Hľadanie stratených svetov

Ste náročný cestovateľ túžiaci po dobrodružstve, nedotknutej vysokohorskej prírode a naozaj autentickej chuti vidieckeho života v Číne? Pôjdeme karavánou s mulicami po starodávnej tibetskej ceste čaju a koní, prespíme na kávových plantážach, ale aj v nádherne zrekonštruovaných dedinských chrámoch. Z výšky 3 500 m n. n. zídeme až po tropické dažďové lesy, kde si natrháme čerstvé mango, pomelieme kávu, vyrobíme vlastný čaj, ale aj sa okúpeme v subtropických sopečných kúpeľoch a v lesnom vodopáde. Ochutnáme kuchyňu menšín Dai, Bai, Jingbo, Hui a miestne ženy nás ju naučia aj pripravovať. Navštívime stáročné čajové a mangové stromy, chrámy, mosty a iné turistami neobjavené miesta.

CENA€ 2990 - € 3990
Termíny na rok 201711. - 24.9. (14 dní) a 31.10. - 16.11. (18 dní)
Kapacita4-10 klientov
 • Základné informácie
  Hľadanie stratených svetov ponúkam v dvoch variantoch – s karavánou mulíc a bez nej. Aj napriek tomu, že ísť cez hory s karavanou mulíc je zážitok na celý život, chápem, že pre niektorých ľudí je ubytovanie v stane neprijateľné. Ale preto som pridal variantu, ktorá je o týchto päť dní kratšia. Všetko ubytovanie počas zájazdu je na veľmi vysokej úrovni a uspokojí aj náročných.

  Ak ste skupina šiestich a viac ľudí, ponúkam skupinovú zľavu 50€ na osobu!

 • Odlet, prílet do Šanghaja a ľahký program
  Do Šanghaja sa prilieta druhý deň po odlete. Prvý deň v Číne absolvujeme ľahký program v Šanghaji. Navštívime Ľudové námestie, budovy Ladislava Hudeca a spravíme si prechádzku po promenáde Bund. Dáme si spoločnú večeru v reštaurácii s krásnym výhľadom na mesto. Ak väčšina skupiny už navštívila Šanghaj, program tomu prispôsobím.
 • Prvá noc na starodávnej Tibetsko-čínskej ceste čaju a koní
  Ráno preletíme do provincie Yunnan a ubytujeme sa v jednej z hlavných zastávok pre karavány mulíc idúce do/z Tibetu – v nádhernej starovekej dedine Shaxi. Shaxi pred necelými dvadsiatimi rokmi našli švajčiarski milovníci Číny a histórie a zrekonštruovali ho podľa európskych pamiatkarských štandardov. Aj vďaka tomu je to jedno z najzachovalejších historických miest v celej Číne. A najlepšie na ňom je, že nie je na radare masových autobusových zájazdov. Tie sú všetky v notoricky známom Lijiangu.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Čínske mestá zbohom ostávajte, hurá krásna dedina

 • Tradičný trh na ceste koní a čaju
  V Shaxi je už po stáročia organizovaný jeden z posledných tradičných trhov na tibetsko-čínskej obchodnej ceste. Ľudia zo širokého okolia sa sem schádzajú, aby predali alebo kúpili všetko od zeleniny, predmetov dennej spotreby, mulice a kravy, až po umelé zuby či kroje. Ľudia mnohých menšín sem prichádzajú vo svojich tradičných šatách, a tak je trh nekonečnou paletou farieb a vôní. Tam strávime doobedie, poobede nás ale čaká úplne iný svet budhistickej kultúry. Len pätnásť kilometrov od Shaxi sú tisíctristo rokov staré budhistické sochy, fresky a aj komplex visutých chrámov na skale.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Tisícročný trh na karavánovej ceste -||- Schody, opice, schody, chrámy, schody, hory, schody… Skrátka pekný deň v Shaxi

 • Vyrážame do pohoria Cangshan (iba v predĺženej verzii expedície)

