Čína je veľmi iná, ako krajiny západného sveta. Celá Ázia je iná. V prvej kapitole knihy vám ponúknem základné informácie pred cestou do Číny. Ak budete mať ďalšie nezodpovedané otázky, pokojne ma kontaktujte mailom.

Jazyk

Bez čínštiny sa v Číne existuje ťažko. Vo veľkých mestách na pobreží sa dá bez väčších problémov v hoteloch a pri pamiatkach dohovoriť aj po anglicky, len čo však idete viac do vnútrozemia, penetrácia angličtiny je mizerná. Výnimkou je asi len Yangshuo, keďže tam trvalo žije mnoho cudzincov.

Peniaze

Čína používa menu Yuan (RMB). Jej kurz sa pohybuje okolo 7 RMB k euru. Najvyššia bankovka je 100 RMB. Pádom kurzu eura a zvyšujúcou sa životnou úrovňou Číny dnes nemôžete čakať lacnú Čínu ako pred niekoľkými rokmi. Šanghaj je dnes jedno z najdrahších miest Ázie pre život cudzincov (znalosť čínštiny ho však vie veľmi zlacniť). Vo vnútrozemí sú ceny nižšie, avšak nie extrémne lacné, ako napríklad v južnej Ázii. Na denné stravovanie počítajte okolo 150 RMB na deň. Ak sa budete stravovať aj v miestnych vývarovniach a v stánkoch na ulici, bude to menej.

Kultúrny šok

Vo veľkých mestách ho nepocítite, rozhodne nie pri krátkej návšteve. Pri živote v Číne však áno. V menších mestách bude Čína autentickejšia. Počítajte hlavne s dopravou, ktorá je pre nás nepochopiteľná. Taktiež s hlasnejšími telesnými zvukmi (grganie, mľaskanie a pod.). Odporúčam si preštudovať rôzne kultúrne zvyklosti. Vám sa môžu síce Číňania zdať v mnohých veciach nekultúrni a neslušní, ale to je preto, že majú iné zvyky. My sa im môžeme zdať rovnako nekultúrni, najmä vo veciach, ktoré si my vôbec neuvedomujeme (napríklad je nevhodné verejne kýchať a smrkať, je veľmi neslušné búchať príborom o tanier, misku či pohár /u nás je to bežné, keď sa niekto hlási o slovo, alebo keď si oklepáva stravu z príboru/ a veľa ďalších vecí).

Víza

Získať základné turistické víza do Číny na 30 dní je bez problémové. Dokladmi potrebnými na udelenie turistického víza sú vyplnený formulár, 1x foto pasového formátu. Fotografia musí byť farebná a na bielom pozadí. Pas platný najmenej 6 mesiacov po návrate z krajiny a obsahujúci najmenej 2 voľné strany. Letenka, alebo rezervácia letenky, alebo potvrdenie o zakúpení zájazdu z cestovnej kancelárie.

Pozývací list z Číny (je nevyhnutný iba pre vystavenie viacvstupového víza!), alebo doklad preukazujúci potrebu dvojvstupového víza.

Od 1.1.2013 nie je potrebné vízum na tranzit do 72 hodín v mestách Peking, Šanghaj a Kanton a ďalších. Slovenskí občania nepotrebujú na 90 dní víza do oblastí Hongkong a Macao.

Doprava

Čína je rozlohou väčšia ako Európa. Nedá sa vidieť počas jednej návštevy. Najlepšie je urobiť si niekoľko výletov po rôznych častiach Číny. Táto expedícia je len po južnej Číne. Aby som spravil porovnanie, Číňania si myslia že Európu zvládnu za jednu návštevu a v priebehu dvoch týždňov idú krížom zo Švédska až do Španielska. Čo z toho budú mať? Iba zmätok a stres. To isté platí, keď budete chcieť stihnúť naraz sever, juh, východ, západ a aj stred Číny. Je to absolútne nereálne. Dnes je v Číne najlepšie pohybovať sa rýchlovlakmi, ich sieť je obrovská, chodia rýchlosťou 300km/h a mnohé linky idú každých 5 – 10 minút. Napríklad spojenie medzi Pekingom a Šanghajom (cca 1 000 km) zvládne vlak za 5 hodín, stojí 550RMB a vlak chodí každých 5 minút. Okrem toho je v Číne obrovská sieť diaľnic, bežných vlakov a každé mesto nad 5 miliónov obyvateľov má metro buď vo výstavbe, alebo už postavené. Vnútroštátna letecká doprava je kvalitná, ale nespoľahlivá. Lietadlá sú nové, čisté a bezpečné, služby na palube sú na bežnej svetovej úrovni. Žiaľ doprava je presilená a tak väčšina letov mešká, niekedy aj hodiny. Treba s tým počítať. Lístky sa kupujú na stránkach ctrip.com (letenky aj vlaky), alebo 12306.com (vlaky), avšak sú len v čínštine. Lístky na vlak je možné kúpiť aj na stanici. Problém je však že sú tam veľké rady, zamestnanci často nevedia po anglicky a lístky treba kúpiť minimálne deň dopredu. Niektoré spoje treba kúpiť aj dva týždne dopredu. V hoteloch vedia pomôcť s kúpou lístkov. Letenky sa dajú kúpiť aj cez anglickú mutáciu stránky ctrip.com, alebo elong.com.

