Privítajme Číňanov!
2 min read

Privítajme Číňanov!

Slovenskými a svetovými médiami prehrmeli v posledných dňoch dve veľmi podobné správy z Číny. Prvá o tom, ako čínsky zamestnávateľ zobral 6 400 zamestnancov do Francúzska a druhá, ako zase iný zamestnávateľ zobral 12 700 zamestnancov do Thajska na dovolenku. Samozrejme tieto čísla sú ohromujúce a aj na Čínu nezvyklé, ale brať zamestnancov na dovolenky je v Číne úplne normálna vec. Patrí to k základným pracovným bonusom, aké firmy zvyknú ponúkať. Systém pracovných bonusov je v Číne oveľa rozvinutejší a bežnejší ako u nás. Od najmenších bonusov, ako tomboly (každý zamestnanec vždy niečo vyhrá), cez trinásty, niekedy aj štrnásty plat, alebo rôzne šialené odmeny, ako noc s japonskou pornoherečkou alebo automobil Porsche, a až po spomínané cestovné zájazdy. Väčšina ciest je po Číne, časť po južnej Ázii a firmy z bohatých miest, ako Šanghaj, Peking, Shenzhen a pod. chodia do Európy, Austrálie, alebo do USA.

Posledné roky sú čínske pamiatky presýtené ľuďmi. Minulý rok museli národný park Jiuzhaigou v provincii Sichuan evakuovať hasiči. Počas sezóny je bežné čakať v päť – 6-hodinových radoch na lanovky a na lístky, v mnohých pamiatkach už obmedzujú počet návštevníkov za deň. Napríklad v Zakázanom meste ich môže byť denne „len“ 80 000. Pamiatky sú preplnené organizovanými zájazdmi, z ktorých mnohé sú obsadené práve zamestnancami rôznych firiem a tovární. Keďže je tento spôsob odmien v Číne veľmi populárny, Číňania sa už do svojich pamiatok a rezervácií nepomestia. Rieši sa to dvoma spôsobmi. Neustálym otváraním nových pamiatok po krajine, alebo cestovaním mimo Číny. Oba majú svoju svetlú a aj tienistú stranu. Svetlá strana otvárania pamiatok po Číne je v tom, že korešponduje so súčasnou politikou strany rozdeliť bohatstvo ľudí rovnomerne po Číne. Číňania sú totiž naučení počas cestovania strašne míňať peniaze. A tie často nechávajú v chudobných dedinkách, ktoré sú dnes sprístupnené ako kultúrne pamiatky. Tienistou stránkou je, že mnohé krásne miesta strácajú na autentickosti, pretože turizmus je naozaj masový a všade tuctový. Občas sa dokonca stane, že niektoré pamiatky a staré mestá či dedinky sú doslovne nanovo postavené, len aby bola nejaká pamiatka na mieste, kde žiadna nie je.

So, this is how the west street in Yangshuo looks like now :)

Čo sa týka cestovania Číňanov do zahraničia, dá sa povedať že efekt je podobný. Aj k nám bohatšia Čína začína nosiť peniaze a mnoho hotelov, rezortov a iných firiem v cestovnom ruchu sa na ne nezakryte teší. Čína stále bohatne a ešte nejaký čas bohatnúť bude, podobných masových ciest môžeme do budúcna čakať stále viac a viac. Možno, že o niekoľko rokov už žiadne noviny nebudú písať o tom, ako ktorá firma zobrala zamestnancov von, ale o tom, kde sú ešte miesta bez čínskych turistov. Myslím, že po spomínanej návšteve 6400 Číňanov si vo Francúzsku už vyskúšali, aké je to stáť v päťhodinovom rade.

(Tento článok vyšiel pôvodne v časopise .týždeň)