Hľadanie stratených svetov

Ste náročný cestovateľ túžiaci po dobrodružstve, nedotknutej vysokohorskej prírode a naozaj autentickej chuti vidieckeho života v Číne? – Stratené svety Číny sú presne pre vás! Pôjdeme karavánou s mulicami po starodávnej tibetskej ceste čaju a koní, prespíme v stanoch, na kávových plantážach, ale aj v nádherne zrekonštruovaných dedinských chrámoch. Z výšky 3500 m.n.n. prídeme až po tropické lesy, kde si natrháme čerstvé mango a okúpeme sa v subtropických sopečných kúpeľoch. Ochutnáme kuchyňu menšín Dai, Bai, Jingbo, Hui a lokálne ženy nás ju naučia aj pripravovať. Navštívime stovky rokov staré čajové stromy, chrámy, mosty a iné turistami neobjavené miesta. 

CENA€ 4450
Termín31.10. - 16.11.2017 (17 dní)
Kapacita4-10 klientov
Zľavaaž € 200
 • Základné informácie
  Prečo november? Pretože je to jeden z najlepších termínov na návštevu Yunnanu. Takmer celé leto a polovica septembra je v Yunnane obdobie dažďov, október je zase v znamení štátnych sviatkov a tak celá Čína cestuje. Zatiaľ čo Yunnan je známy veľkými výkyvmi teploty medzi dňom a nocou, v novembri sú tieto rozdiely najmenšie a priemerná denná teplota je okolo 20-25 stupňov Celzia, zatiaľ čo nočná teplota je okolo desať stupňov Celzia. Dažde sú zriedkavé a obdobie medzi novembrom a marcom je dokonca obdobie, kedy neprší ani v dažďových subtropických lesoch. Taktiež býva počas neskorej jesene najkrajšia viditeľnosť z celého roka.

  Hľadanie stratených svetov je najdrahšia, ale zároveň aj najobsiahlejšia a najpestrejšia expedícia v mojej ponuke. V cene je zahrnutá samozrejme kompletná doprava vrátane medzinárodnej letenky a dvoch vnútroštátnych letov. Počas programu mimo hôr máme vlastný mikrobus s osvedčeným miestnym šoférom menšiny Bai, v Šanghaji sa budeme pohybovať maglevom a metrom. Okrem toho je v cene karavána s mulicami a koňmi (podla veľkosti skupiny bude mať karavána päť, až pätnásť mulíc/koní). V horách nás bude viesť skúsený vysokohorský vodca a batožinu budú mať na starosti majstri od mulíc. Na horách je ubytovanie zabezpečené pre každého jednotlivca/pár vo vlastnom stane a okrem toho budeme mať ako skupina jeden veľký, spoločný jedálenský stan. Mimo hôr je ubytovanie zabezpečené v hoteloch troj, až päťhviezdičkového štandardu. Počas šiestich dní v horách je zabezpečená všetka strava (teplé raňajky a večere, ľahké obedy) a pitie, taktiež kompletné vybavenie do hôr s výnimkou spacáku (z hygienických dôvodov). Je však možné si prenajať aj spacák s linerom (hygienickou vložkou) za poplatok 25 Eur na celý pobyt v horách. V cene sú samozrejme aj všetky vstupenky, vrátane poldenného pobytu v luxusných päť hviezdičkových sopečných kúpeľov, odborný sprievodca a pamiatková kniha s fotografiami priamo z nášho zájazdu. V cene nie je zahrnutá strava mimo pobytu na horách, víza, poistenie a príplatok za samostatnú izbu.

  Medzinárodná letenka je väčšinou z Viedne/Budapešti/Prahy, podľa požiadaviek klienta. Po dohode si môže klient zakúpiť letenku aj sám a na zájazd dostane zľavu 600 €.

 • Odlet, prílet do Šanghaja a ľahký program

  Do Šanghaja sa prilieta druhý deň po odlete. Prvý deň v Číne absolvujeme ľahký program v Šanghaji. Navštívime Ľudové námestie, budovy Ladislava Hudeca a spravíme si prechádzku po promenáde Bund. Dáme si spoločnú večeru v reštaurácii s krásnym výhľadom na mesto. Ak väčšina skupiny už navštívila Šanghaj, program tomu prispôsobím.

