Pavlove tipy #11

Pavlove tipy #11

Pavlove tipy sú aj samostatný týždenný newsletter. Ak by ste sa chceli prihlásiť, môžete tak spraviť na www.pavel.tips


Pavel.tips
Týždenný newsletter o tom čo mi brnklo do nosa

Medzi mojich obľúbených YouTuberov už dlhšie patria kanaďania. Najmä Becki and Chris, Peter McKinnon, Chris Hau, Gerald Undone a ďalší. Sledujem ich už takmer desať a hovoria si kanadská spojka.

V poslednej dobe ma však zaujala švédska spojka. Traja švédsky youtuberi sú v posledne dobe ľudia, ktorých obsah sledujem najviac.

Peter Lindgren je fotograf a filmár a z tejto švédskej trojky má najväčšie publikum. Pred nedávnom sa dostal cez pol milióna odberateľov. Jeho obsah je najmä pre ľudí ktorých zaujíma filmárčina, technika a vybavenie na YouTube. Na svojom kanále taktiež robí produkčne veľmi kvalitné krátke hrané filmy. Okrem toho má aj malá vlogovací kanál, ktorý som si popravde tiež celkom obľúbil.

That Icelandic guy som objavil po tom ako sa ukázal v jednom z videí Petra Lindgrena. Je z Islandu, ale žije v Švédsku a má úplne bohovský prízvuk. Na Youtube tvorí už deväť rokov, má taktiež obsah zameraný najmä na fotografiu a filmárstvo, ale podarilo sa mu preraziť najmä v posledných mesiacoch vďaka jeho obrovskému úspechu na TikToku. Jeho TikToky sa pravidelne stávajú virálnym a to pomohlo aj rastu jeho Youtube kanálu, kde konečne zbiera plody dlhoročnej práce.

Kalle Flodin netvorí niche obsah tak ako predchádzajúci dvaja, ale tvorí obsah pre každého. Vďaka tomu aj neuveriteľne vyletel a za pol roka sa dostal z nuly na 100 000 odberateľov. Zaslúžene, pretože jeho videá sú skvelé. Žije na samote v lese uprostred švédskej divočiny spolu s dvoma psami a priateľkou. Jeho videá sú plné nádhernej prírody, ale aj relaxujúcej atmosféry. Naozaj jeho obsah odporúčam a z týchto troch je najinšpiratívnejší.

Čo som posledný týždeň pozeral

Novinky z sveta YouTube

  • Youtube spúšta funkciu super lajkov na bežných videách. Sledovatelia sa tak budú môcť tvorcom poďakovať aj formou jednorázovej platby. Doteraz táto možnosť fungovalo iba počas živých vysielaní, tieto mesiace sa rozširuje aj na bežné videá.
  • Youtube spustil aplikáciu na tvorbu Shorts celosvetovo. A aj konečne začína oddeľovať shorts od bežných videí.
  • Youtube spustil funkciu Clips. Z akéhokoľvek videa so môžete vystrihnúť iba jeden krátky úsek a zdielať iba ten. Nemusíte zdielať celé video. Kto si pozrie klip si bude môcť kliknúť aj na celé video.

(poznámka: Tento newsletter neprešiel korektúrou, určite obsahuje chyby a preklepy, za ktoré sa ospravedlňujem. Chcem však tento newsletter udržať spontánny, píšem ho aby som si zaznemal rôzne nápady a postrehy, a tak ich korektorke posielať nebudem)