Pavlove tipy #1

Pavlove tipy #1

Pavlove tipy sú aj samostatný týždenný newsletter na adrese www.pavel.tips


Posledný rok sa YouTube pre mňa stal takmer každodennou náplňou. Nie len že som začal pravidelne na YouTube tvoriť, ale som ho začal aj oveľa viac pozerať a študovať. Sledujem rôznych tvorcov, pozerám školenia, prednášky a podcasty... A presne o tom by som chcel písať tento newsletter. Budú to moje vlastné zápisky ku ktorým sa môžem vracať, ale zároveň verím že by mohli pomôcť aj iným..

Chcem ho posielať každý týždeň, to je plán, ale zatiaľ to neberte so železnou istotou. Kým môj newsletter cestycinou.email chodí raz do mesiaca a pracujem na ňom aj niekoľko dní, tento newsletter by som rád posielal pravidelnejšie, avšak jeho formát chcem držať kratší. Niečo ako “pondelková dávka inšpirácie”.

Prvá dávka inšpirácie je skvelý rozhovor s Hayden Hillier-Smith-om. Hayden strihá videá pre jedného z najslávnejších youtuberov Paula Logana. Má vyštudovanú filmarinu v Anglicku, avšak veľmi rýchlo presedlal na YouTube a dnes je rozhodne jeden z popredných odborníkov na tejto platforme, ktorý okrem toho že denno denne strihá nové videá pre iných tvorcov, tak aj sám točí vzdelávacie videá o tom, ako sa strih videí na Youtube líši od strihu pre klasické filmy a televíziu. Odporúčam si pozrieť dvojdielny rozhovor (prvá časť | druhá časť) a pustiť si Haydenov Youtube kanál. Sú tam naozaj perly.

V rozhovore ma zaujalo napríklad to, ako sa snažia aby ich videá vyzerali “amatérsky” čo sa týka kvality kamery a zvuku, avšak na kvalite strihu trávia celé dni, hrajú sa s posúvaním strihu aj o jeden záber. Ľudia chcú vidieť amatérske videá, ktoré ale vlastne amatérske vôbec nie sú. Týka sa to najmä kategórie zábavy a vlogov. Vo vzdelávacej kategórii idú nároky divákov naopak do opačného extrému.

Divák si teda pri pozeraní častokrát kladie tieto otázky:

“Ak je to takto kvalitne spracované tak je to určite hrané. To si môžem rovno pustiť telku, na YouTube chodím za autenticitou.”  divák vlogov
“Tento youtuber nemá videá dostatočne kvalitné, prečo by som mu mal veriť že to čo hovorí naozaj ovláda? “ divák vzdelávacích videí

Na základe tejto logiky sa ja snažím robiť svoje videá produkčne čo najlepšie. Nie len že som v srdci fotograf, ale verím, že ak človek vidí video ktoré je produkčne dobre zvládnuté, má väčšiu tendenciu mi veriť že viem o čom hovorím.

Čo myslíte? Ako to robíte vy?

Pavel


(poznámka: tento newsletter neprešiel kontrolou korektorky, za prípadné chyby sa ospravedlňujem. Chcem však tento newsletter udržať spontánny a tak ich zatiaľ korektorke posielať nebudem)