 • Prvá noc na starodávnej Tibetsko-čínskej ceste čaju a koní
  Doobeda priletíme do mesta Lijiang, odkiaľ sa presunieme do nádherného mestečka Shaxi. Shaxi bolo kedysi jednou z hlavných zastávok pre karavány mulíc, idúce do/z Tibetu. Mesto pred necelými dvadsiatimi rokmi našli švajčiarski milovníci Číny a histórie a zrekonštruovali ho podľa európskych pamiatkárskych štandardov. Aj vďaka tomu je mesto Shaxi jedno z najzachovalejších historických miest v celej Číne. Takmer žiadne iné mesto v Číne nie je opravené s takou nehou, ako Shaxi. Nie sú tu žiadne davy turistov a ani generické obchodíky so suvenírmi.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Čínske mestá zbohom ostávajte, hurá krásna dedina

 • Tisíc tristo rokov staré budhistické skalné sochy
  Pomaly sa začneme pripravovať na horské výstupy prvým väčším výletom. Po zadnom chrbte hory vystúpime k sústave budhistických chrámov v svätých horách Shibaoshan. Počas cesty pôjdeme okolo budhistických sôch a fresiek pochádzajúcich až zo siedmeho storočia!

  VIAC O TOMTO MIESTE: Schody, opice, schody, chrámy, schody, hory, schody… Skrátka pekný deň v Shaxi

 • Tradičný trh na ceste koní a čaju
  V Shaxi je už po stáročia organizovaný jeden z posledných tradičných trhov na tibetsko-čínskej obchodnej ceste. Ľudia zo širokého okolia sa sem schádzajú, aby predali alebo kúpili všetko od zeleniny, predmetov dennej spotreby, až po umelé zuby či kroje. Ľudia mnohých menšín sem prichádzajú vo svojich tradičných šatoch a tak je trh nekonečnou paletou farieb a vôní.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Tisícročný trh na karavánovej ceste

 • Vyrážame do pohoria Cangshan
  Týmto dňom sa oficiálne začína naše putovanie pohorím Cangshan. Ráno sa stretneme s našou karavánou štyroch, až pätnástich mulíc (podľa počtu klientov), s majstrami od mulíc a s naším vysokohorským vodcom Yangom (neoficiálne mu vravíme Honza). Naložíme všetky veci na karavánu a spolu s ňou prejdeme historickým centrom Shaxi až k úpätiu pohoria Cangshan. Tam nás čaká prvé stúpanie. Na obedné posilnenie sa zastavíme u manželov rybárov, ktorí žijú sami so svojim synom uprostred hôr. Chytia nám čerstvé ryby, z ktorých nám večer na táborisku majstri od mulíc pripravia špecialitu menšiny Bai, z ktorej pochádzajú. To ale ani zďaleka nebude jediné jedlo toho dňa, pretože náš vysokohorský vodca Yang je výborný kuchár a od tohto dňa, až po zlezenie z hôr, nám bude každý deň variť jednu špecialitu za druhou. Jedálniček sa dá prispôsobiť aj vegetariánom, či iným stravovacím návykom.

  Náročnosť: šesť hodín chôdze, vzdialenosť dvadsať kilometrov, prevýšenie tisíc metrov, stanovanie

  VIAC O TOMTO MIESTE: Po stopách dávnej tibetsko-čínskej cesty na chrbte mulíc

 • Smerom k jazeru Cibi
  Po predchádzajúcom náročnom výstupe to tento deň vezmeme veľmi zvoľna. Takmer celý pochod je dole z kopca a smerujeme k nádhernému jazeru Cibi, kde prespíme v dedinskom hoteli. Po ceste sa zastavíme v opustených pastierskych obydliach kočovnej menšiny Yi.

  Náročnosť: štyri hodiny chôdze, vzdialenosť približne desať kilometrov, prespanie v hoteli

  VIAC O TOMTO MIESTE: Po stopách dávnej tibetsko-čínskej cesty na chrbte mulíc

 • Výstup na planiny Fengyu
  Ráno sa rozlúčime s našou prvou karavánou a loďou sa prevezieme cez jazero Cibi. Navštívime miestny trh, kde si nakúpime ovocie, zeleninu a mäso na nasledujúce dni. Sami si vyberieme, čo by sme chceli ochutnať a vysokohorský vodca Honza nám to v nasledujúcich dňoch rád pripraví. Poobede sa stretneme s druhou karavánou, ktorú budú viesť tigrí bratia – pastieri volajúci sa „Skákajúci tiger“ a „Národný tiger“. S nimi nás čaká krátky výstup do ihličnatých lesov, kde sa utáboríme.

  Náročnosť: tri hodiny chôdze, vzdialenosť približne sedem kilometrov, prevýšenie štyristo metrov, stanovanie

  VIAC O TOMTO MIESTE: Súboj o vrchol rudej hory

 • Vrchol hory Cangshan - brána do románov (čínskeho) Karla Maya
  Tento deň nás čaká najkrajšie táborisko z celej cesty a pravdepodobne najkrajší bod pohoria Cangshan – jeho vrchol. Ale musíme sa k nemu samozrejme prebojovať relatívne namáhavým výstupom. Takmer celú cestu pôjdeme tými istými cestičkami, akými išli Mongoli. keď dobýjali Čínu. Sľubujem že stáda yakov, vysokohorskí pastieri a nekonečné planiny budú tou správnou odmenou.

