DELTA je v ČÍNE | Dôchodkyni zato hrozí 7 rokov väzenia! +BONUS
Bonusový obsah

DELTA je v ČÍNE | Dôchodkyni zato hrozí 7 rokov väzenia! +BONUS

Po dlhých mesiacoch pokoja Delta dostihla aj nás v Číne. Až na zopár lokálnych výnimiek sme tu nemali celoplošné šírenie nákazy od jari 2020. Ale delta, jeden zamestnanec a jedna dôchodkyňa, ktorej teraz hrozí sedem rokov väzenia to všetko zmenili.


disclaimer: Nemám žiadne medicínske vzdelanie, v tomto videu budem prezentovať informácie ktoré sú dostupné z vrejných zdrojov na internete. Aktuálnosť týchto informácii je samozrejme obmedzená, kedže situácia sa neustále vyvíja. Tento scenár som napísal 17. augusta. Ak vo videu nájdete chybu, prosím upozornite ma na ňu v komentároch a prípadné chyby vždy zhrniem v pripnutom komente pod videom, verím ale že snáď žiadne nebudú.


K dnešnému dňu máme v rámci súčasnej tretej vlny koronavírusu, ktorá začala v polovici júla, v Číne potvrdených takmer 8000 prípadov ľudí s vírusom, ktorí boli zachytení už na letiskách pri vstupe do Číny a boli izolovaní. Takýchto dovezených prípadov je v Číne neustále veľa, ale takmer vždy ich zachytia už na letisku alebo počas karantény, ktorá je po príchode zo zahraničia povinná. Na konci júla však zamestnanci letiska v Nanjingu podcenili hygienické opatrenia, a tak kvôli nim dnes máme okrem privezených prípadov aj 4000 lokálnych prípadov prenosu nákazy. Zdroj nákazy bol let z Ruska, avšak vírus začali šíriť zamestnanci letiska, ktorí mali paradoxne na starosti dezinfekciu lietadla. Lietadlo vydezinfikovali, ale zabudli či opomenuli dezinfikovať ochranné oblečenie, ktoré mali počas práce oblečené. Z oblečenia sa nakazili celé hygienické služby letiska, nákaza sa začala šíriť po meste Nanjing a tretia vlna v Číne bola na svete.

Následne sa stali dve udalosti, ktoré boli pri šírení vírusu rozhodujúce. Prvej sa zabrániť asi nedalo. Júl bol mesiac, kedy si vnútroštátny turizmus v Číne užíval opäť zlaté časy. Mnohé turistické destinácie boli plné ľudí, napríklad aj Avatarove hory, kam som pred pandémiou každý rok vodil klientov. Pustím vám sem zábery z tohoto miesta, nech viete, o čom hovorím. Je to jedna z najstarších a najkrajších prírodných rezervácií v Číne, stovky homoľovitých kopcov vytvárajú unikátnu scenériu, ktorá je doslova ako z čínskych malieb či z filmu Avatar, ktorého virtuálny svet sa na základe tohoto parku aj modeloval.

V rámci národného parku je aj veľké divadlo, kde býva obrovská svetelná šou pre tisíce ľudí. A tam sa aj tisíce, či stovky ľudí nakazilo a vzápätí sa z dovolenky vrátili do svojich domovov po celej Číne. A aj preto má dnes Čína 17 provincií, v ktorých sa nachádzajú rizikové oblasti, z toho 29 oblastí je vo vysokom stave ohrozenia a 115 vrátane Šanghaja v stredne veľkom stave ohrozenia. V Šanghaji máme dva prípady lokálneho prenosu nákazy.

Najvážnejšie je momentálne ohrozené mesto Yangzhou a jeho okolie, kde je najviac vysoko-rizikových oblastí. Tam sa však vírus nedostal cez turizmus, ale skrz jednu neposlušnú 64 ročnú dôchodkyňu. Čo je spomínaná druhá rozhodujúca udalosť.

Na konci júla sa dôchodkyňa nachádzala v Nanjingu, a keď mesto vyhlásilo izoláciu a celoplošné testovanie, ona sa rozhodla, že v meste nezostane, zohnala si falošný QR kód inej osoby, ktorý bol stále zelený (jej QR bol samozrejme červený), a autobusom, keďže vlakom by ju nepustili, sa prepašovala von z mesta až k sestre do mesta Yangzhou. Následne spolu celý týždeň chodili hrávať mahjong do miestnej herne. Keď jej sestru hospitalizovali na Covid, tak sa na dôchodkyňu prišlo, a dnes už prebieha súdny proces. V lepšom prípade ju odsúdia za neúmyselné porušenie pandemických nariadení a dostane do troch rokov väzenia, avšak ak jej dokážu úmyselné ohrozenie verejnej bezpečnosti, čakajú ju tri až sedem rokov za mrežami. A to iba pre partičku mahjongu. Kvôli nej má už celé mesto za sebou šesť kôl celoplošného PCR testovania pre milióny ľudí, našli 485 nakazených, ktorí sú v izolácii v nemocnici, kde prebieha aj liečba. Zvyšok mesta je v domácej izolácii.

