„Ministerstvo zdravotníctva varuje: fajčenie vážne škodí Vášmu zdraviu.“ A to všetkým. Či už Číňanom, alebo nám. Lenže fajčenie sa v každej krajine trošku líši.
V Číne fajčí takmer každý. Kedysi dokonca mali v lepších reštauráciach nad stolmi visiacu nádobku s cigaretami zadarmo. To už síce neexistuje, ale vždy sa oplatí mať v Číne škatuľku cigariet pri sebe, hoci človek nefajčí. Fajčenie tam je istým spoločenským rituálom. Pokiaľ chce človek niekoho poprosiť o láskavosť, má väčšiu šancu na úspech, ak predneseniu prosby bude predchádzať ponuka cigaretky. Ak človeka pozvú na jedlo, je ponúknutie cigarety po jedle desaťkrát účinnejšie ako obyčajné ďakujem. So slovom ďakujem sa v čínštine šetrí a nie vždy ho možno použiť. Pokiaľ Vás zastaví policajt, vy ho ponúknete cigaretkou a on ju prijme, pravdepodobne pokutu nedostanete. No ak ju odmietne, pokute sa takmer určite nevyhnete. Odmietnutie cigarety totiž má veľmi veľa významov skrytých medzi riadkami. Pokiaľ je človek nefajčiar, treba si dať pozor ako odmietnuť. Povedať „nie“ v čínštine nestačí. Je to neslušné a môže to dotyčného uraziť. Ak už odmietnuť, treba povedať, že fajčiť neviem. Iba tak je šanca, že sa podarí odmietnuť bez následkov. Respektíve, že sa vôbec podarí odmietnuť, Číňania sú totiž v láskavostiach niekedy veľmi nástojčiví.
No nie vždy je fajčenie len rituál. Aj tam je to každodenný zlozvyk. Číňania fajčia veľa a často. Možno je to tým, že predsa len je na ľudí v Číne väčší tlak. Uspieť v krajine, kde je 1.3 miliardy konkurentov, nie je len tak. Fajčí sa na uliciach, v reštauráciach, v kúpeľoch priamo vo vani, u lekára… Raz som musel ísť na vyšetrenie kolena a lekár ma celý čas vyšetroval s cigaretkou v ústach. Popol mi padal na koleno a ja som sa nestačil čudovať. Ale človek si na to zvykne. Dokonca sa niekedy aj ľahko nechá zvábiť. V Číne sú cigarety lacné aj drahé. Od výmyslu sveta. Dokonca aj u nás sa dajú kúpiť čínske cigarety. Iba im tu zmenili názov a nepíšu že sú z Číny, aby si ich ľudia kupovali. Predsa len u nás „Made in China“ nie je vždy pozitívna nálepka.
Ale aj čínske zdravotníctva varujú. Aj čínska vláda si uvedomuje, že s toľkými cigaretami to ďalej nepôjde. Kto vie, čo nahradí cigarety, keď raz ľudia v Číne začnú poslúchať nariadenia. Možno práve z Číny budú biocigarety.