Otvorili sme obchod v Číne!

Otvorili sme obchod v Číne!

Záplava noviniek z nášho života na čínskej dedine.


Písanie je ako šport. Ak chceme dosiahnuť výsledky, musíme neustále trénovať. Akonáhle na chvíľu vypadneme z tempa, začať znovu je veľmi ťažké. Ja som z písania vypadol na celý mesiac. Takto dlhú prestávku som nemal odkedy píšem newsletter týždenne. Čiže odkedy sme sa presťahovali na dedinu a v mojom živote je viac zaujímavých tém, než počas života v Šanghaji. (I keď aj Šanghaj má svoje výhody, toto je fotka z mojej poslednej návštevy pred dvoma týždňami ↙)

Na plzničke v Šanghaji

Tentokrát však moja prestávka nebola spôsobená nedostatkom tém, ale naopak ich pretlakom. Posledné mesiace som neustále cestoval. Absolvoval som štyri nakrúcacie cesty po Číne a jednu veľkú cestu v rámci tlmočenia. Hranice sú otvorené, firmy začínajú znova prichádzať a tak aj tlmočenie sa opäť začína objavovať v mojom kalendári. Samozrejme, neustále som zbieral materiál a robil fotografie, akurát som to nemal kedy spracovať. No teraz som konečne na našej dedinke a najbližšie tri mesiace budem iba zavretý doma a len písať a strihať, písať a strihať… Takže týždenné newslettre sú späť!

BTS z nakrúcania

Dnes vám poviem, čo najdôležitejšie sa vlastne udialo, odkedy som sa neozval. V prvom rade ma časovo veľmi obsadilo naše vydavateľstvo. Vydávame tri nové knihy, z toho dve sú už v tlačiarni a práve beží predpredaj. Boli to preteky s časom a vyčerpaním, najmä pre moju mamu, ktorá pracovala pod obrovským tlakom na texte naozaj náročnej knihy - Kronika Eberharda Windeckeho. To je dobová kronika z 15. storočia, ktorú bolo treba celú vysvetliť a opatriť poznámkami. Pod tlakom bola aj naša jazyková redaktorka a grafička, ktorá robila sadzbu. Oni okrem kroniky robili aj na našej druhej knihe - Na sklonku dňa: Fascinujúca história tmy. Mojou prácou bolo dozerať na projekty z vtáčej perspektívy, popoháňať tam, kde sa to zaseklo, a komunikovať informácie medzi jednotlivými pracovnými stanicami. Taktiež som pripravoval podklady pre eshop, distribúciu, tlačiareň, sklad a celú predpredajovú kampaň, ktorá zahŕňala aj niekoľko ďalších externistov - programátora, Facebook reklamistu, influencerov atď. Nerobil som síce jednu sústredenú prácu, ale neustále som skladal puzzle, z ktorých musia vzniknúť krásne a úspešné knihy. Popravde, obdivujem profesionálnych manažérov, čo toto robia neustále - dohliadajú na množstvo koliesok aby všetko fungovalo načas a správne. Mňa tento druh práce vyčerpáva viac, ako sedieť hodiny nad textom a písať. Som rád, že sa to už blíži ku koncu. Ak by ste si chceli pozrieť o čom knižky sú, na našich stránkach beží predpredaj v rámci ktorého je obrovská zľava. Kronika je z 39€ zlacnená na 28€, Na sklonku dňa je z 26€ zlacnená na 21€, a ak si kúpite obe knihy, je tam ešte jedna zľava navyše. Táto ponuka platí do konca mesiaca, takže už len nejaký týždeň. Na konci mailu pridávam aj krátke anotácie, aby ste vedeli o čom tie knihy vlastne sú.

Druhý veľký projekt, ktorý zamestnával viac Liyu ako mňa, a moja úloha bolo hlavne konzultovanie, je nový obchodík na našej dedinke! Liya plus naša nová kamarátka so svojou mamou, obe sme spoznali tu na dedine minulý rok, si otvorili obchod s remeselnými a umeleckými výrobkami. Mám z toho strašnú radosť. Liya má vyštudovanú umeleckú školu, ale až teraz sa jej podarilo vrátiť sa ku svojej profesii. Rovnako aj jej kolegyňa je absolvetkou umeleckej školy, roky pracovala v aukčnej sieni v Pekingu ako znalec. Teraz spoločne otvorili malý obchodík a každý deň len maľujú a vyrábajú nové produkty. Sú to najmä drobné maľby, najmä na magnetky, potom šperky a keramika. Aj keramiku si vyrábajú od základu, kúpili si pec a hrnčiarsky kruh. Mama našej kamarátky zase štrikuje krásne veci. Sú len na začiatku, zatiaľ tam toho je málo, ale každý deň sa niečo predá a hlavne, majú z toho radosť. Posielam vám zopár fotiek, nech jej obchodík môžete navštíviť aspoň takto, virtuálne. Keď bude už zabehnutá vo výrobe a postupne jej umeleckých predmetov bude pribúdať, možno prinesieme zopár aj na Slovensko a budeme ich predávať na mojom prednáškovom turné. Možno aj na eshop by sme dali. Mali by ste záujem? Napíšte mi, sme úprimne zvedaví.

