Očkovacia lotéria očami Číňanov
4 min read

Očkovacia lotéria očami Číňanov

Očkovacia lotéria očami Číňanov
Photo by Mufid Majnun / Unsplash

Disclaimer: Nemám žiadne medicínske vzdelanie, v tomto videu budem prezentovať informácie, ktoré sú dostupné z verejných zdrojov na internete. Aktuálnosť týchto informácii je samozrejme obmedzená, keďže situácia sa neustále vyvíja. Tento scenár som napísal 17. augusta.

---

Čína schválila päť vakcín. Dve vakcíny sú od štátnej firmy Sinopharm a jedna vakcína od firmy Sinovac, tieto sú na báze neaktívneho vírusu a vyžadujú dve dávky, pri rôznych variantoch koronavírusu možno bude potrebná aj tretia dávka, prípadne sa uvažuje, že sa bude treba preočkovať každý rok, minimálne prvé roky.

Vakcína od firmy CanSino je vektorová vakcína a stačí jedna dávka. Posledná čínska vakcína od firmy Anhui Zhifei je vakcína na báze proteínu a vyžaduje minimálne tri očkovania.

Drvivá väčšina podaných vakcín v Číne je od firiem Sinopharm a Sinovac, a zároveň sú to vakcíny, ktoré schválila aj svetová zdravotnícka organizácia. Vakcína od Sinovac má efektívnosť 51% a od Sinoparhmy má efektívnosť 79%.

Čínske vakcíny na báze neaktívneho vírusu majú výhodu oproti na západe bežným nRNA vakcínam, že nepotrebujú špeciálne chladenie a majú dlhú záruku. Sú preto lepšie na logistiku najmä v chudobnejších krajinách. Čína momentálne exportuje vakcíny do viac ako 100 krajín Ázie, Afriky, Blízkeho Východu, Južnej Ameriky a aj niektorých krajín Európy. Ich nevýhoda však je, že majú menšiu účinnosť proti novým variantom. Je možné, že bude preto potrebné očkovať aj ďalšími dávkami alebo sa bude očkovanie doplňovať aj o vakcíny na báze nRNA. To všetko je však zatiaľ v stave štúdia.

K 14.8. sa v Číne očkuje na celom území, podali 1,85 miliardy dávok vakcíny a zaočkovali 622 miliónov ľudí, z toho je 223 miliónov zaočkovaných kompletne a zvyšok čiastočne. Čína potrebuje zaočkovať 80-85% obyvateľstva, čo je približne miliarda ľudí. Cieľ je stihnúť to do konca roka. Momentálne je najviac zaočkovaných ľudí v mestách, v Pekingu je to napríklad 87% obyvateľstva. Rýchlosť akou Čína očkuje sa mení, ale niektoré týždne dosahuje až 20 miliónov ľudí denne. Keď však budú mesta plne zaočkované a budú zostávať ľudia primárne na vzdialenejšom vidieku, je možné, že sa tá rýchlosť výraznejšie zníži. 60% všetkých doteraz podaných vakcín na svete bolo podaných v Číne.

Rýchlosť, ktorou sa v Číne očkuje, je ohromujúca z dvoch aspektov. V prvom rade je neuveriteľné vyrábať tak obrovské množstvo očkovacích látok, ktoré sú postavené na princípe deaktivovaného vírusu. Výroba tohoto druhu očkovacích látok je časovo náročnejšia než vakcíny typu nRNA, pretože si výrobca musí najprv vypestovať bunky vírusu, a to trvá až šesť mesiacov. Na výrobu vakcíny na covid sa preto využívajú aj už vytvorené kapacity na výrobu iných vakcín, najmä žltačku a chrípku.

