Preskočiť

Pavlove tipy #9

Pavlove tipy sú aj samostatný týždenný newsletter. Ak by ste sa chceli prihlásiť, môžete tak spraviť na www.pavel.tips

Pavel Dvorak
Pavel Dvorak
2 min prečítaného
Pavlove tipy #9
Photo by Alexander Shatov / Unsplash

Vo svete YouTube a vo svete tvorcov obsahu sa udiala celkom významná udalosť. Youtuber CJ So Cool predal 35% budúcich zárobkov v aukciu výmenou za finančnú injekciu, ktorá mu pomôže posunúť kvalitu obsahu na vyššiu úroveň.

Model kedy sa investorom predávajú budúce zárobky nie je novinka ani v kreatívnom priestore. Hollywoodskej štúdia takto operujú dekády, investori vložia do produkcie väčší objem peňazí za ktorý neskôr berú časť zo zisku. V start-upovej scéne to už vôbec nie je zriedkavé, väčšina technologických firiem takto začala. Avšak po prvýkrát použil tento nástroj tvorca obsahu na voľnej nohe. Využil službu Royalty Exchange ktorá umožňuje komukoľvek vymeniť časť svojich budúcich ziskov za finančnú investíciu cez online aukciu.

Youtuber CJ má v súčastnosti takmer 9 miliónov odberateľov a dve miliardy videní. Za posledný rok mu pribudlo približne pol milióna odberateľov. Pre väčšinu z nás sú to zrejme nedosiahnuteľné čísla, avšak na globálnej úrovni je stále kam rásť, veľa youtuberov má desiatky miliónov odberateľov. Avšak tí čo sa k takýmto číslam dostali to dosiahli vďaka obrovským investíciám do tvorby obsahu. Napríklad asi najrýchlejšie rastúci youtuber v dejinách, Mr. beast (na hlavnom kanály má 63 miliónov odberateľov) na každé video vydá milióny dolárov. Väčšinu peňazí čo zarobí investuje späť do tvorby obsahu. Explozívny rast sa dá dosiahnuť iba obrovskými investíciami, a to platí vo všetkých odvetviach, nie len na YouTube.

Aj preto je krok CJ veľmi zaujímavý a otvára zrejme úplne nové dvere aj pre ďalších tvorcov obsahu. Vďaka predaju 35% zisku z YouTube získal finančnú injekciu vo výške pol milióna dolárov a jeho investori budú dostávať minimálne 55 000 dolárov mesačne, čo sú zisky ktoré vykazuje s jeho aktuálnym dosahom. No ak peniaze zainvestuje správne, tento dosah a tým aj zisky iba porastú.


(poznámka: Tento newsletter neprešiel korektúrou, určite obsahuje chyby a preklepy, za ktoré sa ospravedlňujem. Chcem však tento newsletter udržať spontánny, píšem ho aby som si zaznemal rôzne nápady a postrehy, a tak ich korektorke posielať nebudem)

pavel.tipsodomknuté

Pavel Dvorak

12 rokov žijem v Číne, píšem blog a natáčam videá o čínskej kultúre a živote v Šanghaji; píšem, prekladám a vydávam knihy. Občas tlmočím čínštinu.

Komentáre


Podobné

Členovia Verejné

👋🏻 Vitajte!

Ak ste tu prvýkrát, tu môžete začať. Všetko vám vysvetlím.

👋🏻 Vitajte!
Členovia Verejné

Moja čínska dekáda

Príbehy chlapca, ktorý dospel v Číne

Moja čínska dekáda
Členovia Verejné

Moje kurzy

Úvod Videokurzy sú odomknuté pre najvyššiu úroveň členstva na blogu. Jednotlivé úrovne sú vysvetlené tu. Kurzy taktiež ponúkam individuálne cez platformu Naučmese. ---------------------------------------- TVORTE ÚSPEŠNÝ BLOG A NEWSLETTER Všetko čo potrebujete vedieť o blogovaní na jednom mieste v tomto šesťdesiat minútovom kurze od lektora, ktorý sa blogovaniu venuje viac ako