Popri týchto veľkých projektoch som zároveň neustále cestoval. O ceste za sviatkami vody som už písal, aj som z toho publikoval dve videá. Druhá cesta bola až do púšte na severe Číny, aj z tej mám veľa materiálu. A tretia cesta bola do Sečuánu.

Boli sme s kamarátom nakrúcať zber bambusu, ako aj stanovanie v bambusovom lese. Ale hlavne sme išli nakrúcať výrobu tisícročných vajec pre môj televízny projekt. Už roky hľadám niekoho, kto by tisícročné vajcia, čínsku delikatesu, vyrábal stále tradičným spôsobom. No každý jeden trh, každý jeden predajca na ktorého som predtým natrafil, má tieto vajíčka od veľkovýrobcov, kam nielen že sa nedostanem, ale nie je to ani zaujímavé. Tento rok sa na mňa konečne usmialo šťastie. V dnešnom čísle vám posielam len zopár fotiek, pretože tento príbeh si zaslúži celý jeden článok. O tom nabudúce.

Posledná nakrúcacia cesta bola veľmi krátka a nešiel som ďaleko. U nás na dedine je teraz obdobie sejby. Polia sú plné ľudí, seje sa najmä tabak a ryža, čo sú dve hlavné miestne plodiny. Mňa zaujímala najmä ryža, lebo to sú vždy pekné fotky.

Obdobie sejby je však na čínskom vidieku výnimočné aj tým, že sa organizujú festivaly, ktorých účelom je privolať dobrú úrodu. A presne na jednom takom som bol. Boli to sviatky plné kostýmov, hudby, tancov a predstavení. Zišli sa ľudia z blízkeho aj širokého okolia, v rámci sviatkov boli aj hody a trhy. Všetko bolo krásne živé a hoci som primárne nakrúcal, spravil som aj zopár pekných fotiek.

Moja posledná cesta už nebola za nakrúcaním, ale v rámci tlmočenia. Foťák však nosím vždy so sebou, takže zopár záberov a fotografií som predsa len domov doniesol. Po troch rokoch som mal cestu čínskymi továrňami.

Keďže ani môj klient v Číne tri roky nebol, tak sme to pojali veľkolepo a pridali sme aj zopár turistických zastávok. Krásne prímorské mesto Qingdao, veľmi kontrastné mesto Zhengzhou a Roklinu skáčuceho tigra u nás v Yunnane.

O mestách Qingdao a Zhengzhou budem písať samostatné články, zaslúžia si mať vlastný text. Najmä mesto Zhengzhou. Pred desiatimi rokmi som ním prechádzal, ale takmer nič som vtedy nevidel, takže som rád, že teraz sme si ho mohli celkom pozrieť. Sklamalo a prekvapilo ma zároveň. Dnes sa s vami na záver podelím už len s fotkami z tej nádhernej Rokliny skáčuceho tigra. Lebo tam platí, že jedna fotka povie viac ako tisíc slov. Nezabudnite že za fotkami ešte nájdete krátke predstavenia našich nových kníh, verím že vás zaujmú a podporíte našu prácu kúpou knižky.

Vidíme sa o týždeň.


Kronika Eberharda Windeckeho

Dobová kronika stredovekého nemeckého kupca, ktorý sa na začiatku 15. storočia uchytil na dvore kráľa Žigmunda Luxemburského a niekoľko rokov strávil v Bratislave a na budínskom kráľovskom dvore. Svoje dobrodružstvá i stretnutia s významnými ľuďmi, kráľmi, kráľovnami, vojvodami a mnohými ďalšími, zaznamenal v unikátnom diele, ktoré zo stredovekej nemčiny preložila doc. Mária Papsonová a odbornú edíciu textu s komentármi ku kronike spracovali historici PhDr. Daniela Dvořáková a DrSc. Phdr. Peter Elbel, Ph.D. z Masarykovej univerzity v Brne.

Kúpiť za predpredajovú cenu

Na sklonku dňa: Fascinujúce história tmy

Ako ľudia trávili noc v minulosti? Kam sa podel druhý spánok a varenie piva pri svite mesiaca? Ponorte sa do očarujúcej ríše nočných aktivít a odhaľte neobyčajnú históriu nočného života!

Americký historik a odborník na spánok A. R. Ekirch píše o všetkom, čo súvisí s nocou v 16. až 19. storočí. Kniha ponúka nielen fascinujúce informácie z období tmy, ale čitateľ v nej môže nájsť aj recept na lepší spánok v dnešnej epoche svetla.

Kúpiť za predpredajovú cenu
❤️
Tento blog svojím členstvom podporilo už 59 ľudí!
Chcete sa pridať medzi členov či pozvať ma na digitálnu kávu?

Pavel Dvorak

Neprecestoval som desiatky krajín. Precestoval som Čínu. A TO PORIADNE!