Chystáte sa so psom do/z Číny? Čaká vás neľahká úloha. Ale nie nemožná. Poznám mnohých, ktorým sa to úspešne podarilo. Psa nielen priviezť, ale aj odviezť. Ivana Blechová, ktorá bola ochotná zodpovedať moje otázky, vyviezla z Číny viac ako 160 psov! A to je úctyhodný výkon.
S jej pomocou, taktiež s pomocou internetu a rôznych agentúr, som dal dokopy návod, ktorý vám pomôže so psom cestovať. (Pokiaľ vás zaujíma skôr psíčkarenie v Číne, prečítajte si môj minulý článok Pes v Číne)
Obsah:
- Nezjedia mi Číňania psa? (aka je pes v Číne v bezpečí?)
- Jedia teda Číňania psov?
- Hrozia Bobíkovi iné nebezpečenstvá?
- Vyrážame na cestu, vybavujeme veterinárni byrokraciu
- So psom do Číny
- So psom z Číny
- So psom v lietadle
- S kým letieť?
- Nestresujte psa viac, ako je potrebné
- Žiadne sedatíva a dobrá prepravka
- Život psa v Číne
- Kam na prechádzky?
- So psom po meste
- So psom k veterinárovi a kaderníkovi
- Dôležité kontakty
Nezjedia mi Číňania psa? (ako je pes v Číne v bezpečí?)
Začnem úplne od začiatku. Pretože by ste neverili, koľko ľudí si stále myslí, že im tu ich miláčika zjedia, zabijú, ukradnú… Nie je to tak.
Pokiaľ vybavíte všetky potrebné doklady a psa doveziete do Číny legálne, nehrozí mu žiadne veľké nebezpečenstvo. Samozrejme v Číne je veľa ľudí, rušná doprava a ako všade vo svete, aj tu sú zlí ľudia. Treba si na svojho psa dávať pozor! Budem v tomto článku predpokladať, že máte svojho Bobíka vychovaného. Že nehryzie a neuteká. Ak to tak nie je, pokojne tento článok zavrite. Ale hlavne so psom necestujte!
Jedia teda Číňania psov?
V Číne je psie mäso potravinou. V niektorých častiach Číny sa konzumuje viac, niekde už skoro vôbec. V Šanghaji pomaly implementujú zákaz psieho mäsa. Prvým krokom bol, že zakázali jeho donášku. Každá reštaurácia je v Číne od donášok závislá, a tak to bola tvrdá rana pre aj tak umierajúci biznis. Tento zákaz nebol z dôvodu sentimentality, ale hygieny. Veľa mäsa totiž pochádzalo z načierno odchytených pouličných psov, niekedy žiaľ aj ukradnutých. Tieto praktiky sú však v celej Číne zakázané a tvrdo trestané. Psie mäso možno konzumovať len vtedy, ak pochádza z chovu určeného na konzumáciu. V niektorých častiach Číny, napríklad v provincii Guangxi, je však psie mäso stále veľmi obľúbené.
Hrozia Bobíkovi iné nebezpečenstvá?
Na čo si treba (nie len) v Šanghaji dávať pozor je otrava na potkany. Mesto na začiatku ročných období rozmiestňuje jed. Na stenách sú výstrahy, aby si ľudia dávali na svoje zvieratá pozor. Sú však iba v čínštine, preto sa vždy snažte mať psa na očiach.
Čína je veľká. Vo väčšine častí je váš pes v bezpečí a niet sa čoho báť. Ak však budete po krajine cestovať, zistite si, ako sa v danej lokalite správajú ku psom. Ideálne poprosiť niekoho, aby vám našiel informácie v čínštine. V angličtine budú informáce takmer určite nepresné a zavádzajúce.
Tak napríklad na niektorých tibetských územiach je pes v každej domácnosti. Mali ich, aby zahnali vlkov. Preto si dajte pozor, aby si vášho psa s jedným nepomýlili. Ak ste so psom na vidieku alebo pastvinách, dávajte pozor, ako sa váš pes správa. Pokiaľ začne naháňať stáda jakov, ako ten náš, pastieri za seba neručia. S tým treba počítať. Naschvál som však do tejto vety nedal „v Číne“, platí to totiž rovnako aj u nás.
Vyrážame na cestu, vybavujeme veterinárnu byrokraciu
Ako som povedal v prvej časti, váš pes je v bezpečí, ak ho priveziete legálne. Na to, aby to tak bolo, musíte splniť veterinárne a imigračné nariadenia krajiny. Každá krajina má svoje. Nariadenia jednotlivých krajín, aj Číny, sa môžu meniť, preto je dobré si ich aktuálnosť vždy overiť na veterinárnej klinike a v štátnych orgánoch krajiny, kam cestujete.
