Skip to content

Cesty Čínou na RTVS

Dvanásťdielny dokumentárny seriál o Číne na Dvojke.

Cesty Čínou na RTVS
Cesty Čínou s Pavlom Dvořákom
Jedna z najväčších krajín sveta, očami slovenského youtubera.
Celý archív na RTVS

Prvý diel

Môj život v Číne

Video sa otvorí v novom okne

Herec Jackie Chan a bojové umenia prebudili u Pavla Dvořáka záujem o Čínu už v detstve. Tento záujem neskôr premenil na povolanie a nový život; ako tlmočník čínštiny, cestovateľ a spisovateľ žije už dvanásť rokov v Šanghaji kde sa aj oženil. Tvrdý lockdown a zmeny posledných rokov však jeho vťah k tomuto mestu naštrbili. Nadišiel čas obzrieť sa po novom domove.


Druhý diel

Netradičné tradície

Video sa otvorí v novom okne

Tibetské preteky koní, sviatok rybých lampiónov, ženy menšiny Yao s najdlhšími vlasmi na svete, či slávnosti fakieľ a plameňov národa Yi... Aj to sú miesta a tradície, za ktorými nás vezme Pavel Dvořák na svojich cestách Čínou. Bude to cesta plná farieb, krojov, hudby a tanca, exotických zvykov a niekedy až život ohrozujúcich osláv.


Tretí diel

Smutné dejiny Číny

Video sa otvorí v novom okne

Číňania v priebehu posledných troch dekád zažili tak obrovský skok napred, ako žiadny iný národ na svete. Lenže za tento neuveriteľný rast predchádzajúce generácie draho zaplatili. Ich životy neboli v znamení bohatnutia, ale v znamení šialených nápadov politických špičiek a obrovských ľudských tragédií. Čo boli historické udalosti, ktoré formovali Čínu? A čo po nich ostalo dnes?


Štvrtý diel

Matka Číny

Video sa otvorí v novom okne

Civilizácie vznikali okolo riečnych tokov. Čína nebola výnimka. Aj preto sa Žltej rieke, druhej najväčšej rieke Číny, hovorí Matka Číny. No neprinášala so sebou vždy len bohatstvo a slávu, niekedy to bolo aj utrpenie a prírodné katastrofy. Žltá rieka je živel, ktorý dokáže zabíjať. Ako vyzerá život na jej povodí? A prečo sa vlastne volá Žltá, keď v skutočnosti jej veľká časť je krásne modrá?


Piaty diel

Čínske čajové stromy

Video sa otvorí v novom okne

Čaj ako ho nepoznáte! Ako chutia čajové lístky z čajovníka, ktorý ma tisíc rokov? Prečo sa čaj z mesta Fengqing predáva za sto päťdesiat tisíc eur? Ako sa z čajových lístkov pripravuje šalát?


Šiesty diel

Čína drsná i krásna

Vysielanie: 8.10.2022 o 8:55

Všetky tváre čínskej prírody. Od nehostinných púští, cez zelené lesy, až po zasnežené ľadovce. Ako vyzerá Ríša stredu od severu až na juh?


Siedmy diel

Perly Dlhej rieky

O čínskom meste Chongqing na Dlhej rieke u nás málokto počul. Pritom je to mesto, ktoré má tridsať jedna miliónov obyvateľov a je jedným z hnacích motorov čínskej ekonomiky. A toto mesto nie je jediným tajomstvom, ktoré pred nami Dlhá rieka ukrýva. Aký je jej význam pre Čínu a aké ďalšie perly nám tretia najdlhšia rieka sveta ešte odhalí?

Vysielanie: 15.10.2022 o 8:55


Ôsmy diel

Bohovia, božstvá a božíkovia v Číne

Prečo sa Číňania nemodlia k bohu napriek tomu, že bohov a božstiev majú tak veľmi veľa? Prečo sa v čínskej kultúre smrť oslavuje, ale zároveň ich tradičné filozofie posmrtný život nevysvetľujú? Ako si v Číne uctievajú predkov?

Vysielanie: 22.10.2022 o 8:55


Deviaty diel

Vysielanie: 29.10.2022 o 8:55


Desiaty diel

Vysielanie: 5.11.2022 o 8:55


Jedenásty diel

Vysielanie: 12.11.2022 o 8:55


Dvanásty diel

Vysielanie: 19.10.2022 o 8:55