V súčasnosti je v oblastiach s vysokým rizikom štrnásťdňový lockdown, zákaz vychádzania z domu a o zásobovanie sa starajú služby. Vychádzanie z domu je povolené iba raz do dňa pre jedného člena rodiny. Zároveň tu prebieha pravidelné PCR testovanie všetkých ľudí. V Nanjingu už bolo šesť kôl testovania desiatich miliónov ľudí.

V oblastiach so stredným rizikom majú systém 7+7, čo znamená sedem dní izolácie a sedem dní pravidelného hlásenia zdravotného stavu. Prvý, tretí, siedmy a štrnásty deň musia ísť všetci na PCR testy.

Samozrejme, väčšina miest a provincií neodporúča cestovať mimo mesta a Peking to má vyslovene zakázané, keďže tam sídli vláda. Kým júl bol pre cestovný ruch skvelý, august už je zase na nule. Všetky augustové zájazdy a letenky musia cestovné kancelárie stornovať a vrátiť peniaze. Druhá vlna krachov v cestovnom ruchu už dorazila.

Ak sledujete môj kanál pravidelne, tak viete, že sme s Liyou boli v júly na plavbe po Dlhej rieke, robil som z toho každý deň videá. Naša plavba po Dlhej rieke prebehla bez problémov. Avšak ďalší turnus bol teraz v auguste a už po štyroch dňoch loď odmietli prijať v prístave. Ľudia boli uväznení 7 dní na lodi uprostred rieky a nikde nemohli zastaviť. Následne ich odviezli na miesto, odkiaľ plavba začala, a dali do karantény.

Takže my sme mali celkom šťastie, keďže sme išli už na prelome júna a júla, cestu sme mali úplne bez prerušenia a priniesol som vám vďaka tomu aj cestovateľské videá. Boli sme napríklad aj vo Wuhane, ktorý má momentálne taktiež lockdown a celoplošné testovanie.

Kvôli nákazlivosti Delta variantu a kvôli tomu, že sa udržuje dlhodobo voľne vo vzduchu, tak Čína zmenila definíciu blízkeho kontaktu pri trasovaní kontaktov. Kým predtým to znamenalo, že ste sa dostali do styku s nakazenou osobou vo vzdialenosti jedného metra v časovom rozmedzí dvoch dní pred prejavom choroby, tak dnes sa ten čas rozšíril na štyri dni a za priamy kontakt sa považuje aj to, aj keď ste boli v tej istej budove, nie len vo vzdialenosti na meter.

V Šanghaji zatiaľ nemáme nič zavreté, nemali by sme opúšťať mesto a do všetkých verejných vnútorných priestorov opäť zavreli všetky vchody a nechali otvorený len jeden, kde kontrolujú rúška, teplotu a QR kódy. Ak by som chcel, môžem si cez aplikácie Alipay objednať PCR test, buď si ho môžem zavolať domov a to stojí 268 RMB, alebo sa objednám do odberovej stanice a tam stojí základný test 80 RMB.

Systém QR kódov funguje na princípe dvoch rozdielnych kódov a pri vchádzaní do priestorov treba ukazovať väčšinou obidva. Jeden sleduje zdravotný stav a trasovanie kontaktov, druhý sleduje kde sme sa pohybovali a či sme sa pohybovali v rizikových oblastiach. Stačí ak by vlak, v ktorom som sedel, prešiel cez rizikovú oblasť, a hneď by som prišiel o zelený kód a nemôžem do verejných priestorov.

Samozrejme, stále sú zavreté hranice a do Číny sa takmer nedá dostať. Jeden kamarát práve posledné týždne riešil odchod z Číny s plánom čo najskôr sa vrátiť. Lenže do Číny sa vrátiť nedá. Cudzinec musí mať čínsku vakcínu a pozývací list od miestnej vlády. Na to, aby mu umožnili vstup do krajiny, víza nestačia. Turistické víza samozrejme vôbec nevydávajú, iba pracovné alebo na zjednotenie rodiny. Po prílete je samozrejmosťou prísna karanténa v karanténnom centre, domáce karantény už pri príchode do Číny nie sú povolené. Avšak okrem karantény po prílete taktiež požadujú, aby človek absolvoval karanténu pred odletom vo svojej krajine. A tak do Číny dnes cestujú už iba Číňania vracajúci sa zo zahraničia, alebo vysoko postavení zamestnanci veľkých firiem či diplomati. Ale karanténne opatrenia, ako aj nehorázny nedostatok letov a ešte nehoráznejšie ceny leteniek sa týkajú aj ich. Kým pred Covidom sa spiatočná letenka do Číny pohybovala medzi 400 až 900 €, dnes jednosmerná letenka začína na 3000 až 4000 €. Ale aj keď peniaze nie sú problém, proste takmer nič do Číny z Európy nelieta.

Nuž, svet sa zmenil a ten, čo sme poznali, sa už nevráti.

Bonusové video