So psom do Číny
V prvom rade, do Číny nie sú povolené všetky plemená psov. Zakázaných plemien je až štyridsať, preto si preštudujte ich zoznam.
Pes musí byť začipovaný. Čip nemusí byť podľa normy ISO 11784, ale musí byť päťnásťčíselný a nešifrovaný. Pes musí byť samozrejme očkovaný a musí mať veterinárny preukaz, ktorý treba mať so sebou. Očkovanie na besnotu je potrebné mať zo štátnej veterinárnej kliniky (u nás je to napríklad Potravinárska a poľnohospodárska komora veterinárov) a potvrdenie musí mať guľatú pečiatku. Očkovanie musí byť staršie ako jeden mesiac, ale nie viac ako rok. Odporúča sa očkovať aj na psie parvovírusy a koronavírusy.
Ak idete z krajín Európskej únie, po príchode do Šanghaja bude pes v karanténe po sedem dní (poplatok 2 000 RMB). Ak idete z inej krajiny, je možné, že bude pre vášho psa povinná až tridsaťdňová karanténa.
Pozor, je povolené len jedno zviera na osobu. Ak máte viac psov, musia ich priviezť iné osoby.
So psom z Číny
Priviezť psa do Európy je prísnejšie ako do Číny. Opäť je potrebné mať psa s čipom a vlastnou veterinárnou kartou. Pokiaľ ste psa zakúpili v Číne, musí mať čip s certifikáciou ISO 11784. Iné čipy, ktoré sa môžu v Číne používať, vám neuznajú. Čipovanie musí prebehnúť pred, alebo najneskôr v rovnakom čase, ako bolo spravené očkovanie proti besnote v štátnej veterinárnej klinike.
Po očkovaní je treba počkať tridsať dní a následne vykonať krvný test na besnotu (FAVN). Krvné vzorky sa posielajú do veterinárnej organizácie WHO, kde sú 90 dní.
S potvrdením o negatívnom náleze besnoty sa ide na poslednú, všeobecnú previerku zdravia v bežnej veterinárnej ambulancii. Musí byť presne sedem dní pred odletom. Len ak máte všetky vyšetrenia kompletné a negatívne, získate na colnom oddelení zdravotný certifikát zvieraťa na účelo vývozu.
So psom v lietadle
Veterinu máme za sebou. Aké je to teda so psom v lietadle? Hneď na začiatok odporúčam excelentný a veľmi vyčerpávajúci článok o cestovaní so psom na Travel bible. Veronika Petráková, autorka článku, precestovala so svojím psom veľkú časť sveta a píše nielen rady, ale aj skúsenosti a malé triky, ako cestovanie sebe a psovi zjednodušiť a spríjemniť. Pri písaní tohto odseku som vychádzal z jej článku.
S kým letieť?
V prvom rade si treba vybrať leteckú spoločnosť. Každá spoločnosť túto situáciu rieši inak. Niekde majú váhové limity, inde rozmerové. A to nielen na prepravu v kabíne, ale na prepravu vôbec. U niektorých prepravcov so psom vôbec nepochodíte, inde zase neuveriteľne preplatíte. Preto si treba situáciu overiť skôr ako začnete nakupovať letenky. Rozhodne nie je reálne riešiť cestu so psom na poslednú chvíľu. A to nielen z dôvodu veterinárnych nariadení. Niektoré spoločnosti vyžadujú vedieť o psovi na palube niekoľko týždňov vopred!
Nestresujte psa viac ako je potrebné
Let bude pre psa stresujúci. Hlavne ak letí prvýkrát. Aj zviera si môže na prelety zvyknúť, ale veľmi to závisí od jeho povahy. Preto je dobré vyberať skôr priame lety, alebo krátke prestupy. Ideálne je dlhé lety rozdeliť na niekoľko kratších letov. Pokojne doprajte psovi aj niekoľko dní oddychu medzi ďalším letom (samozrejme v krajine, kde budete oddychovať treba splniť veterinárne požiadavky). Snažte sa lietať tak, aby prílet nebol na pravé poludnie. Zamestnanci často nechajú psa stáť v prepravke na slnku. Keďže počas letu nebude mať dostatok vody, môže to byť veľmi nebezpečné. Ak je pes v cargu, vodu mu môžete dať, ale pravdepodobne ju skôr alebo neskôr vyleje.