  Náročnosť: približne deväť hodín chôdze, vzdialenosť pätnásť-dvatsať kilometrov, prevýšenie tisíc metrov, stanovanie. Nachádzame sa vo vysokej výške (3300 m.n.m.), je preto veľká pravdepodobnosť že v noci môže teplota klesnúť až na -5 stupňov Celzia, bez ohľadu na ročné obdobie. Je dobré mať preto dobrý spacák. V prípade potreby vám ho viem zabezpečiť spolu s vyhrievanými hygienickými vložkami liners. Spoločný jedálenský stan je vyhrievaný a cez deň môže byť teplota opäť okolo dvadsať stupňov Celzia.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Vinnetou na návšteve v Číne

 • U čínskych pastierov
  Ráno si môžeme vybrať, buď strávime lenivý deň na planinách, alebo vyšliapeme na najvyšší bod cesty – zasnežený vrchol pohoria Cangshan (3500 m.n.m.). Naše rozhodnutie bude závisieť od síl a počasia. Poobede sa pomaly vyberieme smerom dolu. Pôjdeme okolo pastierskych obydlí a stád yakov, kôz, ovci, koní a mulíc. Pri jednom storočnom pastierskom domčeku budeme aj stanovať. Môžete ale nazrieť do naozaj autentického a miznúceho života miestnych pastierov. Možno nás tigrí bratia pozvú k sebe do domčeka aj na domácu pálenku.

  Náročnosť: tri hodiny chôdze, vzdialenosť približne päť kilometrov, stanovanie

  VIAC O TOMTO MIESTE: Na planinách u čínskych pastierov

 • Po cestičkách až k posvätnému jazeru Erhai
  Posledný deň putovania po horách Cangshan zostupujeme smerom k mestu Dali. Pri zostupe z hôr už z diaľky uvidíme nádherné jazero Erhai, ktoré miestni nazývajú morom. Ono tak svojou veľkosťou totiž naozaj pôsobí. Ubytovaní budeme v historickom meste Xizhou v nádhernom, luxusnom hoteli Linden centre, ktorý bol kedysi dedinských chrámom. Dve noci v luxuse nám po týždni v horách padnú vhod.

  Náročnosť: Približne 5 hodín chôdze, vzdialenosť dvanásť kilometrov, prespanie v luxusnom hoteli. Možnosť opratia si vecí.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Stratené čínske královstvo Hippies

 • Stratené mesto hippies
  Dali je pohodové mesto s príjemnými kaviarňami, dobrými reštauráciami a krásnymi pamiatkami. A presne takto aj strávime náš deň. Navštívime park troch pagôd, bývalú kresťanskú misiu, prejdeme sa po ulici hippies plnej kaviarní a barov (s naozaj excelentnou kávou) a večer môžeme buď pokračovať v relaxovaní, alebo si objednať kurz Taiji u miestneho majstra, ktorí učí v miestnom chráme. Na výber je aj kurz čínskej kuchyne, alebo farbenia látok.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Stratené čínske královstvo Hippies

 • Stratený svet čínskych moslimov
  Ráno vyrazíme do zabudnutej dediny východných lotosov. Kedysi tu bývali bohatí moslimskí obchodníci pôsobiaci na ceste čaju a koní. Dnes je mesto obývané len ich potomkami a študentmi maľby. Žiadni turisti sem nechodia. Ale prichádzajú o veľa, lebo mesto je nádherné a dokazuje, že moslimskí obchodníci kedysi naozaj patrili k tým najbohatším. Pravnučka jedného z nich nám pripraví excelentný obed u nej doma (v najväčšom dome dediny starom takmer dvesto rokov) a večer pôjdeme prenocovať do mesta Weishan, ktoré bolo kedysi hlavným mestom miestneho kráľovstva.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Stratený svet čínskych moslimov

 • Noc na kávových plantážiach
  Ráno strávime spolu so zobúdzajúcim sa mestom Weishan a ochutnáme miestnu špecialitu – jedlo uvarené len z jednej “nudle” dlhej desať metrov. Odtiaľto putujeme ďalej po stopách Japonsko-čínskej vojny na Barmskej ceste. Navštívime historický most, ktorý zohral dôležitú úlohu počas Druhej svetovej vojny a poobede sa dostaneme na kávové plantáže pohoria Gaoligong, kde prespíme priamo pod subtropickým dažďovým lesom.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Len jedna nudla a stovky vtákov v neobjavenom meste Weishan