  Týmto dňom sa oficiálne začína naše putovanie pohorím Cangshan. Ráno sa stretneme s našou karavánou mulíc, s majstrami od mulíc a vysokohorským vodcom Yangom (neoficiálne mu vravíme Honza). Naložíme všetky veci na mulice a spolu s karavánou prejdeme historickým centrom Shaxi až k úpätiu pohoria Cangshan. Vchádzame do divokej prírody. Na obedné posilnenie sa zastavíme u manželov rybárov, ktorí žijú sami so svojím synom uprostred hôr. Chytia nám čerstvé ryby, z nich nám večer na táborisku majstri od mulíc pripravia špecialitu menšiny Bai, z ktorej pochádzajú. Ale to ani zďaleka nebude jediné jedlo toho dňa, pretože náš vysokohorský vodca Yang je výborný kuchár a od tohto dňa, nám bude každý deň variť jednu špecialitu za druhou. Jedálny lístok sa dá prispôsobiť aj vegetariánom, či iným stravovacím návykom.
  Náročnosť: šesť hodín chôdze, vzdialenosť dvadsať kilometrov, prevýšenie tisíc metrov, stanovanie.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Po stopách dávnej tibetsko-čínskej cesty na chrbte mulíc

 • Smerom k jazeru Cibi (iba v predĺženej verzii expedície)

  Po predchádzajúcom náročnom výstupe to tento deň vezmeme veľmi zvoľna. Takmer celý pochod je dole z kopca a smerujeme k nádhernému jazeru Cibi, kde prespíme v dedinskom hoteli. Po ceste sa zastavíme v opustených pastierskych obydliach kočovnej menšiny Yi. Okrem zaujímavostí o yunnanských menšinách nám bude Honza rozprávať aj zážitky zo svojich ciest – ako jeden z prvých Číňanov totiž prešiel pešo celý legendárny dlhý pochod komunistickej strany. Tento pochod dlhý osemtisíc kilometrov mu trval niekoľko mesiacov, a tak má zážitkov neúrekom.
  Náročnosť: štyri hodiny chôdze, vzdialenosť približne desať kilometrov, nocľah v hoteli.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Po stopách dávnej tibetsko-čínskej cesty na chrbte mulíc

 • Výstup na planiny Fengyu (iba v predĺženej verzii expedície)

  Ráno sa rozlúčime s našou prvou karavánou a loďou sa prevezieme cez sväté jazero. Navštívime miestny trh, kde si nakúpime ovocie, zeleninu a mäso na nasledujúce dni. Sami si vyberieme, čo by sme chceli ochutnať. Poobede sa stretneme s novou karavánou, ktorú budú viesť pastieri z hôr. Čaká nás krátky výstup na táborisko v ihličnatých lesoch.
  Náročnosť: tri hodiny chôdze, vzdialenosť približne sedem kilometrov, prevýšenie štyristo metrov, stanovanie.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Súboj o vrchol rudej hory

 • Vrchol hory Cangshan - brána do románov (čínskeho) Karla Maya (iba v predĺženej verzii expedície)

  Čaká nás najkrajšie táborisko celej cesty! A pravdepodobne aj najkrajší bod pohoria Cangshan – jeho vrchol. Ale musíme sa k nemu samozrejme prebojovať namáhavým výstupom. Takmer celú cestu pôjdeme tými istými cestičkami, akými išli Mongoli, keď dobýjali Čínu. Sľubujem. že stáda jakov, vysokohorskí pastieri a nekonečné planiny budú tou správnou odmenou.

  Náročnosť: približne deväť hodín chôdze, vzdialenosť dvadsať kilometrov, prevýšenie tisíc metrov, stanovanie. Nachádzame sa vo vysokej výške (3 300 m n. m.), preto je veľká pravdepodobnosť že v noci môže teplota klesnúť až na -5 stupňov Celzia, bez ohľadu na ročné obdobie. Je dobré mať preto dobrý spacák. V prípade potreby vám ho viem zabezpečiť spolu s vyhrievanými hygienickými vložkami liners. Spoločný jedálenský stan je vyhrievaný a cez deň môže byť teplota opäť okolo dvadsať stupňov Celzia.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Vinnetou na návšteve v Číne

 • U čínskych pastierov (iba v predĺženej verzii expedície)

  Ráno si môžeme vybrať, buď strávime lenivý deň na planinách, alebo vyšliapeme na najvyšší bod cesty – zasnežený vrchol pohoria Cangshan (3 500 m n. m.). Naše rozhodnutie bude závisieť od síl a počasia. Poobede sa pomaly vyberieme smerom dolu. Pôjdeme okolo pastierskych obydlí a stád jakov, kôz, ovci, koní a mulíc. Pri jednom storočnom, ale stále využívanom pastierskom domčeku budeme aj stanovať. Môžete tak nazrieť do naozaj autentického a miznúceho života miestnych pastierov.

