Nie je mesto ako mesto. A v Číne to platí dvojnásob. Mesto Šanghaj je najväčšie, a po Hong Kongu aj najbohatšie v Číne. Prezýva sa výkladná skriňa čínskej budúcnosti. A preto ani pracujúcim ľuďom sa tu nežije zle. Priemerný plat v Šanghaji sa pre čerstvých absolventov škôl síce pohybuje len okolo 400-500 Euro, avšak vekom sa zvyšuje. Vzdelaní ľudia medzi 45-60 rokov majú v Šanghaji priemerný plat medzi 1000 – 1500 Euro. Odborným zamestnancom sa plat zvyšuje ročne o takmer 20%.
Veľké rozdiely v pracovných benefitoch sú však medzi pracovníkmi štátnej a súkromnej sféry. Jedna z vecí, ktorá najviac láka ľudí na post pre štát je to, že ak sa nedopustia závažného porušenia zákonu, je pre nich takmer nereálne stratiť zamestnanie. Ich plat sa pohybuje medzi 500 až 1000 Euro, ale každý mesiac dostávajú rôzne príspevky. Napríklad stravné príspevky, príspevky pri horúcich letách, príspevky pri extrémne chladných zimách atď.; nejaký názov sa vždy nájde. Každý mesiac takto dostanú príspevky až vo výške mesačného platu, ktoré sa im vyplácajú zvlášť. V prípade vysokého postavenia trikrát do roka, väčšinou však raz do roka, majú všetci zamestnanci štátnej sféry nárok na cestovanie, ktoré im platí štát. Podla ich postavenia buď iba po Číne, alebo do nejakej zahraničnej destinácie. Extra odmeny na sviatky väčšinou vo forme potravín a „červené balíčky“ (obálky s peniazmi) na Čínsky nový rok sú samozrejmosťou. Ak je človek k tomu aj členom strany, výhody, plat a istoty stúpajú. Dostať sa však do štátnej sféry nie je ľahké. Uchádzač musí úspešne absolvovať štátne skúšky, ktoré sa konajú jedenkrát za rok, následne musí prejsť pohovorom do zamestnania a aj zdravotnou previerkou.
V súkromných firmách nemajú zákone zaručené žiadne benefity, ale 90% zamestnávateľov nejaké poskytuje. Hádam neexistuje firma, ktorá by nedávala príspevky na sviatky, najmä vo forme potravín. Samozrejmosťou sú „červené balíčky“ na Čínsky nový rok, bežná je aj každoročná cesta do zahraničia a ďalšie bonusy. Platiť zamestnancom základné poistenie je pre zamestnávateľa povinné, ale v rámci bonusov niekedy ponúkajú poistenie vyššej triedy.
Dovolenka je zákonne jednotná pre všetkých zamestnancov, ale aj tu je faktor, ktorý delí ľudí na dve základné skupiny. V kategórii neskorého sobáša (ženy 23 rokov, muži 25 rokov) majú ľudia výhody väčšie. Napríklad ľudia s neskorším sobášom majú o mesiac dlhšiu materskú dovolenku, teda 4 mesiace. Voľno ako novomanželia môžu mať až 15 dní. Ľudia braní po dosiahnutí minimálneho veku na sobáš (žena 20, muž 22) len tri dni.
Na platené voľno majú nárok zamestnanci, ktorí pracujú dlhšie ako rok. V tom prípade si ročne môžu vybrať pät dní. Ak pracujú od 1-10 rokov, tak majú ročne nárok na desať dní a tak ďalej.
Podla času, ako dlho pracujú, sa zvyšuje aj percento, ktoré dostávajú z platu pri zdravotnom voľne, ktoré neprekročí šesť mesiacov. Začiatočné percento je 60% a to v prípade, že sú v zamestnaní menej ako 2 roky. Po ďalších vždy dvoch rokoch, ktoré sú v zamestnaní toto číslo stúpa o 10%.
V Číne neustále prebieha množstvo reforiem a mnoho ďalších Čínu čaká v nasledujúcej dekáde. Na čelo Číny sa minulý týždeň dostalo nové vedenie a a túto krajinu čakajú dve vládne obdobia plné výziev a zmien. (Niektoré údaje v tomto článku môžu byť neaktuálne, Čína sa mení príliš rýchlo.)