Úvod
Na to aby sa dala takáto time-lapse dala nakrútiť, potrebujeme niekoľko vecí. Fotoaparát s manuálnym módom, pretože počas fotenia sa nesmú meniť nastavenia. Statív, na ktorom fotoaparát bude postavený, pretože scéna by mala byť nemenná. Kábel na odpaľovanie fotiek, pretože sa reálne nedá sedieť za fotoaparátom a v presnom časovom intervale hodiny fotiť stovky obrázkov. No a v neposlednom rade softvér na vytvorenie time-lapse videa. Ale úplne najdôležitejšie je vedieť, ako sa time-lapse fotí.
Hardware
Fotoaparát a statív, to je niečo, čomu sa venovať nebudem do podrobností. Je totiž úplne jedno čo používate. Jediná podmienka je, že fotoaparát musí mať manuálny mód. Ja používam Sony a6300. Čo sa týka statívu, ak budete nakrúcať časozber s dlhým expozičným časom, musí byť stabilný. Pokiaľ nemáte statív, postačí nájsť aj pevné miesto na fotoaparát. Ale aj keď sa časozber dá spraviť aj bez statívu, určite odporúčam jeden použiť.
Bez čoho sa však v žiadnom prípade neobídete, je odpaľovacie zariadenie. Ak používate kameru Sony, dajú sa do nej inštalovať aplikácie. Jedna z aplikácii v Sony store je aj na časozber – timelapse. Dnes už kábeľ nepoužívam, používam iba túto aplikáciu. Ak máte fotoaparát inej znčky, ponuka odpalovacích káblov je nekonečná. Od úplne jednoduchých, až po veľmi sofistikvaná. Kedysi existoval aj kábel na prepojenie aplikácie iphonu s fotoaparátom. Mal som túto apku veľmi rád, ale žiaľ firma skončila.

Software
Čo sa týka aplikácií na spracovanie time-lapse, tak tých je veľa. Ja osobne používam LRTimelapse. Je to aplikácia, ktorá je priamo prepojená na Lightroom, kde fotky upravujem a archivujem. Možnosti tohto softvéru sú taktiež veľmi široké a je to pravdepodobne najprofesionálnejší software aký na trhu nájdete. Je však platený, verzia zadarmo podporuje časozber len z malého počtu fotiek. Ak potrebujete softvér zadarmo, môžete použiť Quicktime, ten sám vie vyrobiť video z fotiek. Avšak nemá takmer žiadnu pokročilú funkcionalitu. Časozber sa dá vytvoriť aj každým programom, kde viete vytvoriť prezentáciu. Je to ale riešenie na kolene, radšej odporúčam vyskúšať verziu LRTimelapse ktorá je zadarmo a fotiť kratšie časozbery.
Samovzdelávanie
No a nakoniec musíte vedieť, ako sa taký časozber fotí. Základné videá nájdete aj na Youtube. Pripravil som pre vás krátky zoznam najužitočnejších videí.
Časosběr (Time-Lapse) – jednoduchý návod
Timelapse photography tips from start to end
Ak sa však chcete naučiť časozber poriadne, odporúčam kúpiť si kurz na platformách online vzdelávania na KelbyOne, alebo inej platforme. Všetko čo o časozbere viem, som sa naučil z tohto kurzu, ktorý vrelo odporúčam.
Najlepší foťák je vždy ten, ktorý máte pri sebe.
Ste práve vonku a jediné čo máte je iphone? To nič, mne sa to stáva tiež. Ale iPhone má už zabudovanú funkcionalitu na časozber. A niekoľkokrát ma prekvapil svojou kvalitou. Neveríte? Tieto dve videá som spravil iphonom.
3 komentáre
Dobrý deň. Potreboval by som poradiť aké kably (triggertrap) by som potreboval na foťak canon eos 77d a smartfon huawei p9 lite? Skúšal som to hľadať, ale tých káblov je veľké mnozstvo a nie som si istý, ktorý je ten správny. Ďakujem za odpoveď.
Bohužial ako som sa dozvedel, firma zbankrotovala. Takže už sa ich produkty nedajú kúpiť.