Skip to content

Toto sú nepokojné časy #newsletter

Aj v Číne sa posledné mesiace dejú tektonické zmeny, tak ako aj vo zvyšku sveta.

Pavel Dvorak
Pavel Dvorak
8 min read
Toto sú nepokojné časy #newsletter
Photo by Mick Haupt / Unsplash

Newsletter posielam raz do mesiaca a je určený iba odberateľom. Na blogu si ho môžete prečítať po registrácii. Toto číslo je sprístupnené všetkým ako ukážka.


V tomto newslettry sa väčšinou venujem len jednej aktuálne veci. Ale tento mesiac sa ich stalo príliš veľa, takže to bude trochu dlhšie čítanie.

Začnem správou, ktorá trvá už niekoľko mesiacov a nepriamo som ju už vlastne aj spomínal v minulých článkoch. Prebiehajúce reformné hnutie za „širokú prosperitu“ (common prosperity). Posledné mesiace sa to stáva stále viac opakovaným heslom z úst čínskeho prezidenta. V skratke - jedná sa o lepšie prerozdelenie bohatstva medzi všetkých ľudí v Číne a zníženie medzery medzi bohatými a chudobnými. Chcú predísť tomu, čo sa deje v bohatých častiach sveta - bohatí sú stále bohatší a chudobní sú stále chudobnejší.

Posledné mesiace Čína spravila tvrdé útoky na vlastné technologické firmy, nastavila nové pravidlá, začala prísnejšie kontrolovať technologický sektor v oblastiach financií, priniesla rôzne reštrikcie ohľadom vstupu firiem na zahraničné burzy a na pomer dlhu a vlastných prostriedkov, pritvrdenie v boji proti kryptomenám… Zaviedli sa prísne pravidlá ochrany osobných dát, alebo limity koľko hodín týždenne môžu stráviť maloletí na online hrách, či na sociálnych sieťach, čistky medzi influencermi s prekrútenými hodnotami a medzi celebritami čo prali peniaze a neplatili dane. Ale aj reformy zdanenia bohatých a posilnenie sociálneho systému na vidieku… Čína akoby sa snažila dvadsať rokov reforiem stihnúť v priebehu dvoch rokov. Všetky tieto reformy, ktoré sa už udiali a budú sa diať aj naďalej, vychádzajú z hlavnej reformy spoločnosti, ktorá má za cieľ lepšie prerozdeliť bohatstvo, zabezpečiť lepšiu bezpečnosť pre obyčajných ľudí a oslabiť technologický sektor na toľko, aby pre príliv investícií boli zaujímavejšie sektory s vyšším verejným prínosom - ako zdravotníctvo, udržateľné zdroje, či poľnohospodárstvo.

V tejto atmosfére rozbehnutej politickej agendy „širokej prosperity“, či verejného blaha sa zrazu objavil miliardár, ktorý klamal o enormných dlhoch svojej firmy, robil pochybné investície aby zabezpečil cashflow, ktorý nebol podložený reálnymi financiami a obchádzal systém. Narazil a jeho firma teraz dlhží 300 miliárd amerických dolárov, ktoré nemá ako splatiť, lebo jej došli peniaze! Pripravili už tisíce ľudí o prácu, či o peniaze ktoré investovali do bývania. Áno, hovorím o firme Evergrande.

Samotnej firme a jej histórii as venovať nebudem, ak vás to zaujíma odporúčam video slovenského YouTube kanálu Ekonómia ľudskou rečou, ktorý sa v najnovšom videu venuje práve histórii tejto firmy.

Ale len aby som načrtol ako vyzeralo podnikanie tejto firmy - developerská spoločnosť napríklad vytvorila vlastnú dcérsku firmu, ktorá mala vyrábať autá. V jednom momente mala táto dcérska firma na burze väčšiu hodnotu, ako automobilka Ford. Automobilka Ford vyrába autá, automobilka firmy Evergradne nevyrobila vraj ani jedno. A podobných vzdušných zámkov nastavali nespočet.

Majiteľ firmy Evergradne bol dlho miláčik štátnej propagandy. Bol to jeden z najväčších filantropov v Číne. Teraz padá na dno. Keďže doslova napľuľ do tváre oficiálnej politike vlády o verejnom blahu, nečaká ho svetlá budúcnosť.

Za pádom Evergradne stoja aj nové reguly čínskej vlády na realitný sektor (podrobnosti sú v spomínanom videu). Popravde väčšina najväčších developerských firiem v Číne ich nesplňuje. Ale Evergradne bol prehnitý najviac. Táto firma je tak veľká, že keby zbankrotovala, tak by bola schopná spustiť obrovskú finančnú krízu, cítili by sme ju aj na Slovensku. Skrátka zopakoval by sa rok 2008. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou to čínska vláda nedopustí. Väčšina analytikov sa zhoduje, že jediné východisko vlády je firmu znárodniť a prebrať na seba jej dlhy. Väčšina z desiatich najväčších čínskych developerských firiem je už aj tak vládna. Evergradne by bol siedmy v poradí.

Cena nehnuteľností v Číne začína pochopiteľne klesať. Dokonca aj v Šanghaji sme to pocítili, i keď drastické pády sa zatiaľ nekonajú. Nemyslím si že to spustí finančnú krízu, no na druhej strane, ukázali sa diery v systéme, ktorý musí čínska vláda zaplátať skôr, ako to naozaj spadne a bude to príliš veľké sústo aj pre Peking. Lebo podobných bublín je v čínskom realitnom trhu viac.

