Čínske spoločníčky v karaoke baroch
3 min read

Čínske spoločníčky v karaoke baroch

Čínske spoločníčky v karaoke baroch

Som v malej miestnosti, ktorá pripomína hotelovú izbu. Je tu šero. Po stole sa povaľujú desiatky prázdnych fliaš od piva. Na zemi sú kartóny s plnými fľašami. Všade sa ozýva hlasná hudba z videoklipu, ktorý beží na televízore oproti luxusne pôsobiacej sedacej súprave. Na nej sedia opití muži a vedľa nich krásne, sporo odeté ženy. Ženy nalievajú mužom alkohol, lejú im ho do hrdla a potom im servítkou utierajú ústa ako bábätkám. Do toho ich povzbudzujú v ich opitom, falošnom speve. Sme v čínskom KTV – karaoke bare.

Nie, nie sme v bordeli a dievčatá nie sú prostitútky. Sú to profesionálne spoločníčky, ktoré si ľudia platia, aby s nimi spievali a zabávali sa. Partia ľudí, zvyčajne mužov, si zaplatí izbu a množstvo alkoholu, ktoré nemá šancu vypiť. Ak chcú spoločníčky, za tie sa platí zvlášť. Ich ceny sa menia podľa toho, o ako luxusné karaoke ide, a samozrejme podľa toho, ako vyzerajú.

Vždy na začiatku príde do miestnosti zamestnanec, ktorí namieri pozornosť všetkých ľudí k dverám. Cez ne začnú do miestnosti vchádzať desiatky dievčat, postavia sa do radu pred zákazníkov a zborovo pozdravia. Každá ma na sebe číslo. Muži si vyberú tú, ktorá sa im najviac páči a povedia jej číslo. Ona sa poďakuje, ukloní sa a ide si prisadnúť. Jej práca začína. Ceny sa pohybujú v prepočte od 30 EUR za bežné dievčatá, častokrát z vidieka, až po 150 EUR za vzdelané, krásne ženy.

Ešte raz to musím zdôrazniť. Neplatí sa za sex! V karaoke bare nejde o sex. Dievča bude s klientom iba spievať a usilovne ho opíjať. Postará sa o to, aby sa cítil dobre a aby sa zabavil. Čím viac klienta opije, tým lepšie. Ak ho musia na konci večera jeho kamaráti, či kolegovia odniesť, svoju práca odviedla úspešne. Odchádzajúci hostia jej ešte prihodia tringelt. Keď odídu, čaká na ďalších hostí. Jej pracovná doba je približne od desiatej večer do rána. Niekedy do tretej, niekedy do piatej. Závisí od hostí.

Samozrejme občas do tejto rovnice vchádzajú aj sexuálne služby. V lacnejších kluboch si spoločníčky tým, že iba pijú s hosťami, nezarobia dostatok. A tak sú ochotné s klientmi odísť. Niektoré karaoke bary to tolerujú, niektoré to prísne strážia. Prostitúcia je v Číne nelegálna a ak by spoločníčky z luxusného klubu, ktorý nemá dobré vládne konexie, chodili von príliš často, mohlo by to klub v lepšom prípade stáť licenciu. V horšom prípade väzenie ako pre dievčatá, tak aj pre majiteľa. Za súčasného prezidenta je prostitúcia prísne kontrolovaná. Niekedy už ani vplyvné konexie nestačia.

V Číne sú KTV bary bežná zábava pre všetky spoločenské vrstvy. Film Stratené v preklade krásne zachytáva ako vyzerajú. Film sa odohráva v Japonsku, ale to nevadí. Lásku ku KTV zdieľa väčšina ázijských krajín. Kultúra západných barov nie je v Číne veľmi populárna. Diskotéky sú zase strašne predražené a Číňania neradi tancujú (i keď takéto spoločníčky existujú aj na diskotékach). KTV je teda zväčša miesto, kam sa idú ľudia zabávať. Spievať chodia aj kolegovia z práce, kamaráti, páry… Niekedy sa do karaoke baru ide aj na prvé rande. Títo ľudia si samozrejme spoločníčky neplatia. Nie každý, kto ide do KTV, ide za dievčatami. Ale v takmer každom klube dievčatá sú. Je to skrátka len jedna z ďalších položiek na nápojovom lístku.

Zažil som aj spoločníčky v zmiešanej partii mužov a žien. Nik ich tam nevnímal ako niečo neprirodzené. Keď sú všetci pripití, veľakrát sa zábava zvrhne na rôzne erotické, ale nevinné hry. Vyberanie orieškov z výstrihu ústami a podobne. Všetci, muži a ženy bez výnimky, sa na tom výborne zabávajú. Čínske ženy sa týchto hier väčšinou nezúčastňujú. Ukázali by sa ako príliš lacné. Ale zato nadšene povzbudzujú spoločníčky, aby opitých mužov chytili tu a tam, aby ich ešte viac vydráždili.

Ako to v opitosti býva, zábava časom upadá, všetci sa pobalia, rozlúčia a idú domov. Piatkový večer sa skončil a ide sa nazad do reálneho sveta. Kultúra spoločníčok rozhodne nie je záležitosť iba Číny. Existuje vo väčšine ázijských krajín. Ale dnes už neexistuje na západe. V západnej kultúre to boli kurtizány, často poskytovali „nesexuálnu“ spoločnosť, obdivovali ich pre inteligenciu a šarm ako luxusné spoločníčky. Ale tak ako v karaoke baroch, mohli byť aj milenkami a prostitútkami. Doba kurtizán sa skončila. V Ázii ale nie. Skôr naopak. Povedal by som, že s ekonomickým boomom Číny zažíva svoj zlatý vek. V Číne existuje priestor, kde si muži plnia svoje fantázie a ženy im to ticho tolerujú.