Z mesta moslimov sme pokračovali hľadať stratené svety do krásneho historického mesta Weishan. Je to jedno z mnohých historických miest na historickej obchodnej ceste čaju a koní založených etnickými číňanmi, avšak na rozdiel od Dali a Liiangu je, podobne ako Shaxi, ešte stále neobjavené. Ba dokonca by som povedal, že je ešte viac skryté, ako mesto Shaxi. Lebo západny turista tu nie je ani jeden. Chodia sem iba naozaj zcestovalí sinológovia, aby ešte rýchlo chytili miznúcu Čínu.
Náš deň sme začali miestnou špecialitou – jednou nudlou (viem že nudla nie je slovenský názov, ale slíž sa mi nepáči a rezanec to nebol, lebo nebol rezaný). Je to miesta špecialita. Celá „nudlová“ polievka je vyrobená len z jednej nudle, ktorá podľa pani domácej až desať metrov. Zrovna v tento deň nám nejak nevyšiel čas na obed, a tak sa dá povedať že sme boli skoro celý deň o jednej nudli 🙂 Ale tak nie je to úplne pravda, lebo v meste Weishan je aj skrytá reštaurácia s výbornou kuchyňou. A spravili nám aj špecialitu – konáre z jedličky! Nie nesrandujem. Mladé konáre s ihličím naložili aby zmäkli a potom z nich spravili šalát na čili. Ani ich nijak tepelne neupravovali. Ale boli skoro tak dobré ako tá jedna nudla.
Všetky nudle v tomto meste aj vyrábajú a sušia na slniečku. Na fotkách je iný obchod, ako reštaurácia pani kde sme raňajkovali. Je to hneď poznať. Tieto nudle desať metrov síce nemajú, avšak slinky sa na ne zbiehajú. A ešte sa to aj rýmuje 🙂
Organizujem zájazdy do Číny.
Pozrite si moje poznávacie zájazdy do Číny
Nuž ale dosť bolo o jedle. Poďme sa pozrieť na život v meste. Ako som spomínal, nechodia sem žiadni turisti. Ak, tak mestom len prejdú. Podvečer sú ulice plné domácich, ktorí hrajú karty, jedia, prechádzajú sa, alebo sa inak zabávajú.
Nuž a tá architektúra! Weishan by som nazval aj mestom detailov. Veď si ich poriadne obzrite. Nádhera…
Hneď vedľa historického centra je Konfuciov chrám. Ešte sme ho stihli otvorený a od miestneho kaligrafa sme si nechali namaľovať malý obrázok. Avšak najväčší zážitok bol park. Muži tu majú jednu obrovskú vášeň – venčenie vtákov. Áno toto hobby je po celej Číne, ale nikde som ho ešte nevidel v takej intenzite ako vo Weishan. V malinkom parku bolo snáď cez sto klietok. A desiatky mužov sedeli pod klietkami a úplne bez slova počúvali ako spievajú. V parku nebola ani jedna žena. Tie boli neďaleko na námestí kde spolu s deťmi tancovali, púšťali šarkanov alebo cvičili.
1 Comment
[…] niektorých mestách je venčenie vtákov až posadnutím. Napríklad v meste Weishan uvidíte v praku každý deň toľko mužov, že sa na prvý pohľad zdá ako by to bola polovica […]