Babičky na burze
2 min read

Babičky na burze

A tak nám padla burza v Číne. A vlastne ani tak nepadla, lebo v Číne burza padnúť nemôže. Prečo nie? Lebo to tak povedali v Pekingu. V Číne sa dá ekonomický vývoj odhadnúť celkom ľahko. Stačí pravidelne pozerať správy a sledovať, čo práve vraví vláda. Čo povie, to sa v Číne bude diať. Keď povie, že teraz bude rok a pol burza stúpať, tak skrátka stúpať bude, aj keby do nej vláda mala naliať všetky svoje peniaze. A aj to je jeden z dôvodov, prečo si teraz v Číne všetci masovo otvárajú súkromné maklérske účty. Naozaj masovo, za posledné mesiace sa otvorili milióny nových účtov. Lenže to, že bežní ľudia obchodujú v Číne na burze nie je žiadna novinka, akcie sú najčastejším koníčkom šanghajských dôchodcov už asi dvadsať rokov.

Moja manželka je Šanghajčanka. Jej mama kedysi robila v štátnej fabrike, lenže jej fabrika zatvorila, a tak išla do predčasného dôchodku. Zamestnanec v štátnej sfére totiž v Číne nemôže byť prepustený. Pokiaľ jeho firma skrachuje, alebo skončí z nejakého iného dôvodu, vláda sa o zamestnancov musí postarať do konca života. Samozrejme, keďže pracovala len zopár rokov, dôchodok má na Šanghaj relatívne nízky, k dnešku dostáva cca 450 eur. Z tohto dôchodku musela uživiť trojčlennú rodinu a zaplatiť svojej dcére drahú vysokú školu. A tak sa pred dvadsiatimi rokmi rozhodla pridať sa medzi ľudí, ktorých koníčkom je nakupovanie a predávanie akcií. Keďže čínska ekonomika rastie posledných tridsať rokov nepretržite, tak ak správne nakúpila, mohla si mesačne zarobiť ďalšie dva dôchodky.

K tejto vlne peňazí chtivých šanghajských tetušiek sa pridala relatívne skoro, dnes však už nie sú také, ktoré by nepodnikali. Po celom Šanghaji v parkoch a na ulici sa organizujú krúžky, kde sa babičky a dedkovia stretávajú a rozoberajú, ktoré akcie majú najlepšie šance. Ráno a večer sú doma, a tak obchodujú len na iPhone a iPade. Keď ráno nakúpia tetky na trhu zeleninu a pripravia veci na obed, idú do kamennej burzy, kde sú až do večera. Tam si zakúpia prístup k počítačom s oveľa lepším a rýchlejším prístupom k akciám.

Burza nie je len hobby dôchodcov. Manželkin spolužiak dal výpoveď v zamestnaní, každé ráno si zoberie úver, cez deň ho otočí na burze a večer vráti. Živí takto svoju finančne náročnú rodinu už niekoľko rokov. Môj učiteľ gymnastiky si prenajíma halu kde vedie svoj krúžok, ale keď nedáva hodiny, tak obchoduje na burze. Šanghaj je megalomanské mesto, presuny metrom, alebo autobusom pokojne zaberú aj niekoľko hodín. A tak si cestu z a do práce ľudia skracujú kupovaním akcií na svojich telefónoch. Aj my sme dali naše úspory svokre. Za prvý deň zvládla zarobiť dvesto eur. Žiaľ potom burza spadla a zárobky sa zastavili. Aj preto vo všetkých krúžkoch vyčkávali, kým dá vláda veci do poriadku. Už dala, a zase sa obchoduje. Všetci vravia, že kým vláda nepovie inak, na burze sa prerobiť nedá. Dá sa len nezarobiť. Samozrejme je to so zveličením, títo ľudia tomu venujú naozaj veľa času a štúdia. Jedno je však isté, burza v Číne s reálnym obchodovaním a vývojom firiem často nemá nič spoločné.

(Tento článok vyšiel pôvodne v časopise .týždeň)