Žiadne sedatíva a dobrá prepravka
Rozhodne sa neodporúča pred cestou dávať psovi sedatíva. Niektoré spoločnosti to dokonca vyslovene zakazujú. Letiskový personál nebude vedieť či je pes omámený, alebo má zdravotné komplikácie. To by mohlo mať vážne následky. Ak sa dávky zle načasujú, môžu spôsobiť psovi ešte väčší stres. Pes svoje telo neovláda, nedokáže meniť polohy, čo môže spôsobiť problémy pri dýchaní, ako aj prehriatie.
Prepravka, v ktorej budete mať psa, musí spĺňať isté požiadavky. Je preto vhodné mať prepravku s certifikáciou na leteckú prepravu (IATA). Psa nie je vhodné pred cestou kŕmiť. Nielen preto, aby sa nevyprázdňoval vo vlastnej prepravke, ale aj preto, aby mu nezostalo zle. Je vhodné mu dať dostatok vody, keďže počas letu môže byť prísun vody obmedzený.
Život psa v Číne
Aký je život so psom v Číne? My máme doma psa a žije sa nám spolu skvele. Čína má však zopár špecifík. Budem sa venovať životu v Šanghaji, vo väčšine veľkých miest v Číne to bude podobné. Na vidieku to však pochopiteľne bude úplne iné.
Kam na prechádzky?
Veľkého psa môže mať rodina len jedného. Predsa len, čínske mestá sú už aj tak príliš ľudnaté. Ak máte veľkého psa, je problém nájsť mu dostatočne veľký priestor na vybehanie sa. Do väčšiny veľkých parkov v Šanghaji je psom vstup zakázaný. V meste sú však trávnaté plochy, ktoré nie sú ohradené a nepovažujú sa teda za park. Tam psy môžu. Najlepšie je hľadať si ubytovanie tak, aby bol byt v rámci obytného parku, kde sú veľké trávnaté plochy. To nie je v Číne veľký problém, väčšina bytov je tak stavaná.
So psom po meste
Zobrať psa do reštaurácie alebo do hotela je však problém. Väčšina zariadení to nepovoľuje. My psa občas do reštaurácie berieme, chodí so mnou aj do obchodu. Sú to však malé podniky, kam chodíme pravidelne a poznajú nás. Máme tam teda protekciu. Zo začiatku nám ho tiež zakazovali. Keďže som tam však chodil pravidelne, nedal som sa odbiť a dnes si na psa už zvykli. Či sa vám to podarí tiež, je otázne. Čínština je výhodou a mať psa, ktorého si všetci hneď zamilujú tiež.
Prepravovať psa je v Šanghaji tiež komplikované. Do metra a autobusu je pes zakázaný. Zostáva taxík a bicykel. V taxíku to závisí od šoféra. Nie všetci sú s tým vyrovnaní. A pri bicyklovaní to závisí od veľkosti psa. U nás v pohode.
Do vlaku si môžete zobrať malého psa v taške alebo v prepravke. Veľkému psovi môžete vybaviť priestor v batožinovom vozni a previezť ho v prepravke. Do diaľkových autobusov pes môže.
So psom k veterinárovi a kaderníkovi
Čo sa týka ošetrenia psov, s tým nie je problém. V Číne zažíva psíčkarenie obrovský boom, a tak je salónov a psích hotelov neuveriteľne veľa. Rovnako nie je problém zohnať kvalitnú veterinárnu ambulanciu a stravu.
No a parťáka si váš Bobík zoženiete tiež ľahko. U nás v obytnom parku žije odhadom okolo tridsať psov. Ale ten náš je nespoločenský, on by tu najradšej býval sám. Viac o psíčkarení v Číne je v mojom, už spomínanom článku Pes v Čine.
Dôležité kontakty
- Imigračné oddelenie v Šanghaji
- Stránky veterinárnej správy na Slovensku
- Stránky veterinárnej správy v ČR
- Agentúra na pomoc pri ceste so psom do Číny
- Cestovanie so psom na Travelbible
- Zoznam zakazaných plemien
V tomto článku boli okrem mojich fotiek, použíté aj fotografie od komunity Unsplash:
- Photo by Patrick Hendry on Unsplash
- Photo by Teddy Kelley on Unsplash
- Photo by Andrew Pons on Unsplash
- Photo by Rebekah Howell on Unsplash
- Photo by Leio McLaren on Unsplash