  Náročnosť: tri hodiny chôdze, vzdialenosť približne päť kilometrov, stanovanie.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Na planinách u čínskych pastierov

 • Po cestičkách až k posvätnému jazeru Erhai

  Posledný deň putovania po horách Cangshan zostupujeme smerom k mestu Dali. Pri zostupe z hôr už z diaľky uvidíme nádherné jazero Erhai, ktoré miestni nazývajú morom. Ono tak svojou veľkosťou totiž naozaj pôsobí. Ubytovaní budeme v historickom meste Xizhou v nádhernom luxusnom hoteli Linden centre, ktorý bol kedysi dedinským chrámom (iba v predĺženej verzii expedície).

  Náročnosť: Približne 5 hodín chôdze, vzdialenosť dvanásť kilometrov, nocľah v luxusnom hoteli. Možnosť oprať si veci.

  Počas skrátenej verzii zájazdu strávime v Dali o jedeň deň naviac a spravíme si túru po hrebeni pohoria Cangshan. Na vrchol hory vyjdeme pešo, avšak záujemci sa môžu vyviesť aj lanovkou.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Stratené čínske královstvo Hippies

 • Stratené mesto hippies
  Dali je pohodové mesto s príjemnými kaviarňami, dobrými reštauráciami a krásnymi pamiatkami. A presne takto aj strávime náš deň. Ráno začneme náš deň kurzom Taiji, ktorý učí starý majster v chráme bojových umení. Potom navštívime slávny park troch pagôd – najstarších pagôd v celej Číne. Uvidíme aj absolútne unikátnu bývalú kresťanskú misiu no a naobedujeme sa u starého Duana v ulici hippies. Tá je aj plná kaviarní a obchodíkov, aj preto bude mať po obede voľno. Neskoré poobedie vyrazíme do mestečka Weishan.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Stratené čínske královstvo Hippies

 • Stratený svet čínskych moslimov
  Ráno strávime spolu so zobúdzajúcim sa mestom Weishan a ochutnáme miestnu špecialitu – jedlo uvarené len z jedného rezanca dlhého desať metrov. Weishan bolo kedysi hlavným mestom miestneho kráľovstva ale turizmom je stále neobjavené. Na obed sa presunieme do zabudnutej dediny východných lotosov. Kedysi tu bývali bohatí moslimskí obchodníci pôsobiaci na ceste čaju a koní a vystavali nádherné domy. V jednom z týchto tristoročných domov nás privíta pravnučka jedného z nich a naučí nás, ako sa pripravujú špeciality čínskych moslimov. Po výbornom obede a návšteve múzea cesty čaju a koní prejdeme do taoistických hôr, na ktorých sú roztrúsené desiatky taoistických chrámov. V jednom z nich navštívime lekára čínskej medicíny a môžeme sa nechať vyšetriť. Večer vyskúšame autentické čínske pouličné barbecue.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Stratený svet čínskych moslimov

 • Noc na kávových plantážiach
  Skoro ráno navštívime weishanský park, kam domáci chodia venčiť svoje domáce mazlíčkyvodia svojich domácich maznáčikov – vzácne vtáky. Taktiež si pozrieme Konfuciov chrám a potom pôjdeme ďalej na juh. Až do tropických lesov na hranici s Mjamarskom. Prespíme na kávových vysokohorských kávových plantážach. Je to jedno z mála miest na svete, kde sa káva pestuje v nadmorskej výške takmer 2 000 m n. m. Po ceste sem navštívime historický visutý most cez divokú rieku Nu, ktorý zohral dôležitú úlohu počas druhej svetovej vojny.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Len jedna nudla a stovky vtákov v neobjavenom meste Weishan