Prasknutá bublina na trhu nehnuteľností a do toho nové ohniská Covidu a s tým spojené prísne lockdowny sa posledný mesiac stretli aj s náhlym a akútnym nedostatkom elektrickej energie.

Stretol som sa s tým ešte skôr, ako to bolo v správach. Dostal som otázku prečo továreň na juhu Číny, ktorá vyrábala tovar pre zákazníkov na Slovensku dostala pokyn, aby si vybrala 15 dní do mesiaca, kedy chcú vyrábať. Viac dní do mesiace vyrábať už nesmú. V ten deň som bol zhodou okolností v inej továrni, a tak som sa na to opýtal miestneho manažmentu. V okolí Šanghaja továrne síce nedostali takto prísne limity, ale dostali zákaz mať pustené stroje dvadsať štyri hodín denne. Vyrábať môžu len cez deň, v noci to musia vypnúť. Nie je elektrina.

Nasledujúce dni správy pribúdali. Ďalší dodávateľ mi povedal, že ich továreň má pustené stroje ne benzínových generátoroch, lebo im vypli prúd. Ďalší zase museli rýchlo nakúpiť nové stroje s menšou spotrebou elektrickej energie. A potom začal vypadávať prúd aj v domácnostiach najmä sa severe Číny. Niektoré mestá vypli prúd ľuďom doma, aby udržali priemysel. To vyvolalo obrovský odpor, a tak to zase museli rýchlo prepnúť. Čína sa posledné týždne potýka s najväčším nedostatkom elektrickej energie od osemdesiatych rokov a nevie, kedy sa to zlepší.

Dôvodov je viac - celosvetové problémy s logistikou, ktoré trvajú už viac ako rok, extrémny nárast cien surovín vrátane uhlia a ropy, Covidové lockdowny v južnej Číne a aj nové vládne reguly na počet emisií pre provincie. Keď sa to všetko sčíta, je to veľký problém. A keď vypnú továrne v Číne, o dva mesiace bude všade na svete chýbať tovar. Takže ak ešte nemáte vianočné darčeky, radšej tento rok začnite nakupovať skôr. Ideálne kupujte naše nové knihy, tento rok vyšli štyri.

Čaká nás ťažká zima v ktorej bude nie len nedostatok tovaru, ale asi aj zima, keďže problém s elektrikou a plynom prišiel aj do Európy. Vo svete začína obdobie nedostatku. Prázdne obchody v Amerike - krajine konzumu, zavreté čerpacie stanice v Británii, nedostatok elektriny v Európe a Číne… Spustilo sa padajúce dominu. Držte sa. Najbližšie roky to bude hádzať. Skrátka začali sa nepokojné časy a budúcnosť nie je rúžová.


Sekcia pre patrónov

Pavel Dvořák is Creator
Volám sa Pavel Dvořák, 12 rokov žijem v Číne, píšem blog a natáčam videá o čínskej kultúre a živote v Šanghaji; píšem, prekladám a vydávam knihy.
Jednorázová finančná podpora formou digitálnej kávy
Členstvá
Články na týchto stránkach sú dostupné zadarmo pre všetkých a dajú sa čítať aj bez registrácie. Registrovaným užívateľom posielam raz do mesiaca newsletter s jedným novým článkom a výberom toho najzaujímavejšieho, čo sa daný mesiac písalo o Číne v domácich a aj zahraničných médiách. Tento newsletter…
Pravidelná finančná podpora formou členstiev
Moje videokurzy
Pripravujem pre vás video-kurzy kde sa snažím posunúť ďalej to, čo som sa naučil.
Točím pre vás aj videokurzy
Vydavateľstvo Rak - Vydavateľstvo Rak
Vydavateľstvo Rak Budmerice vydáva najmä knihy o histórii územia Slovenska od najstarších dôb až po súčasnosť a o významných osobnostiach slovenskej histórie. Zakladateľom a majiteľom vydavateľstva je historik a spisovateľ Pavel Dvořák.
Naše knihy

Čo som tento mesiac publikoval


Čo sa udialo v Číne

Zoznam článkov o Číne, ktoré som za posledný mesiac čítal. Členovia môjho blogu si môžu prečítať komentované dianie v Číne, kde niektoré správy podrobnejšie vysvetľujem:

Komentované dianie v Číne #2 [10/2021]
V tomto čísle sa venujem: Najškaredším budovám ČínySpoločenskej téme Ležať a nič nerobiťČistkám v mediálnej sféreZákazu filmu Shang-qi v Číne

Kultúra a spoločnosť

Veda a technológia

Ekonomika

Geopolitika a mediálna sféra

Zdravie a Covid


No a to je na tentokrát všetko, ďakujem že čítate.

Pavel


Chceli by ste sa poďakovať za toto vydanie? Môžete ma pozvať na digitálnu kávu.

Pavel Dvořák is Creator
Volám sa Pavel Dvořák, 12 rokov žijem v Číne, píšem blog a natáčam videá o čínskej kultúre a živote v Šanghaji; píšem, prekladám a vydávam knihy.
newsletterPremiový obsah

Pavel Dvorak

12 rokov žijem v Číne, píšem blog a natáčam videá o čínskej kultúre a živote v Šanghaji; píšem, prekladám a vydávam knihy. Občas tlmočím čínštinu.