Pavlove tipy #12

Pavlove tipy #12

Pavlove tipy sú aj samostatný týždenný newsletter. Ak by ste sa chceli prihlásiť, môžete tak spraviť na www.pavel.tips


Cez víkend som dokončil môj druhý video kurz, ktorý som popravde odkladal už niekoľko mesiacov. Konečne ma rozhýbali až videá Nathaniela Drew, ktorý mi robil spoločnosť celý víkend. Jeho kanál sledujem už asi rok a rozhodne patrí medzi mojich YouTube obľúbencov. Páči sa mi ako ide proti prúdu. Nerobí rýchle videá, nechrlí na vás informácie a prázdne slová. Jeho videá sú pomalé, poetické video eseje o poriadku v myšlienkach, jeho slovami "mental clarity". Je mi veľkou inspiráciou v niekoľkých smeroch.

Za prvé, obsah jeho videí, jeho myšlienky a zamyslenie ma veľmi bavia a viem sa s ním takmer vo všetkom zhodnúť. Čo nemusí byť vždy dobre, mali by sme hľadať ľudí s inými názormi aby sme tie naše mohli neustále testovať, ale z času na čas je dobré vypočuť si aj niekoho, kto vám rozpráva z duše. Jeho témy sú mi blízke a ak raz budem mať viac času, pohrávam sa s myšlienkou založiť si druhý youtube kanál na podobné témy.

Taktiež ma neuveriteľne baví jeho vizuálny jazyk. Práca s kamerou, strihom, kompozíciou... Jeho videá sa nedajú pustiť si na pozadie, na tie sa proste treba pozerať lebo sú naozaj strašne pekné. Aj uhol z ktorého som natočil môj videokurz je inšpirovaný jeho videami, viď fotka. Iba som mal trochu málo svetla.

Zároveň Nathaniel je to, čo si predstavím pod slovom svetobežník. Rodičia sú emigranti z Argentíny s koreňmi v Palestíne a Egypte, vyrastal v Amerike, ale žije vo Francúzsku. Hovorí plynulo anglicky, španielsky, francúzsky, taliansky a portugalsky a kde tu to vie dať aj v inom jazyku. Zo španielčiny mám aj ja štátnice, ale úplne som s tým jazykom stratil kontakt, preto vždy keď prejde do španielčiny tak ma zahreje pri srdci. Zároveň portugalčina a taliančina sú jazyky, ktoré by som sa jedného dňa rád naučil. Ale až keď si oživím španielčinu. V jeho videách neustále tieto jazyky kombinuje a zároveň sa tu premietajú aj jeho multikultúrne korene. Je to veľmi svieže a častokrát sa viem naozaj vžiť. Aj ja žijem ďaleko od domova a okrem Číny som žil sám aj mesiace v Španielsku.

No a v neposlednom rade ma fascinuje že ešte nemá ani tridsať rokov a už je tam, kde je. Nedostal sa tam však žiadnou náhodou či virálnym videom, ale neustálym opakovaním. Na youtube tvorí od roku 2015 a darí sa mu iba približne posledné dva roky. Ak ho nepoznáte, odporúčam si pozrieť nejaké jeho videá.

Čo som posledný týždeň pozeral


(poznámka: Tento newsletter neprešiel korektúrou, určite obsahuje chyby a preklepy, za ktoré sa ospravedlňujem. Chcem však tento newsletter udržať spontánny, píšem ho aby som si zaznemal rôzne nápady a postrehy, a tak ich korektorke posielať nebudem)