Pavlove tipy #5

Pavlove tipy #5

Pavlove tipy sú aj samostatný týždenný newsletter na adrese www.pavel.tips


Pôvodne som tu chcel písať iba o YouTube, avšak zistil som že o YouTube chcem písať najmä preto, že to je niečo čím som teraz naozaj fascinovaný. Témy o YouTube začali prenikať aj do môjho newslettru Číne a myslím si že mu to trochu škodilo. Preto som sa rozhodol založiť si tento druhý newsletter a nazval som ho “Palo píše o YouTube (beta)”. Lenže ako som nad tým tak premýšľal, tak YouTube ma síce teraz fascinuje, ale určite tomu tak nebude navždy. Moje záujmy netvorí len YouTube a Čína, ale mám toho rád veľmi veľa, občas mám chuť písať aj o veciach, o ktorých väčšina ľudí ani nevie že mám rád. A tak som si povedal že sa tento mail už nebudem volať “Palo píše o YouTube”, ale iba Pavlove tipy. Budem písať o čom ma práve napadne a stále budem posielať maily raz do týždňa.

Strašne rád by som moje fotky zakomponoval aj do môjho YouTube kanálu a podelil sa tak o ne s väčším množstvo ľudí, ale ešte som neprišiel na to, ako to spraviť dobre. Mám dva príklady youtuberov ktorí to robia, a robia to skvele, nech máte inšpiráciu.

Sean Tucker patrí rozhodne medzi mojich Top 5 youtuberov. Je to fotograf a zároveň aj kňaz, jeho videá sú tak niečo medzi rozprávaním o umení a omšou. Skrátka divoká kombinácia, ale výsledok je skvelý. Občas robí aj tutoriály, ale tie moc nesledujem. Má však aj sériu rozhovorov s inými fotografmi a tie sú skvelé. Odporúčam napríklad toto video. No a on na konci svojich videí vždy pridá cca desať najnovších fotiek ktoré odfotil. Veľmi sa mi tento štýl páči a aj som ho v pár videách už vyskúšal. Ale myslím že to moc nefunguje ak je video o nejakej “vážnej” téme.

Druhý fotograf je Thomas Heaton. On robí také vlogy zo svojich foto výletov. Hovorí o tom, na čo zrovna mieri kamerou a čo mu daná scéna pripomína. Robí umelecké fotografie a tak aj jeho videá sú dosť abstraktné, pomalé, skoro až meditačné. Aj jeho štýl videí sa mi veľmi páči, i keď jeho videá nepozerám až tak často.

Obaja títo fotografi idú tak trochu proti prúdu dnešného youtube, nerobia rýchle strihy ani dynamický obsah. Častokrát len sedia na jednom mieste a kludne aj pol hodinu rozprávajú na kameru bez jediného strihu. Avšak skvele sa počúvajú.

Premýšlam som nad tým ako zakomponovať moje fotografie do môjho youtube kanálu. Zatiaľ jediná cesta ktorá ma napadla je tiež robiť vlogy z toho ako sa prechádzam po meste a fotím, možno o tých fotkách a daných situáciách aj niečo porozprávať. Možno vo videu aj natočiť ako ich upravujem. Popravde neviem. Plánujem to vyskúšať, aj som premýšlľ že to nepôjde na YouTube, ale iba na instagram ako IGTV aby mi to nekazilo štatistiky. Ale zase mi príde škoda nedať to aj na YouTube. Neviem, iba “nahlas” premýšlam. Máte nejaké nápady, alebo zaujímavé príklady? Pošlite mi ich, som zvedavý.

Palo


(poznámka: Tento newsletter neprešiel korektúrou, za prípadné chyby sa ospravedlňujem. Chcem však tento newsletter udržať spontánny a tak ich zatiaľ korektorke posielať nebudem.)