Kuriózne pieskovcové skaliská porastené bujnou vegetáciou sa týčia do závratných výšok. Svetlo sa láme a vytvára dramatické scenérie. Prírodné skvosty a pokojná krajina… to všetko inšpirovalo tvorcov magického scifi príbehu Avatar k nakrúcaniu v okolí mesta Zhangjiajie, to všetko inšpiruje cestovateľov, aby zablúdili do týchto končín Číny…
Mesto Zhangjiajie a okolie
Ľudia si väčšinou myslia, že hory Zhangjiajie, Zhangjiajie National Forest Park, sklenené chodníky alebo sklenený most sú všetky na tom istom mieste. Všetky tieto miesta sa nachádzajú v okolí mesta Zhangjiajie, každé je však niekde inde.
- Skalnaté stĺpy sú v Zhangjiajie National Forest Park
- Sklenené chodníky sú v parku Nebeskej brány Tianmenshan
- Sklenený most je vo Zhangjiajie Grand Canyon.
- V meste sa nachádza jazero Beofeng a vodopády
- V okolí sú mnohé staroveké dedinky a mestečká
Národný lesopark Zhangjiajie – skalné stĺpy
Zaujímavosťou parku Zhangjiajie National Forest Park je, že bol medzi prvými pokladmi Číny, ktoré boli zapísané na zoznam UNESCO. Oblasť je dokonca taká veľká, že tu premáva kyvadlová doprava. K nebesám sa vypína viac ako 3 000 pieskovcových útvarov popretkávaných bohatým rastlinstvom, ktorých vrcholky sú často zahalené v hmle.
Na okraji rezervácie je mestská časť Wulingyuan, kde sú väčšinou hotely. Samotná rezervácia sa delí na hornú a spodnú časť. Spodná je relatívne nezaujímavá, väčšina cestičiek je v lese a skalných stĺpov nie je vidieť veľa. Horná časť je hlavná a delí sa na Zhangjiajie, Yuanjiajie,Tianzishan, Wulongzhai a Dingxiangrong. Do rezervácie môžete vstúpiť viacerými hlavnými vchodmi a pokračovať po spletitých cestičkách. Za najobľúbenejšiu môžeme označiť tú cestu, na ktorej je postavený výťah bieleho draka. Začali ho stavať v roku 1999 a po troch rokoch bol hotový. Má 330 metrov do výšky a je celý presklený, takže sa človeku naskytnú naozaj neuveriteľné výhľady. Okrem toho tu sú ešte dva lanovky – Tianzishan lanovka a Zhangjiajie lanovka.
Najznámejšími vyhliadkami sú rozhodne Prvý most pod nebesami v Yuanjiajie a hora Tianzi. Lenže práve tieto dve miesta sú naozaj zaplavené ľuďmi. Na druhej strane menej dostupné vyhliadky, ako Políčka lietajúce v nebi v Dingxiangrong, či dedina Wulongzhai sú takmer prázdne. V dedinke Wulongzhai sa budete cítiť ako v Slovenskom raji, všade samé rebríky, schody, mosty, skaly… Je to trošku náročnejší výstup, no o to krajší (a prázdnejší).


Zo Zhangjiajie až do nebies – sklenené chodníky
Z mesta Zhangjiajie sa môžete vydať na výlet k hore Tianmen – Bráne do nebies. Kedysi sa na vrchol mohli dostať len horolezci. Táto brána do nebies je totiž veľká plocha na vrchole skaly, ktorá má úplne kolmé steny. Práve preto k nej postavili 7-kilometrovú lanovku, ktorá ide od vlakovej stanice mesta Zhangjiajie až na vrchol. Visí najprv nad samotným mestom, potom ide ponad hory a asi posledný kilometer sa nachádza v úplnom vzduchoprázdne, pod človekom je obrovská výška a môže sa pozerať, ako stúpa do ešte väčšej výšky. Z hory vidno jednu z najkľukatejších ciest na svete, ktorá vedie k Oknu do nebies, tam sa zastavuje po ceste späť.
Dnes je organizácia však zmenená. Lanovka premáva len do polovice, potom sa presadá na autobus a ide sa k Oknu do nebies, odtiaľ sa ide eskalátorom vybudovaným uprostred skaly na vrchol.
