Ako si kúpiť lístok na vlak v Číne

Ako si kúpiť lístok na vlak v Číne

Niekedy v Číne aj maličkosti môžu byť príliš komplikované. A žiaľ bez niekoľkých maličkostí sa človek nezaobíde, jednou z nich je rozhodne kúpa lístku na vlak. Ako na to? Pripravil som pre Vás malý návod.

V prvom rade, lístky si treba kupovať v predstihu. Záleží či sa chystáte ísť rýchlovlakom, alebo bežným vlakom a ako často Vaše spojenie chodí v priebehu dňa. Tak napríklad z Šanghaja do Pekingu chodia vlaky každých 5 minút. Takźe tu naozaj stačí kúpiť si pár hodín dopredu. Hlavne cez víkendy sa Vám môže stať že na najbližšie vlaky už sú lístky vypredané, a dostanete sa do vlaku až o tri hodiny. To ale stále nie je problém, lebo nakoniec sa tam dostanete. Ak by ste ale napríklad išli z mesta Liuzhou do mesta Jishou, to je trasa ktorú ideme na Prechádzkach čínskymi rozprávkami, tak tam ide len jeden vlak za deň a lístky sú beznádejne vypredané tri týždne dopredu. A ak sa chystáte cestovať cez sviatky, každý jeden lístok si kupujte s niekoľko týždňovým náskokom.

Lístky sa dajú kúpiť cez internet, alebo na stanici. Jediné čo potrebujete je pas. A ten musíte mať vždy poruke, lebo ho kontrolujú keď kupujete lístky, keď Vám lístky vydávajú, keď vchádzate do stanice a niekedy aj keď vchádzate do vlaku. Určite si ho nezabudnite! Cez internet sa žial kúpiť dajú, len keď viete čínsky. Preto je dobré poprosiť o pomoc hotelový personál, alebo cestovnú kanceláriu. Ak Vám lístky zakúpia cez internet, sú dve možnosti ako sa k nim dostať. Ak ste ich kupovali v dostatočnom predstihu môžu Vám ich zaslať na Vami určenú adresu. Druhá možnosť je, že si ich vyzdvihete na stanici. A tu sa dostávame k ďalšiemu veľmi dôležitému bodu. Na stanicu vždy chodte v veľkom predstihu.

Pri vchode do stanice Vám budú kontrolovať pas a batožinu. Tam si samozrejme je potrebné vystáť prvú radu. Ak si budete lístky kupovať na stanici, alebo si ich chcete len vyzdvihnúť pri okienku, vždy počítajte s približne polhodinovou radou, to je druhá rada. A v neposlednom rade perén zatvárajú 10 minút pred odjazdom vlaku. Ak prídete neskôr už Vás do vlaku nepustia. A na perón Vás čaká tretia rada.

Každý vlak má svoje číslo, podla neho si nájdete na stanici na veľkej svetelnej tabule z ktorého peróna vám ide vlak. Ak idete do Pekingu, nespoliehajte sa že sa to niekde dočítate. Na stanici používajú len čínštinu. Jediná vec, podľa ktorej sa môžte orientovať je číslo vlaku. Aby ste vedeli, ktorý je to údaj, prikladám Vám sken lístku na vlak s popísanými údajmi.

listokČo si do vlaku nesmiete brať? Stanica v Číne síce pripomína svojou organizáciou letisko, nariadenia ale nie sú až také prísne. Zakázané sú len zbrane a výbušniny. Nôž môžete mať malý, pokiaľ sa nemýlim, s čepeľou do 6cm. Ale odporúčam nebrať žiadny. Pretože aj s povoleným nožom budete musieť spisovať zápis a zbytočne stratíte čas a nervy.

Vo vlaku sa sedí podla miesteniek. To už asi viete podľa môjho popisu lístka. Nebudte prekvapený ak Vám bude niekto sedieť na Vašom mieste. Predávajú sa totiž aj lístky na státie. A títo chudáci si sadnú kde sa dá. Pretože niektoré cesty môžu trvať aj 30 hodín. Vo väčšine vlakov je jedálenský vozež a v každom vozni každého vlaku je zásoba vrelej pitnej vody, kde si môžete zaliať čaj, alebo instantné slíže. V rýchlovlakoch zvykne byť jedna zástrčka na každé tri sedadlá. Talety sú samozrejmosťou. V rýchlovlakoch sú čisté, západného štýlu. V klasických vlakoch sú šlapacie a ….

Pri výstupe z finálnej stanice budú opäť kontrolovať lístok, tak ho nestraťte. Ako pred cestou rozlíšiť rýchlovlak a klasický vlak? Číslo vlaku sa musí začínať písmenom D, alebo G. D sú pomalšie a staršie rýchlovlaky, majú oproti G vlakom viac zastávok. G sú tie najrýchlejšie vlaky. Všetky ostatné sú klasické vlaky, s tým že K sú rýchliky. Ale oproti rýchlovlakom sú stále veľmi pomalé. Rýchlovlaky majú ekonomickú triedu, byznys triedu a prvú triedu podobne ako v lietadle. Existujú aj lôžkové rýchlovlaky. V klasických vlakoch máte buď klasické sedenie, alebo spacie vozňe. Tie sa delia na otvorené kupé so 6 lôźkami, alebo zatvorené kupé s 4 lôžkami. Lístky na státie sa do lôžkových vozňov nepredávajú.

To je približne všetko, ak by Vás napadlo niečo na čo som zabudol, prosím napíšte mi do komentárov.

Prihláste sa k odberu noviniek mailom! Nie len že budete o každom novom článku vedieť včas, ale dostanete ZADARMO: 1. Krásnu 60 stranovú eknihu Prechádzky čínskymi rozprávkami a 2. Dvojjazyčný jedálniček s fotkami top15 najlepších Šanghajských jedál a zoznam reštaurácií odmenených hviezdou Michelin!

Bamboome s.r.o.
IČO: 48291391
DIČ: 2120136128
Budmerice 819, 900 86

Newsletter

  • Všetky fotografie, texty, design a obsah stránok sú dielom Pavla Dvořáka a vzťahujú sa na nich autorské práva. V prípade záujmu o licencovanie fotografií, či textov prosím napíšte na pavel@cestycinou.sk
  • Zájazdy sú realizované cestovnou kanceláriou Bamboome s.r.o., ktorú založil Pavel Dvořák. Bamboome s.r.o. je poistená zákonným poistením proti úpadku a vie poskytovať všetky garancie bežných CK.