Keď som pred niekoľkými rokmi prvýkrát prišiel do Yunnanu, Tiesňavu skákajúceho tigra som mal samozrejme na programe. Je to jedno z najslávnejších miest – Grand kaňon Číny. Najkrajšia tiesňava na Dlhej rieke. Má veľa mien. Ale ja som bol aj napriek tomu sklamaný. Bol som ako sprievodca v autobusovom zájazde klasickej cestovky a tiesňavu sme si prešli tak ako milión ďalších Číňanov v ten deň. Po asfaltovej ceste v dave ľudí, tam a späť. Išli sme k nej tri hodiny autobusom a za hodinku sme boli vybavení. To pre tento „zážitok” sem chodia ľudia z celého sveta? Dnes už viem, že nie.
Teraz som pánom svojich programov ja. A tak sme sa vybrali pešou cestičkou pozdĺž celej tiesňavy. Spravili sme osemhodinovú túru, avšak namáhavá nebola. Keď raz človek vylezie na cestičku, zvyšok cesty je takmer po rovine. A až tu som zistil, že za Tiesňavou skákajúceho tigra sa naozaj oplatí cestovať cez pol sveta.
Tiesňava je dlhá pätnásť kilometrov vzdušnou čiarou a nachádza sa medzi dvoma ľadovcami. Nefritový drak (5 596 m n. m.) a Haba (5 396 m n. m.). Názov Tiesňava skákajúceho tigra je podľa tejto šelmy, ktorá utekala pred lovcom a tiesňavu v jej najužšom úseku (širokom 25 metrov) preskočila. Tiesňava sa považuje za nesplavnú, i keď pár úspešných splavov za sebou už má. Prvý raz bola zdolaná v roku 1986.
Organizujem zájazdy do Číny.
Pozrite si moje poznávacie zájazdy do Číny
Cez Tiesňavu skákajúceho tigra ide niekoľko ciest. Jedna krátka, určená pre autobusové zájazdy. Druhá stredná, tá ktorou sme sa vybrali my. A potom najspodnejšia. Ide úplne dole popri rieke. Tá je však naozaj pre dobrodruhov. Dá sa prejsť len pri nižšom stave vody a treba si dávať veľký pozor. Ak sa človek pošmykne, je to podobné ako padnúť do papule tomu skákajúcemu tigrovi. Naša cesta bola príjemne rovná a bezpečná. Jeden pád sme síce mali, ale všetko dopadlo dobre a myslím si, že najkrajšia tiesňava na Dlhej rieke sa stala aj jednou z najkrajších tiesňav, aké som kedy videl.