Na vrchole sú dve trasy. Jedna ide po obvode a druhá stredom skaly. Rozhodne treba ísť po obvode. Je to totiž chodníček prilepený na kolmú stenu. Pod ním je kilometrová prázdnota a nad ním je ešte niekoľko metrov vysoký zráz. Aby to nebolo málo, v jednom úseku sa betón vymení za sklo. Pred nástupom si človek musí zobrať návleky na topánky. Tak sa stane, že namiesto toho, aby topánkami sklo špinil, naopak ho leští do priezračnosti. Množstvo ľudí sa neodvážilo ísť na kraj, namiesto toho išli nalepení pri stene. Je to síce krátky chodník, ale rozhodne si ho každý zapamätá.
Okno do nebies, kde sa zastavuje po ceste na vrchol, je obrovské oko v skale, ku ktorému vedú stovky schodov. Dnes tu Číňania zvyknú robiť rôzne reklamné šoty, okom preletela celá akrobatická letka, lietajúci muži, Jackie Chan sa tu spúšťal na korčuliach a naposledy to vyšiel Land Rover.
Jazero Baofeng a vodopády
Jazero Baofeng je žiaľ veľmi turistické. Je to ten horší druh turistiky. Síce sa tu nachádzajú úžasné vodopády a krásne jazero, ale po jazere chodia lodičky naložené turistami a popri vode sú speváci, organizované fotenie atď. … Je to taký umelý skanzen a nakoniec vás ešte aj zaženú do obchodu. K tomu všetkému je sem ešte aj drahá vstupenka.
Pokiaľ radi fotíte vodopády a jazerá, park je naozaj krásny. Ak však niekoho vodopády nechávajú chladným a naopak ho rozčuľuje organizovaný turizmus, určite sem netreba chodiť.
Sklenený most Zhangjiajie
Sklenený most pri meste Zhangjiajie je relatívne nedávno otvorená nová pamiatka. Nachádza sa v Zhangjiajie kaňone (Zhangjiajie Grand Canyon) asi dve hodiny od mesta opačným smerom, ako je Zhangjiajie National Forest Park. Vstupenka je do celého kaňonu, ale človek sa tu žiaľ neustále pohybuje v dave ľudí. Na samotný most si treba spraviť rezerváciu, avšak to nie je možné pre cudzincov. Je preto vhodné tam prísť ráno, budete mať veľkú šancu, že v ten deň sa ešte nenaplnil maximálny počet denných návštev, ktorý je obmedzený. Je však stále možnosť že sa na most nedostanete. Do kaňonu však prístup nie je obmedzený. Na most je zákaz zobrať si fotoaparát či kameru. Je dovolený len mobilný telefón.

Zaujímavosť na záver
V oblasti Zhangjiajie žije dodnes jedna z najstarších menšín Číny. Hovoríme o menšine Tujia, ktorej názov by sa dal preložiť ako „Tunajší ľudia“ alebo „Ľudia zeme“. Povráva sa, že každý Tujia vie skladať piesne a krásne spievať. Spievajú tradičné piesne formou dialógu. Ich témou je hlavne láska a vzťah dvoch zamilovaných ľudí. Spevom si prejavovali city aj zamilované páry. Pred svadbou však spev vystriedal plač. Od „správnej“ nevesty sa požadoval poriadny plač. Čím hysterickejší bol, tým bol považovaný za lepší. Už mladé dievčatá od 15 rokov sa učia plakať, aby sa dobre vydali. Plač mal vplyv na spoločenské postavenie, zvyšoval šancu na sobáš, vyjadroval múdrosť, ženskosť a skúsenosť.
Zaujímaví sú títo obyvatelia nielen pre svoje romantické duše, ale i pre manželstvá uzatvárané z lásky. Nezdá sa vám na tom nič zvláštne či výnimočné? Uvedomme si, že sa ocitáme v dávnych časoch tradičnej Číny. Sobáše boli dopredu dohodnuté. Tujia si však bral svoju partnerku z lásky. Obyvatelia i napriek romantickej povahe patria k veľmi konzervatívnym Číňanom. Ženy dokonca ani len nesmeli sedieť vedľa mužov. Mladé páry sa zoznamovali na trhoch. Bolo to jediné miesto, kde sa ženy stretávali s mužmi.
[mc4wp_form id=“18821″]Do Zhangjiajie sa dostanete v rámci mojej cesty Prechádzky čínskymi roprávkami. Na júlovú cestu mám posledné miesta, nepridáte sa? Viac tu
1 Comment
[…] Najkrajšie hory v Číne – Park Zhangjiajie […]