Boj proti korupcii v Číne
2 min read

Boj proti korupcii v Číne

V našich médiách sa občas objaví správa, ako nový čínsky prezident Xi Jinping bojuje proti korupcii. Bežný čitateľ si pomyslí, nič výnimočné. Aj u nás sa stále bojuje proti korupcii. Výsledok akurát je, že kradne niekto iný. No potom však čitateľ číta ďalej, u nás sa o tom píše trocha bulvárnym spôsobom: koľko politikov popravili za jeden rok pre korupciu; od čias Mao Zedonga zvrhli najvyššie postavených straníkov; v tom a tom byte našli DESIATKY TON bankoviek – lup toho a toho politika; a množstvo podobných správ. Dobre sa takéto správy predávajú, ale prečo sa nepíše o tom, že tento boj je cítiť každý deň na ulici?

Ako tlmočník sa stretávam s mnohými ľuďmi z celej Číny, zo všetkých spoločenských vrstiev. A tí mi rozprávajú príhody. Slečna Li z jednej dediny niekde v provincii Jiangsu, ktorej som tlmočil na konzuláte pri vybavovaní víz, mi rozprávala, aké to bolo vybaviť si pas za minulého politického obdobia. Pokiaľ nedoniesla úplatok, úradník sa s ňou odmietal baviť. Formuláre na vyplnenie žiadosti dostala len po vyplatení človeka, ktorý tam práve sedel. Dnes vraví, že úrady konečne začali fungovať ako majú. Veci sa zrazu dajú vybaviť aj v malých mestách a na dedinách, kam Peking predtým nedovidel. Majitelia fabrík mi rozprávajú, ako už nechodia do drahých reštaurácií a do drahých barov. Súkromní podnikatelia sa zriedkavo odvážia, politici a štátni predstavitelia, ktorí boli predtým hlavnou klientelou, nikdy. Pred tromi rokmi sme v jednom nemenovanom meste chodili do luxusnej reštaurácie s majiteľom obrovskej fabriky a jeho kamarátom, náčelníkom polície. Dnes sa ten náčelník neodváži na ulici pozdraviť starého kamaráta a vôbec nie vrátiť sa do tých reštaurácií. Stačila by jedna fotografia, že chodí do podniku, kde najlacnejšia fľaška pitia stojí 300 eur, a jeho kariéra by skončila. Ani podnikateľ už nechodí, vie, že ak by ho niekto nahral pri niečom nevhodnom, prišiel o kontakt, ktorý ho vždy vytiahol z problémov. Luxusné podniky zatvárajú a krachujú po celej Číne. Bary, reštaurácie, karaoke bary, masážne salóny – všetci sa buď začali orientovať na vyššiu, ale stále dostupnú cenovú kategóriu, alebo zavreli. Firma, kde robila moja manželka, prišla o biznis doslovne zo dňa na deň. Okrem donášky drahej biozeleniny a mäsa domov mali aj produkty, ako čerstvo zabitého obrovského tuniaka dovezeného na ľade z Japonska a pod. Firma musela zmeniť charakter podnikania, prispôsobiť sa novým zákazníkom. Známy, ktorý predáva zájazdy loďou po Európe, zažil to isté. Predtým boli jeho klientelou vypasení papaláši, ktorí sa správali ako páni sveta. Dnes vozí na zájazdy k nám rodiny s deťmi.

Korupcia spolu s životným prostredím, kvalitou potravín, nerovnosťou medzi bohatými a chudobnými – to patrí medzi najakútnejšie problémy Číny. A Čína sa zaviazala, a vlastne nemala na výber, že tieto problémy vyrieši. Majú pred sebou tvrdý boj. Ja si však myslím, že by sme Čínu nemali kritizovať za to, že má problémy, ale mali by sme ju rešpektovať za to, že s nimi naozaj bojuje. Koľko politikov išlo u nás do väzenia za korupciu?

 

Tento článok vyšiel najprv v časopise .týždeň. Moje ćlánky z .týždňa si môžete pozrieť tu