 • Divoké sopečné kúpele a posvätný strom menšiny Dai

  Zažijeme niečo neopakovateľné – túru v tropických dažďových lesoch pomedzi banánovníky a iné tropické rastlinstvo, ktorá nás popri obrovskom vodopáde zavedie až k divokým sopečným prameňom. Celá oblasť je najväčšou čínskou rezerváciou vtákov, ktorých tu lieta viac ako päťsto druhov. Pri prameňoch sa milovníci studenej vody môžu okúpať v jazierku pod vodopádom, milovníci teplej vody zase v horúcom sopečnom jazierku. Sme v kráľovstve ovocia, po kúpeli sa posilníme čerstvým ovocím všetkých tvarov a chutí. Nemôžeme sa však najesť príliš, poobede nás totiž hneď vedľa stáročia starého svätého stromu Banyan a vedľa desiatok stáročných mangovníkov čaká špecialita menšiny Dai – ryža tisícov chutí. A keďže sme na kávových plantážach, naučíme sa aj, ako s kávou pracovať. Čerstvé zrnká si opečieme na ohni, následne si ich pomelieme na kamennom ručnom mlyne a uvaríme. Sľubujem že takúto kávu ste ešte nikdy nemali.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Na káve v čínskych subtropických daždových lesoch

 • Phu-er - král čajov a horúce sopečné kúpele

  Keďže sa expedícia blíži ku koncu, je načase vyrobiť si ten najjedinečnejší suvenír. Ráno navštívime papierovú dedinu. Dedinka na úpätí hôr, kde sa každá jedna domácnosť živí výrobou papiera. Aj my dostaneme kurz jeho výroby a vyrobený papier si aj odvezieme. Budeme ho totiž potrebovať ďalší deň. Avšak nesmiem predbiehať, tento deň totiž ešte nekončí. Čaká nás krásna bodka za cestou Yunnanom – päťhviezdičkové lesné horúce sopečné kúpele.

  VIAC O TOMTO MIESTE: Po stopách druhej svetovej vojny, až do továrne na čaj Phu-er -||- Daždivý výlet pri partii madžongu -||- Čínska dedina, kde sa vyrába papier stále rovnako ako pred stáročiami

 • Ten najkrajší suvenír
  Jazdou cez nádherné nekonečné čajové terasy sa dostaneme až po jednu továrničku. Je načase dokončiť si náš jedinečný suvenír. Naučíme sa pripraviť čaj phu-er. Ten si vylisujeme veľkými kameňmi do tvaru koláča a zabalíme do papiera, ktorý sme si deň predtým vyrobili. Samozrejme si ich budeme môcť aj pomaľovať – fantázii sa medze nekladú. Predsa len vyrábame si pamiatku, akú v žiadnom obchode nekúpime. Takto lisovaný čaj phu-er vydrží aj desiatky rokov a podobne ako dobré víno, aj on zreje časom. Ak to vydržíte a čaj nevypijete, o dvadsať rokov môže mať dvadsaťnásobnú hodnotu tohto zájazdu. Ktorá iná cestovná kancelária vám dá cestu, na ktorej sa dá zbohatnúť? 🙂 Podvečer nás čaká cesta späť do Šanghaja.
 • Odlet domov
 • Podrobné informácie
  Prečo jeseň? Pretože je to jeden z najlepších termínov na návštevu Yunnanu. Takmer celé leto je v Yunnane obdobie dažďov. Zatiaľ čo Yunnan je známy veľkými výkyvmi teploty medzi dňom a nocou, počas jesene sú tieto rozdiely najmenšie a priemerná denná teplota je okolo 20-25 stupňov Celzia, zatiaľ čo nočná teplota je okolo desať stupňov Celzia. Dažde sú zriedkavé a obdobie medzi októbrom a marcom je dokonca obdobie, kedy neprší ani v dažďových subtropických lesoch. Taktiež býva počas neskorej jesene najkrajšia viditeľnosť z celého roka.

