Dopravná zápcha na čínskej plavárni
4 min read

Dopravná zápcha na čínskej plavárni

Ešte nie som dosť starý na to, aby som hovoril, že som už starý, ale čo si budeme klamať, starneme všetci. Evolúcia muža je jasná, na bruchu pribúda, na hlave ubúda. Nie som na tom ešte zle, ale kedže už na tréningy breaku (link na posledné video) moc nestíham chodiť a hlavne ma jeden tréning vždy odrovná na týždeň, rozhodol som sa že to začnem s niečim kombinovať. A už keď som si prvýkrát roztrhol väzy v kolene, lekár mi odporučil plávanie. Lenže ja plávanie nemám rád a chodiť na plaváreň v Číne nie je tak úplne ako u nás.

Vždy to hovorím, a hovoriť aj budem, základný koeficient k chápaniu Číny je – Číňanov je veľa. A aj na plavárni. Plaváreň u mňa pri byte v Šanghaji stojí 35 RMB, netuším koľko stojí u nás, lebo donedávna som bol zarytým odporcom vody, ale toto je podla mňa celkom drahé. Popravde som na plavárňach nováčik. Prvýkrát som tam išiel tak ako by som išiel u nás. Len v plavkách, alebo skôr v trencloch. Žiadne okuliare, či čapica. Čo som športovec?! No a ešte som ani nestihol vojsť do vody už na mňa pískali. Kde mám čapicu? A tak mi plavčík vytiahol jednu erárnu, na ktorej sedáva. Som si úplne istý, že naschvál tam schováva tu najškaredšiu čapicu akú vedel zohnať, aby ľudí prinútil po prvej návšteve si kúpiť vlastnú. Tigrí vzor na mojej hlave bol vidieť na kilometre. Druhýkrát som si už naozaj kúpil vlastnú.

Bazén je rozdelený po dĺžke na polovicu. Jedna je pre neplavcov, druhá pre plavcov. Ono totiž množstvo Číňanov nevie plávať. Takmer nikto z mojich kamarátov Číňanov nevie plávať a keď Mao Zedong zaplával v Žltej rieke, vedel o tom celý svet. A preto tá polovica pre neplavcov je plnšia ako pre plavcov. To ale neznamená že tá plavecká je prázdna! Jedenkrát som prišiel v nevhodnú dobu o pol ôsmej, keď chodí plávať najviac ľudí. Kedže sa mi ani raz nepodarilo dokončiť dĺžku bez zastavenia (ani len bez menej ako piatich zastavení a desiatich kopancov) pre to obrovské množstvo ľudí, v ten deň som to zabalil po 8 minútach. To množstvo je niekedy až nepredstaviteľné.
Ono dnes je plávanie okrem udržiavania si zdravia aj taká symbolika spoločenskej triedy. Preto si myslím že sú plavárne aj relatívne drahé. Stredná a vyššia vrstva si môže dovoliť chodiť pravidelne na plaváreň a rada sa tým prezentuje. Ale keby nevedeli plávať tak by to bola strata tváre a preto tá plavecká polovica bazénu sú naopak vynikajúci plavci. Na čínskej plavárni skrátka chýba ten stred. Čína je krajina extrémov vo všetkých smeroch.

To že sú plavárne drahé dáva zmysel. Keby boli lacné a chodil by tam každý, to už by sa tam naozaj nedalo pomestiť. Pretože aj teraz človek v podstate pláva v rade. Časť bazénu pre plavcov je rozdelená na štyri plavecké pásy. A v nich sa pláva vždy na pravej strane, presne ako v cestnej premávke. Pretože tu to je ako v cestnej premávke! Neustále sú ľudia za vami aj pred vami a z času na čas vás niekto rýchlejší predbieha zlava. Keď niekto nedisciplinovaný prepláva krížom alebo po ľavej strane, už naňho aj pískajú. Na koncoch bazéna sa na kýbliky s vyrezaným bokom na odpľúvanie soplov čaká v rade. Teraz si určite všetci čo toto čítajú povedali „Fúúúúj, nechutní Číňania“ ale predstavte si čo by to bolo, keby tam tie kýbliky neboli. A keby nikto nenosil tie kúpacie čapice.

Nie len že všetci majú čapice, ale všetci do jedného majú aj okuliare a niektorí aj cvačky na nosoch. Okuliare som považoval za zbytočnú investíciu, ale cvačku som si kúpil, lebo ako som spomínal, pre môj odpor k vode som sa nikdy nenaučil plávať pod vodou bez držania nosu. Lenže už po dvoch dňoch som zistil, prečo tie okuliare nie sú zbytočná investícia. Nie neobzerám si pekné Číňanky pod vodou (možno len niekedy), ale keď sú všade ľudia a každý pláva svojím štýlom, tak vám stále niekto špliecha do tváre z iného smeru. Po prvom a druhom plávaní som mal oči jak Drakula. A tretí deň už som si tie okuliare kúpil. Akoby som našiel Atlantídu. Špliechanie do očí už mi nevadilo a dokonca tam byť s okuliarmi bolo také príjemné, že som sa aj hneď v ten deň naučil plávať ako dospelý – bez držania nosa. Ono pripadal som si tam trošku trápne s tou cvočkou, lebo to som tam mal popravde len ja. Keď som vravel že niektorí ich nosia… Priznám sa, vymýšľal som si; tá polovica Číňanov čo vie plávať pláva naozaj vynikajúco a cudzinci sú tam najhorší plavci.

Plávanie v čínskom bazéne som si normálne obľúbil. To kvantum ľudí okrem nevýhod ako napríklad: plávate v zástupe a že vás každú chvíľu niekto nakopne, alebo pri rýchlom kraule nechtiac chytí za nevhodné miesto ako sa nepozerá pred seba; tak má aj výhody. Prinútili ma nosiť plávaciu čapicu a plávacie okuliare a ja som objavil radosť v plávaní. Akurát že teraz sa tam nemôžem pár dní ukázať pretože moje plavky za 20 RMB (hovoril som že som nemal rád plávanie a preto som považoval plavky za zbytočnú investíciu?) to nejak nevydržali a pri štvrtej dĺžke v posledný deň som zistil, že pribudol jeden veľký otvor presne tam kde pribudnúť nemal. A to bol zrovna piatok, keď chodí na plaváreň najviac ľudí. Možno začnem nosiť neoprén tak ako niektorí Číňania, pretože okrem klasických plaviek a trenciel tam neoprén nie je výnimočný.