Preskočiť

Cesty Čínou na RTVS

Dvanásťdielny dokumentárny seriál o Číne na Dvojke. Premiéra každú sobotu o 8:55, repríza každú nedeľu o 7:15. Videá sú dostupné aj v online archíve RTVS. Odkazy nájdete na tejto stránke.

Obsah

Upútavka
Cesty Čínou s Pavlom Dvořákom
Jedna z najväčších krajín sveta, očami slovenského youtubera.
Celý archív na RTVS

Prvý diel

Môj život v Číne

Video sa otvorí v novom okne

Herec Jackie Chan a bojové umenia prebudili u Pavla Dvořáka záujem o Čínu už v detstve. Tento záujem neskôr premenil na povolanie a nový život; ako tlmočník čínštiny, cestovateľ a spisovateľ žije už dvanásť rokov v Šanghaji kde sa aj oženil. Tvrdý lockdown a zmeny posledných rokov však jeho vťah k tomuto mestu naštrbili. Nadišiel čas obzrieť sa po novom domove.


Druhý diel

Netradičné tradície

Video sa otvorí v novom okne

Tibetské preteky koní, sviatok rybých lampiónov, ženy menšiny Yao s najdlhšími vlasmi na svete, či slávnosti fakieľ a plameňov národa Yi... Aj to sú miesta a tradície, za ktorými nás vezme Pavel Dvořák na svojich cestách Čínou. Bude to cesta plná farieb, krojov, hudby a tanca, exotických zvykov a niekedy až život ohrozujúcich osláv.


Tretí diel

Smutné dejiny Číny

Video sa otvorí v novom okne

Číňania v priebehu posledných troch dekád zažili tak obrovský skok napred, ako žiadny iný národ na svete. Lenže za tento neuveriteľný rast predchádzajúce generácie draho zaplatili. Ich životy neboli v znamení bohatnutia, ale v znamení šialených nápadov politických špičiek a obrovských ľudských tragédií. Čo boli historické udalosti, ktoré formovali Čínu? A čo po nich ostalo dnes?


Štvrtý diel

Matka Číny

Video sa otvorí v novom okne

Civilizácie vznikali okolo riečnych tokov. Čína nebola výnimka. Aj preto sa Žltej rieke, druhej najväčšej rieke Číny, hovorí Matka Číny. No neprinášala so sebou vždy len bohatstvo a slávu, niekedy to bolo aj utrpenie a prírodné katastrofy. Žltá rieka je živel, ktorý dokáže zabíjať. Ako vyzerá život na jej povodí? A prečo sa vlastne volá Žltá, keď v skutočnosti jej veľká časť je krásne modrá?


Piaty diel

Čínske čajové stromy

Video sa otvorí v novom okne

Čaj ako ho nepoznáte! Ako chutia čajové lístky z čajovníka, ktorý ma tisíc rokov? Prečo sa čaj z mesta Fengqing predáva za sto päťdesiat tisíc eur? Ako sa z čajových lístkov pripravuje šalát?


Šiesty diel

Čína drsná i krásna

Video sa otvorí v novom okne

Všetky tváre čínskej prírody. Od nehostinných púští, cez zelené lesy, až po zasnežené ľadovce. Ako vyzerá Ríša stredu od severu až na juh?


Siedmy diel

Perly Dlhej rieky

Video sa otvorí v novom okne

O čínskom meste Chongqing na Dlhej rieke u nás málokto počul. Pritom je to mesto, ktoré má tridsať jedna miliónov obyvateľov a je jedným z hnacích motorov čínskej ekonomiky. A toto mesto nie je jediným tajomstvom, ktoré pred nami Dlhá rieka ukrýva. Aký je jej význam pre Čínu a aké ďalšie perly nám tretia najdlhšia rieka sveta ešte odhalí?


Ôsmy diel

Bohovia, božstvá a božíkovia v Číne

Video sa otvorí v novom okne

Prečo sa Číňania nemodlia k bohu napriek tomu, že bohov a božstiev majú tak veľmi veľa? Prečo sa v čínskej kultúre smrť oslavuje, ale zároveň ich tradičné filozofie posmrtný život nevysvetľujú? Ako si v Číne uctievajú predkov?

Vysielanie: 22.10.2022 o 8:55


Deviaty diel

U Tibeťanov

Video sa otvorí v novom okne

Cestovali sme Čínou, keď nás zrazu nomádska rodina Tibeťanov pozvala k sebe bývať. Vďaka ich pohostinnosti sme sa dozvedeli, ako vyzerá život nomádskej rodiny, v čo veria, alebo aj prečo chodia na obrovské púte za posvätnými horami a jazerami.


Desiaty diel

Čínska hostina

Video sa otvorí v novom okne

Jedlo je jedným zo základných kameňov čínskej kultúry. Na svoju kuchyňu sú Číňania záslužene hrdí, je vynikajúca a neuveriteľne pestrá, v každom kúte krajiny sa je niečo iné. Na aké pochúťky narazíme na cestách my?

Vysielané: 5.11.2022


Jedenásty diel

Život Číňanov

Video sa otvorí v novom okne

Ako vyzerá život Číňanov na dedinách a odľahlejších oblastiach? Čím sa živia, ako bývajú a ako vyzerá migrácia za prácou do miest a tovární?

Vysielané: 12.11.2022


Dvanásty diel

Slovák na čínskej dedine

Po viac ako desiatich rokoch v Šanghaji sa Pavel Dvořák presťahoval na malú dedinu na juhu Číny. Aké je byť Slovákom na čínskej dedine?

Vysielanie: 19.11.2022 o 8:55