma spoločné podniky s General Motors a Volkswagenom, vyrábajú automobily pod značkami Buick (别克), Chevrolet (雪佛兰), Volkswagen (大众) a Škoda (斯柯达).

Druhý najväčší výrobca FAW Group (一汽集团) vyrába automobily pod značkami ako Hongqi (红旗), na tejto značke jazdí čínsky prezident a celá politická špička, ďalej Bestune (奔腾) a FAW (一汽).

Tretí najväčší výrobca Dongfeng Motor Corporation vyrába automobily pod značkami Dongfeng (东风) - to je dostupné už aj na Slovensku, ďalej Fengshen (风神) a Venucia (启辰). Okrem toho má spoločnosť spoločné podniky s Nissanom, Hondou a Kia-ou.

Auto na ktorm jazdíme my s kamarátom nepatrí ani pod jednu z týchto menovaných automobiliek. Je to značka Haval a vyrába ju spoločnosť Great Wall Motors (长城汽车), čo je najväčší výrobca SUV v Číne, zameriavajú sa na elektrické a hybridné SUV.

Naše auto, model H9, má spalovací dvojliter, je to prémiové terénne SUV s jednoliatou konštrukciou, pohonom na všetky štyri, plnou automatikou a ôsmimi prevodmi, spotreba je 9,6L, výkon 224 koní. U nás sú porovnateľné autá napríklad Range Rover Sport, BMW X5, alebo Mercedes-Benz GLE, tie stoja medzi 80 až 150 000 €, čínsky Haval H9 v plnej výbave s dvoma rezervami stojí 35 000 € za päťmiestne auto a 40 000 € za sedemmiestne auto. Za rok a pol, čo ho môj kamarát vlastní, už najazdil 95 000 kilometrov a stále je krásne tiché a plne spoľahlivé aj vo veľmi náročnom teréne.

Môj kamarát je outdoorový vodca a do neprístupného terénu chodí každý mesiac, ja nie. Na niektoré cesty, kam nejdeme spolu si preto občas požičiavam aj nižšiu radu SUV áut značky Haval. Napríklad model Haval Fešák - Kugou, čo je to klasické SUV s pohonom na všetky štyri, plnou automatikou, motorom 1,5T, spotrebou 8L a so siedmimi prevodmi. U nás je porovnateľné s modelmi Honda CR-V, Volkswagen Tiguan, alebo Ford Escape. Tie u nás stoja od 30 do 50 000 €, zatiaľ čo čínsky Fešák v plnej výbave stojí 15 000 €.

Ale musím povedať že toto auto ma až tak nenadchlo. Na bežné cesty je super, má malú spotrebu a tichý motor, automatický pohon na všetky štyri. Ale auto mi prišlo ľahké a tenké akoby bolo z papiera, do naozaj ťažkého terénu by som sa s ním neodvážil.

Okrem áut značky Haval ma zaujali ešte dve čínske autá. Čínsky Tank, plne terénne auto ktoré prejde všetkým, len jeho nevýhoda je že má spotrebuje až 12L. Má výkon 227 koní, dvojliter, pohon na všetky štyri, jednoliatu konštrukciu a stojí od 25 000€. Dnes je dosť populárne aj medzi čínskymi influencermi.

Druhým autom je BYD Tang, čo je hybridné sedemmiestne prémiové SUV s pohonom na všetky štyri, výkonom 139 koní, 360 kW a spotrebou 6,5L za 35 000€.

Desať rokov som žil v Šanghaji a vždy som tvrdil, že auto so nikdy nekúpim. Ale po tom ako sme sa presťahovali na dedinu toto rozhodnutie prehodnocujem. Lenže kúpa auta je veľká vec, určite jedno z najdrahších rozhodnutí za život. To najdrahšie je samozrejme oženiť sa. Ešte sme sa nerozhodli, či do toho ísť. Ale ak by sme išli do kúpy auta v Číne, takmer určite to bude auto čínskej automobilky. A možno o pár rokov, ak budú aj u nás čínske autá za polovičné ceny ako tie nemecké, sa budete podobne rozhodovať aj vy. Kto vie čo budúcnosť prinesie…

🤍
Partnerom blogu je firma SGS Holding

❤️
Tento blog svojím členstvom podporilo už 61 ľudí!
Chcete sa pridať medzi členov či pozvať ma na digitálnu kávu?

Pavel Dvorak

Neprecestoval som desiatky krajín. Precestoval som Čínu. A TO PORIADNE!