Pútnici

Pútnici

Pútnici tu a tam.


Pútnici ma vždy fascinovali. Sám som vždy na nejakú púť chcel ísť, a ten plán som zatiaľ nezavrhol, ale zatiaľ sa mi to nepodarilo. Teda zatiaľ som nemal dôvod vydať sa na púť.

Putovanie je v mojich očiach ozdrava. Ozdrava tela ťažkou cestou, ale najmä ozdrava ducha. Pre mňa putovanie znamená hľadanie odpovedí na otázky, ktoré nám nedovolujú ďalej žiť tak, ako sme žili doteraz. Ísť na nejakú slávnu púť za cieľom turizmu podľa mňa nie je putovaním. Hoci sám som niekoľko krátkych pútnických ciest prešiel. Z jednej, pútnickej ceste k svätému vodopádu pod horou Kawagarbo, vám dnes posielam fotky. Bohužiaľ dnes už je toto miesto veľmi turistické, pred pár rokmi tomu tak nebolo. Som rád, že som toto miesto stihol predtým, než ho davy turistov zmenili na nepoznanie.

Tento mail vám píšem ale aj preto, lebo sme vo Vydavateľstve Rak vydali novú knihu o stredovekých pútnikoch. Napísala ju skvelá historička PhDr. Miriam Hlavačková, PhD. a volá sa PÚTNIK, Kráľ Mikuláš Ujlaki a jeho cesta do Ríma, Sonda do života stredovekých pútnikov. Dlhý názov ja viem :) Aj kniha je dlhá, ale stojí za to. Vyjde v novembri a teraz je za super výhodnú cenu. Ak vás pútnici zaujímajú, odporúčam si ju ísť pozrieť. Tu je odkaz.

Dobrodružná púť Mikuláša Ujlakiho do Ríma, na ktorú vás autorka vezme, priblíži nielen to, ako sa pán z Hlohovca stal kráľom, ale aj každodenné strasti a radosti stredovekých pútnikov. Ako sa pútnici orientovali, aby na ceste do Ríma nezablúdili? Kde spali a čo jedli? Mohli putovať aj ženy? Prečo sa vlastne bohatí aj chudobní vydávali na takéto dlhé a nebezpečné cesty?

Cena v predpredaji: €21,30 (do konca októbra) Kúpiť
Bežná cena u nás: €24,20
Maloobchodná cena: €28,50


Skôr než sa dostaneme k fotkám, všetci asi viete, že na Dvojke sa vysiela môj dokumentárny seriál. Mám dve dobré správy! Jedna je, že už je najsledovanejším programom na Dvojke! A druhá je, že všetky diely z archívu som vám dal na jednu stránku, kde si ich môžete pozrieť. Teda tie čo už boli odvysielané. Zatiaľ sme len v tretine :) Tu je odkaz.

No a sľúbené fotky z pútnickej cesty k hore Kawagarbo. Inak o pútnikoch bude aj jeden diel môjho seriálu na Dvojke a tieto miesta sa tam objavia tiež.

Čo pre vás znamená pútnictvo? Napíšte mi, som zvedavý.