Pavlove tipy #8

Pavlove tipy #8

Pavlove tipy sú aj samostatný týždenný newsletter. Ak by ste sa chceli prihlásiť, môžete tak spraviť na www.pavel.tips


Portál navolnenoze.cz ma oslovil aby som im napísal príspevok do článku “Rok po”, ktorý bude o tom, ako podnikatelia prekonali prvý rok pandémie (píšem prvý rok, pretože podľa mňa to v rôznych formách potrvá ešte roky). Môj príspevok si budete môcť prečítať keď článok vyjde na ich blogu (ktorý je skvelý a naučil ma strašne veľa), ale jednu myšlienku zmienim aj tu. Napísal som, že prvým krokom, ktorý som spravil po príchode krízy bolo okažité osekanie nákladov. Peniaze išli iba na tri veci: jedlo, hypotéku a online kurzy.

Počas pandémie som na online kurzy dal viac peňazí než kedykoľvek predtým. Keďže som nevedel čo sa bude diať a kam ma ten rok krízy posunie, chcel som byť pripravený. Zaplatil som si členstvo na Master class, Skillshare, Písanie hravo na prstoklad, Curiosity a Nebula (tie som ale moc nevyužil) a našiel som si veľa youtuberov, ktorý ma posunuli. Najmä Matt D’avella (toho som poznal už pred Covidom), Thomas Frank, Ali Abdal, Shu Omi, Jean Nagata a ďalší. Učil som sa všetko od strihu videa, správy farieb vo videu, animácie, úpravy zvuku, písania, lepšieho prejavu, aplikácii ako After effects, indesign, illustrator, final cut atď... Mnohé veci som vedel ako tak používať aj predtým, ale za rok krízy som sa chcel stať naozaj majstrom týchto nástrojov. V niektorých veciach sa mi to podarilo, niekde som dosť pohorel (napríklad animácie v After Effetcs, alebo v Motion sú stále záhady pre mňa).

Rok 2020 bol pre mňa naozaj veľmi prínosný v tom, že som sa vďaka množstvu voľného času naučil strašne veľa vecí. Teraz už som zase v pracovnom kolobehu a nestíham sa učiť nové veci tak, ako by som si želal. Ale snažím sa.

Jedna z vecí mi však pomohla neuveriteľne. Prešiel som na systém poznámkovania Smart notes (Zettelkasten) a začal som používať aplikáciu Roam research na prepájanie myšlienok a tém. To mi úplne zmenilo spôsob, ako pracujem s textom.

Predtým, než som tento systém začal používať, som mal vždy ropzracovaný len jeden text. Ak som išiel písať, vždy som začal pracovať na začatom texte a nič iné som nepísal. Až dnes vidím ako ma to zdržovalo, niekedy som sa k danej téme musel premáhať a výsledok bol zlý, uponáhlaný, zároveň som prišiel o spontánne nápady k iným témam.

Dnes vďaka aplikácii Roam research (ale ide primárne o systém práce, nie o samotnú aplikáciu, alternatív je veľa) pracujem na niekoľkých textoch zároveň. Je veľmi jednoduché medzi nimi prepínať s rovnakou rýchlosťou, ako mi behajú myšlienky po rozume. Čo je niekedy rýchlejšie než by som chcel. Zároveň ma niekdy milo prekvapí, že niektoré témy už mám rozpracované viac, než som čakal a k finálnemu textu už chýba iba krôčik. Vďaka tomuto prístupu sa mi podarilo zvýšiť počet textov, ktoré dokážem napísať, mám oveľa väčší prehľad a aj radosť z písania. Dnes si nehovorím “idem písať (doplň názov článku)”.

Dnes si poviem, “Idem písať”. A nepíšem jednu vec, ale odbieham, odskakujem a vyprázdňujem si hlavu od náhodných myšlienok, čo v konečnom dôsledku robí primárny text oveľa čistejší a krajší, a zároveň mám základ pre úplne iné texty, ktoré môžem písať v iný deň.

Môj systém tvorby textov stojí na troch stavoch rozpracovanosti.

  • Nápady na témy - kľudne aj jednoslovné nápady, či myšlienky. Je to jeden veľký zoznam.
  • Brainstorming/research - nápady na ktorých som už nejak začal pracovať, ale na text sa to ešte nepodobá.
  • Texty - rozvinuté nápady ktoré som začal transformovať na text. Tu si sledujem stav rozpracovanosti podľa 4 úrovní (V Roam na to používam CSS kód od Tomáša Baráneka ). Prvá úroveň sú hrubo nahádzané myšlienky bez štruktúry, posledná - štvrtá úroveň je text, ktorému chýba už len jedna revízia a môže isť na korektúru, alebo na nahrávanie na video. Úrovne medzi tým charakterizujú v akom stave je text medzi prvou a štvrtou úrovňou. Hodnotenie je subjektívne.
  • Published - všetko čo už je hotové ide do archívu, kde sa snažím jednotlivé témy označiť značkami, aby som sa k nim vedel prípadne vrátiť.

Tento systém pomaly rozvíjam a zlepšujem. Je možné že o nejakú dobu bude iný, to sa u mňa stáva často. Ale zatiaľ to takto funguje. To čo ešte nemám úplne dotiahnuté sú výpisky z rôznych zdrojov, či už sú to blogy, podcasty, knihy a iné. A nemám vymyslené ako ich efektívne spracovať a ďalej transformovať na výstupy. Avšak práve Shu Omi má na svojom youtube kanály celkom prepracované systémy z ktorých beriem inšpiráciu, takže to časom určite vymyslím tak aby mi to sedelo. A potom vám o tom napíšem.

Palo

(poznámka: Tento newsletter neprešiel korektúrou, určite obsahuje chyby a preklepy, za ktoré sa ospravedlňujem. Chcem však tento newsletter udržať spontánny a tak ich zatiaľ korektorke posielať nebudem.)