Pavel Dvořák

Pavel Dvořák

Od Jackie Chana a čínskeho prezidenta až po YouTube.


Môj príbeh

Keď som v detstve prvýkrát videl film Jackie Chana, okamžite som sa zamiloval! Čína ma začala fascinovať a všetko som postupne prispôsoboval tejto rastúcej vášni. Čínštinu som sa začal učiť už na základnej škole a na univerzite v Olomouci som vyštudoval sinológiu. Počas štúdii som sa prvýkrát vydal do Číny… Keď som išiel do Číny prvýkrát v roku 2009, nevedel som do akej krajiny idem. Mal som len jedno očakávanie. Že sa mi v Číne bude páčiť, a že tam pravdepodobne zostanem. Oboje sa splnilo.

Už je to desať rokov čo v Číne žijem. Od roku 2012 trvalo v Šanghaji, kde som sa aj oženil a niekoľko rokov som sa živil ako tlmočník čínštiny. Pracoval som s firmami ako LEGO, Mondelez, či Volkswagen a tlmočil bilaterálne rokovania s premiérom ČĽR - Li Keqiangom a prezidentom ČĽR - Xi Jinpingom…

Tlmočenie na ktoré najviac spomínam bolo pre Jiřího Menzla s ktorým som spoločne osobne spoznal aj Jackie Chana, keďže spolu odovzdávali cenu na festivale Shanghai film festival.

Pred pandémiou koronavírusu som viac ako polovicu každého roka trávil na cestách po tejto obrovskej krajine. Spoznával som všetky jej zákutia - slávne, ale aj skryté. Jej pekné, ale aj škaredé stránky. Neustále som zbieral príbehy ľudí a snažil sa ich interpetovať cez môj blog. Chcel som ľudom ukázať Čínu tak, ako ju poznám – krásnu, pestrú, nedokonalú a ľudskú. Aj preto som časom začal organizovať mnou sprevádzané cesty po slávnych, ale aj neznámych miestach Číny.

Orientoval som sa najmä na netradičné destinácie - napríklad sme s klientmi stanovali na historickej ceste čaju a koní a putovali sme s karavánou mulíc, či sme bývali v horách s tibetskými nomádmi v západnom Sichuane, navštívili sme 2000 rokov staré čajovníkové lesy, alebo sme s roľníkmi mleli čínsku kávu...

Okrem turistických ciest som organizoval a viedol aj poznávacie cesty slovenských obchodných delegácií po čínskych ekonomických centrách, popredných továrniach Číny ako napríklad Huawei, Haier, CRRC a iné; ako aj po malých garážových továrničkách v Číne.

A potom prišla pandémia...

Ako začala pandémia, nevedel som kam ďalej. Ale musel som sa vynájsť. Preložil som svoju prvú knihu, začal som pracovať na vlastnej knihe a najmä som rozbehol dnes už populárny slovenský YouTube kanál o živote v Šanghaji. Blog a tvorba videí, spolu s vydávaním knižiek v rodinnom vydavateľstve ktoré založil môj otec, sú dnes už mojou hlavnou prácou a s napätím čakám, kam ďalej ma život zanesie :)


Rozhovory v médiách

2024

2023

2022

2021


2020


2019 a skôr