 • Divoké sopečné kúpele a posvätný strom menšiny Dai
  Ráno pôjdeme do hory Gaoligong a dvojhodinovou prechádzkou sa pôjdeme okúpať do divokých horúcich sopečných prameňov. Po ceste uvidíme aj veľký vodopád no a celá cesta vedie subtropickým lesom. Takže kam sa pozrieme, tam budú krásne kvetiny, zaujímavé rastliny a množstvo vtákov. Toto miesto je totiž najväčšia rezervácia vtáctva v celej Číne. Na obed sa zastavíme u menšiny Dai, ktorá varí skôr thajskú kuchyňu než čínsku. Najeme sa priamo u ich posvätného stromu a pokračujeme do mesta Tengchong. Ak stihneme, tak navštívime aj múzeum druhej svetovej vojny, aby sme si spojili do kontextu všetky miesta, ktorými sme za posledné dva týždne prešli.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Na káve v čínskych subtropických daždových lesoch

 • Phu-er - král čajov a horúce sopečné kúpele
  Doobeda pôjdeme do továrne na čaj phu-er. Na plantážach si pôjdeme čaj aj natrhať a miestni roľníci nás naučia, ako sa vyrába zelený čaj. Jeho príprava je totiž veľmi rýchla a tak už v tento deň si budeme môcť nami urobený bio-čaj zobrať domov. Poobede nás čaká čerešnička na torte nášho zájazdu – super-luxusné, päťhviezdičkové, horúce, sopečné kúpele. No a gurmánskou večerou zakončíme naše úspešné cestovanie provinciou Yunnan.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Po stopách druhej svetovej vojny, až do továrne na čaj Phu-er -||- Daždivý výlet pri partii madžongu

 • Rozlúčka v Šanghaji

  Z mesta Tengchong preletíme späť do Šanghaja. Tam si spravíme ľahký program podľa nášho uváženia. No a výlet zakončíme, ako to na mojich cestách býva, vo vyhliadkovom bare s goodbye drinkom na účet sprievodcu.

 • Odlet domov

Prihláška

 Prihlásiť sa môžte aj mailom na pavel@cestycinou.sk. Na tejto adrese aj zodpoviem všetky Vaše dotazy.

Contact Form
Vaše meno
Vaša správa

Prečo cestovať so mnou?

Zúčastnila jsem se cesty, kterou organizoval Pavel Dvořák pod názvem „Procházky čínskými pohádkami“ v říjnu 2016. Tímto chci organizátorovi poděkovat za skutečně jedinečné zážitky, mezi nimiž nechyběly: cesta moderním rychlovlakem, lodí, mikrobusem, na voru i na kole, setkání s masami lidí v čínských městech i s úplně jiným stylem života, kterým žijí lidé na venkově nebo odlehlých místech země. Individuální zážitky nám Pavel doplnil vyčerpávajícími informacemi o zemi, její minulosti i současnosti. S organizováním a celkovým zajištěním zájezdu jsem byla mimořádně spokojená a splnil, možná až překročil moje očekávání. Těším se na příležitost poznat další zákoutí Číny v budoucnosti.
Mgr. Viera Lelkesová
Projektový manažer v tlumočnické a překladatelské agentuře
Na moři, BUBO, Čedok, Fischer, Krásy světa, IDIFu a Ilumio… s jejich službami jsem procestoval, poznával a fotografoval velkou část světa. A teď naposledy v termínu 8.–23. 10. 2016 Bamboome, nebo Cesty Čínou v doprovodu Pavla Dvořáka a mohu jen konstatovat, že všechno bylo VÝBORNÉ. Výborná organizace, flexibilní řešení vzniklých problémů, přiměřená kvalita zabezpečeného ubytování a dopravy při přesunech a vysoce odborný výklad o historii, obyvatelích a jejich zvyklostech v prostoru, ve kterém jsme se momentálně nacházely, respektive jsme se do něj přesouvali. A ještě vytvoření fotoknihy jako bonusu k cestě, k tomu už není co dodat – super! Nejbližší cestovatelské akce v roce 2017 se rád znovu zúčastním.
Ing. Ronald Záhumenský
Rentiér s aktivním životem vyplněným cestovaním a fotografovaním

Som poistený zákonným poistením cestovných kancelárii proti úpadku

Bamboome s.r.o.
IČO: 48291391
DIČ: 2120136128
Budmerice 819, 900 86

Newsletter

 • Všetky fotografie, texty, design a obsah stránok sú dielom Pavla Dvořáka a vzťahujú sa na nich autorské práva. V prípade záujmu o licencovanie fotografií, či textov prosím napíšte na pavel@cestycinou.sk
 • Zájazdy sú realizované cestovnou kanceláriou Bamboome s.r.o., ktorú založil Pavel Dvořák. Bamboome s.r.o. je poistená zákonným poistením proti úpadku a vie poskytovať všetky garancie bežných CK.