  V cene je zahrnutá samozrejme kompletná doprava vrátane medzinárodnej letenky a dvoch vnútroštátnych letov. Počas programu mimo hôr máme vlastný mikrobus s osvedčeným miestnym šoférom menšiny Bai, v Šanghaji sa budeme pohybovať maglevom a metrom. Okrem toho je v predĺženej verzii v cene karavána s mulicami a koňmi (podľa veľkosti skupiny bude mať karavána päť, až pätnásť mulíc/koní). V horách nás bude viesť skúsený vysokohorský vodca a batožinu budú mať na starosti majstri od mulíc. Na horách je ubytovanie zabezpečené pre každého jednotlivca/pár vo vlastnom stane a okrem toho budeme mať ako skupina jeden veľký, spoločný jedálenský stan. Mimo hôr je ubytovanie zabezpečené v hoteloch troj-, až päťhviezdičkového štandardu. Počas šiestich dní v horách je zabezpečená všetka strava (teplé raňajky a večere, ľahké obedy) a nápoje, taktiež kompletné vybavenie do hôr s výnimkou spacáka (z hygienických dôvodov). Je však možné prenajať si aj spacák s linerom (hygienickou vložkou) za poplatok 25 eur na celý pobyt v horách. V cene sú samozrejme na oboch variantách aj všetky vstupenky vrátane poldenného pobytu v luxusných päťhviezdičkových sopečných kúpeľoch, odborný sprievodca a pamiatková kniha s fotografiami priamo z nášho zájazdu. V cene nie je zahrnutá strava mimo pobytu na horách, víza, poistenie a príplatok za samostatnú izbu.

  Medzinárodná letenka je väčšinou z Viedne/Budapešti/Prahy, podľa požiadaviek klienta. Po dohode si môže klient kúpiť letenku aj sám a na zájazd dostane zľavu 600 €.

Prihláška

 Prihlásiť sa môžte aj mailom na pavel@cestycinou.sk. Na tejto adrese aj zodpoviem všetky Vaše dotazy.

Contact Form
Vaše meno
Vaša správa

Siahnite si podrobný itinerár

Štrnásťdňová varianta bez mulíc
Stiahnuť!

Siahnite si podrobný itinerár

Osemnasť dňová varianta s karavanou mulíc
Stiahnuť!

Prečo cestovať so mnou?

Zúčastnila jsem se cesty, kterou organizoval Pavel Dvořák pod názvem „Procházky čínskými pohádkami“ v říjnu 2016. Tímto chci organizátorovi poděkovat za skutečně jedinečné zážitky, mezi nimiž nechyběly: cesta moderním rychlovlakem, lodí, mikrobusem, na voru i na kole, setkání s masami lidí v čínských městech i s úplně jiným stylem života, kterým žijí lidé na venkově nebo odlehlých místech země. Individuální zážitky nám Pavel doplnil vyčerpávajícími informacemi o zemi, její minulosti i současnosti. S organizováním a celkovým zajištěním zájezdu jsem byla mimořádně spokojená a splnil, možná až překročil moje očekávání. Těším se na příležitost poznat další zákoutí Číny v budoucnosti.
Mgr. Viera Lelkesová
Projektový manažer v tlumočnické a překladatelské agentuře
Na moři, BUBO, Čedok, Fischer, Krásy světa, IDIFu a Ilumio… s jejich službami jsem procestoval, poznával a fotografoval velkou část světa. A teď naposledy v termínu 8.–23. 10. 2016 Bamboome, nebo Cesty Čínou v doprovodu Pavla Dvořáka a mohu jen konstatovat, že všechno bylo VÝBORNÉ. Výborná organizace, flexibilní řešení vzniklých problémů, přiměřená kvalita zabezpečeného ubytování a dopravy při přesunech a vysoce odborný výklad o historii, obyvatelích a jejich zvyklostech v prostoru, ve kterém jsme se momentálně nacházely, respektive jsme se do něj přesouvali. A ještě vytvoření fotoknihy jako bonusu k cestě, k tomu už není co dodat – super! Nejbližší cestovatelské akce v roce 2017 se rád znovu zúčastním.
Ing. Ronald Záhumenský
Rentiér s aktivním životem vyplněným cestovaním a fotografovaním

Som poistený zákonným poistením cestovných kancelárii proti úpadku

Bamboome s.r.o.
IČO: 48291391
DIČ: 2120136128
Budmerice 819, 900 86

Newsletter

 • Všetky fotografie, texty, design a obsah stránok sú dielom Pavla Dvořáka a vzťahujú sa na nich autorské práva. V prípade záujmu o licencovanie fotografií, či textov prosím napíšte na pavel@cestycinou.sk
 • Zájazdy sú realizované cestovnou kanceláriou Bamboome s.r.o., ktorú založil Pavel Dvořák. Bamboome s.r.o. je poistená zákonným poistením proti úpadku a vie poskytovať všetky garancie bežných CK.