Nie je zajac ako drak

Nie je zajac ako drak

Moje najväčšie sklamanie po príchode do Číny


Narodil som sa v čínskom znamení Draka. Alebo som si to aspoň dlho myslel. Až moja žena ma vyviedla z tohoto niekoľko rokov dlhého omylu. Ukázalo sa totiž, že moja maminka bola netrpezlivá, príliš sa na mňa tešila, a tak som sa narodil osem dní pred oslavami čínskeho nového roka.

Partnerom blogu je firma SGS Holding

Čínsky nový rok sa počíta podľa čínskeho kalendára a ten funguje na základe lunárneho cyklu, ktorý trvá 29,5 dní. Každý rok sa skladá z 12 mesiacov, pričom každý mesiac je priradený jednému z dvanástich zvierat. Ak začiatok čínskeho nového roka prepočítame na náš kalendár, prvý deň prvého mesiaca v lunárnom kalendári je zvyčajne medzi 21. januárom a 20. februárom. Tento rok pripadol čínsky nový rok presne na deviateho februára, čiže na moje narodeniny. Žiaľ v roku 1988, kedy som sa narodil, bol čínsky nový rok sedemnásteho februára. A preto som zajac, nie drak. Keď mi to Liya pred desiatimi rokmi vysvetlila, bol som veru sklamaný.

Ak sa však na to pozriem z pohľadu mojej povahy, som naozaj zajac a nie drak. Som skôr pokojný, rozvážny a citlivý. Nie som drak, ten je plný energie, býva prirodzeným vodcom, je rozhodný a má silnú vôľu. To ja nie som, ja neustále pochybujem. Moja žena je však drak, a preto sa dobre dopĺňame. Teraz začal jej rok, i keď podľa čínskej viery to je skôr zlé, než dobré. Vysvetlím.

Každých dvanásť rokov máme „svoj rok“, čiže rok nášho znamenia. Pre mňa to bol minulý rok, rok zajaca, a pre liyu je to tento rok. Podľa Číňanov sú takéto roky, roky prerodu, jeden cyklus skončil a začína nový. Preto si treba dávať pozor. V našom roku by sme nemali robiť veľké rozhodnutia, mali by sme sa vyhýbať nebezpečenstvu a celkovo byť rozvážny v každodennom živote. Či už čo sa týka financií, alebo aj zmeny životného štýlu. Skrátka vo všetkom.

Môj rok zajaca sa skončil, a popravde cítim, že tento rok, rok kedy sa začína môj nový lunárny cyklus bude prelomový. Niečo sa asi zmení, verím že k lepšiemu. Zároveň je rok draka silný rok, rok ktorý väčšinou prináša veľa zmien. Preto som otvorený výzvam, ktoré mňa tento rok určite čakajú. Ako vy? Ako vidíte rok Draka, ktorý máme pred sebou?

Keďže tentokrát oslavy čínskeho roka pripadli presne na moje narodeniny, tak sme to oslávili dvojnásobne. Máme kamarátov, čo majú reštauráciu (skvelý lifehack), objavili sa aj v mojom poslednom videu, a na nový rok pripravili naozaj veľkolepú hostinu. Musím povedať, že toto boli asi najbohatšie oslavy čínskeho roku, aké sme s Liyou kedy mali, my si väčšinou moc nevyvárame. Bolo to veľmi príjemné a dúfam, že tá hostina, z ktorej vám posielam zopár fotiek, symbolizovala aj rok plný bohatstva. Držme si palce.

Na záver aj vám prajem všetko dobré do roku Draka. Nech je pre vás šťastný a úspešný. A nezabudnite že ak ste sa narodili v roku draka, tak si musíte dávať pozor. Žiadne veľké rozhodnutia. Ideálne, ak budete na ochranu nosiť celý rok červenú bielizeň a zlaté šperky. To platí aj pre mužov. Taká čínska rada na záver 😉

A pre všetkých čitateľov, ktorí sa narodili v roku 1988 ešte pred 17. februárom, je mi to ľúto, že som vám zlomil srdce. Nie ste draci, ste zajace. 🐰

🍀
Tento článok pre vás napísal Pavel, čínskym menom Rozvážny pisateľ 潘谨文. Aké je vaše čínske meno?
💛
Tento blog podporuje už 64 členov! Pridajte sa