Taktiež priviesť toľkých ľudí k očkovaniu je obrovská výzva, na začiatku s tým Čína mala problém. Tým, že tu neboli žiadne prípady vírusu Číňania nepovažovali za potrebné ísť sa očkovať. Avšak očkovacia kampaň neustále naberala na sile, dnes sa dá očkovať buď v očkovacích centrách v nemocniciach či na štadiónoch, ale aj v mobilných očkovacích centrách, čo sú veľké autobusy, ktoré chodia od sídliska k sídlisku a na každej adrese stoja a celý deň očkujú. Jednotlivé štvrte taktiež robia autobusovú dopravu zdarma pre ľudí do očkovacích centier.

A v lete začali robiť aj odmeny za očkovanie. Nie je to slovenská lotéria, kde mohla pani Svetlana vyhrať 400 000 eur, to je celkom neuveriteľné aj pre Číňanov. Tu sa to riešilo finančnými odmenami, v Šanghaji to bolo medzi 200 - 400 RMB. Alebo nákupnými poukážkami, inde zase dávali zadarmo darčeky. Od zmrzliny až po kozmetiku či päť litrové fľaše oleja. Tie fungovali pochopiteľne najlepšie pre čínskych dôchodcov. Jednotlivé odmeny si lokálne administratívy či okresy v meste vymýšľajú a manažujú samostatne.

Samostatne si jednotlivé časti Číny aspoň zatiaľ definujú podmienky pre zaočkovaných a nezaočkovaných. Očkovanie v Číne nie je povinné, každá právnická osoba a zamestnanec sa musí ísť povinne na očkovacie centrum zaregistrovať. Na mieste môže vakcínu odmietnuť a podpísať o tom papier. Ak mu to zdravotný stav neumožňuje, tak tým to končí. Ani moja čínska svorka sa nemôže očkovať pre zdravotný stav. Ak sa však svojvoľne rozhodol, že sa nechce očkovať, teoreticky to môže, ale musí sa pripraviť, že každý deň mu bude niekto klopať na dvere, či si to nerozmyslel. Zamestnávateľ mu môže komplikovať vstup do práce, nebude môcť jednoducho cestovať, niektoré hotely či turistické pamiatky mu môžu odmietnuť vstup. Skrátka, bude pod tak veľkým tlakom, že asi sa nakoniec zaočkovať dá. Niektoré provincie už tak predbežne vydali oznamy, že ak človek nie je zaočkovaný už túto jeseň, možno nebude môcť chodiť do školy (v prípade detí), do obchodu či do parku. Nič z toho ešte neplatí, nič z toho nie je celonárodné nariadenie, ale je veľmi pravdepodobné, že sa to nejakým spôsobom zavedie. Špeciálne teraz s príchodom variantu delta, o čom bolo minulé video. Ak ste prihlásení k odberu, určite ste ho už videli. A ak nie ste prihlásení k odberu, tak čo preboha robíte, hneď to napravte. Veď video robím každý týždeň. Tri až štyri.

Aj mne bola podaná čínska vakcína. Poplatok je 100 yuanov za každú dávku, ak má človek poistenie, tak ju má hradenú. Treba sa objednať, po zaočkovaní človek musí ostať v pozorovacej miestnosti pol hodinu, to dosť strážia. Každému dajú nálepku kedy tam vošiel a kontrolujú ju, keď odchádza, a potom o minimálne 28 dní si môže dať druhú dávku. Očkovať sa môžu bez problémov aj cudzinci, vlastne iné vakcíny Čína momentálne ani neuznáva. Takže ak by niekto chcel prísť do Číny, musí byť zaočkovaný čínskou vakcínou.

V niektorých odvetviach ako v reštauračnom odvetví, zdravotníctve a vzdelávacom sektore musia byť zaočkovaní všetci povinne. Rovnako aj štátni zamestnanci. Väčšina obytných štvrtí či kancelárskych budov má pri vchode oznam, aké je percentuálne zaočkovanie ľudí v danej budove, sídlisku, škole a tak ďalej. Skrátka, očkovanie je jediná cesta, ako sa tej pandémie končene zbaviť.