Strava

Čínska strava je veľmi bohatá a pestrá. Rozhodne z nej človek nemusí mať strach, ingrediencie používajú podobne ako my, všetky druhy mäsa, zeleniny, rýb a morských potvor. Spôsob prípravy sa odlišuje regionálne, v Číne je 5 veľkých skupín čínskej stravy. V Šanghaji buďte pripravení na jemnejšie chute, mierne sladké jedlá. V Hunane naopak na veľmi pikantné, je to jedno z najštipľavejších miest. Povery o tom, že Číňania zjedia všetko a že vám budú ponúkať psy alebo mačky je mylná. Je pravdou, že Číňania pripravujú viac druhov mäsa ako my. Bežné sú žaby, somáre, korytnačky, v niektorých oblastiach aj psy, krokodíly či hmyz. Avšak nemusíte sa báť, že by vám niekto toto mäso podstrčil a vydával ho za iné. Tieto jedlá sú v Číne netradičné a drahé. Číňania jedia oveľa viac zeleniny a ovocia ako my. Tofu je taktiež bežná potravina a v Číne chutí rozhodne lepšie ako v Európe.

Čínsky bontón je iný ako náš. Zatiaľ čo hlasné mľaskanie, alebo odgrgnutie nie je problém, oklepávať si príbor o misku, alebo zapichnúť paličky do ryže a nechať ich tam stáť, je veľmi neslušné.

Ubytovanie

Vo veľkých mestách je ponuka ubytovacích zariadení takmer neobmedzená. Mimo miest je stále možné objednať si hotel, alebo hostel cez klasické rezervačné systémy ako booking.com, alebo agoda.com. Keď však idete do malých miest (ako sú kopanice Lüdongshan z Prechádzok, na internete žiadne ubytovanie nenájdete. Môžete sa po nejakom porozhliadnuť po príchode.

Bezpečnost v Číně

Čína je absolútne bezpečná krajina, ale ako všade inde na turistických destináciách, treba dať si pozor na vreckárov. Hlavne na veľkých turistických destináciách. Je ich však oveľa menej ako v Európe. V Číne sú aj tmavé uličky v mestách bezpečné a zlé štvrte či slumy neexistujú, keďže sťahovanie medzi mestami je v Číne prísne regulované tzv. hukou, mestským občianstvom. Čo sa týka zdravotných rizík, odporúčam piť iba balenú vodu, nie z vodovodu. Do Číny nie je potrebné očkovanie proti malárií, odporúčanými očkovaniami sú len žltačka a tetanus.

Internet v Číně

V Číne počítajte s cenzúrou internetu, blokované sú najmä západné médiá a sociálne siete. Celkový prístup na západné servery je pomalý z dôvodu umelého spomaľovania, ale aj zlým technickým spojením. Všetky Google služby sú blokované, na vyhľadávanie môžete ale používať bing.com, alebo čínske baidu.com.

Na cestu Čínou odporúčam (veľmi dôrazne odporúčam) zaplatiť si VPN. Vďaka VPN v mobile alebo v počítači nebudete mať internet blokovaný. Overená funkčná VPN pre Čínu je napríklad ExpressVPN.

Na hoteloch je takmer vždy dostupná wifi, ale málokedy je rýchla. V kaviarňach, reštauráciách a všetkých pamiatkach značených AAAA, alebo AAAAA je aj wifi. Okrem toho nájdete množstvo internetových kaviarní. Internetové kaviarne sú aj na tých najnezvyčajnejších miestach.

O internete v Číne som napísal rozsiahly článok, prečítajte si aj ten!

Prihláste sa k odberu noviniek mailom! Nie len že budete o každom novom článku vedieť včas, ale dostanete ZADARMO: 1. Krásnu 60 stranovú eknihu Prechádzky čínskymi rozprávkami a 2. Dvojjazyčný jedálniček s fotkami top15 najlepších Šanghajských jedál a zoznam reštaurácií odmenených hviezdou Michelin!

Bamboome s.r.o.
IČO: 48291391
DIČ: 2120136128
Budmerice 819, 900 86

Newsletter

  • Všetky fotografie, texty, design a obsah stránok sú dielom Pavla Dvořáka a vzťahujú sa na nich autorské práva. V prípade záujmu o licencovanie fotografií, či textov prosím napíšte na pavel@cestycinou.sk
  • Zájazdy sú realizované cestovnou kanceláriou Bamboome s.r.o., ktorú založil Pavel Dvořák. Bamboome s.r.o. je poistená zákonným poistením proti úpadku a vie poskytovať všetky garancie bežných CK.