Shaxi

Tisícročný trh na karavánovej ceste

Netušili sme, že pri hľadaní stratených svetov sa vrátime v čase. Doslova, pretože dnes sme celý deň strávili na trhu, ktorý sa v historickom meste Shaxi organizuje už viac ako tisíc rokov pravidelne každý piatok. Je to posledný  jeden z posledných tradičných trhov na historickej konskej-čajovej ceste, ktorá spájala Tibet a Čínu. Každý piatok sa zídu v meste Shaxi obyvatelia národnosti Bai a národnosti Yi z okolitých hôr, aby predali vypestované plodiny. A nielen to. Našli sme tu všetko.Tak dovoľte, aby som vám to postupne predstavil.

Samozrejme, zelenina nemohla chýbať. Ba, to bol jeden z hlavných artiklov celého trhu. Roľníci z okolia sa zišli, aby predali plody svojho úsilia. Všetkých farieb a chutí.

Okrem zeleninky tu samozrejme boli aj hotové jedlá. Či už teplé na okamžité dobitie síl, ale aj rôzne zavárané, nakladané, dusené, údené a tak ďalej. Proste všetko možné.

No nebolo to len o potravinách. Predmety dennej spotreby tu boli tiež. Žiarovky, baterky, holiace strojčeky, prútené koše, látky, ale aj napríklad obuvník, ktorý názorne ukazoval kvalitu svojich topánok naozaj usilovným ničením, či už lopatou alebo veľkou palicou.

Avšak najväčšou bizarnosťou na trhu boli umelé zuby. Ste v šoku? Tak to vám poviem, že vám ich tam rovno aj nainštalovali. Neviem, či títo páni boli naozaj zubári, mali však biele plášte (kedysi boli nové, dnes rozhodne nie) a špárali sa dedinčanom v ústach. Videli sme vytrhnutie zubu, ale aj klasickú prehliadku. Áno, presne na tomto preplnenom trhu a na ulici. A nie jeden zubár, ale niekoľko. Proste ako za (naozaj) starých čias. Veď tento trh je vyhlásený za ohrozenú kultúrnu pamiatku, pretože iného podobného už niet.

To najkrajšie na trhu sú ale miestni ľudia. Dedinčania v krojoch všetkých farieb a tvarov. No a tie tváre. Tváre plné príbehov.

Mysleli sme si, že tento trh už nič len tak neprekoná. Avšak staré centrum mesta Shaxi ho minimálne dobehlo. Príjemné množstvo turistov, reštaurácií a obchodíkov uprostred nádherne a nenápadne zrekonštruovaného centra mesta, kde sa na (vraj) najkrajšom námestí v celej Číne pýšilo divadelné pódium a chrám, v ktorom sa miešal budhizmus spolu s miestnym folklórom a históriou konsko-čajovej obchodnej cesty.

No absolútny vrchol dnešného dňa nás ešte len čakal. Naše nové kamarátky – počínajúc 83 ročnou babičkou a jej partou, ktoré nás pozvali k nim domov. Pestrofarebnosť miestnej kultúry nás úplne ohromila. Aj nám je ľúto, že odchádzame. Ale zase sa tešíme na začiatok putovania s karavánou mulíc, na ktorú sa vydáme zajtra.

Bamboome s.r.o.
IČO: 48291391
DIČ: 2120136128
Budmerice 819, 900 86

Newsletter

  • Všetky fotografie, texty, design a obsah stránok sú dielom Pavla Dvořáka a vzťahujú sa na nich autorské práva. V prípade záujmu o licencovanie fotografií, či textov prosím napíšte na pavel@cestycinou.sk
  • Zájazdy sú realizované cestovnou kanceláriou Bamboome s.r.o., ktorú založil Pavel Dvořák. Bamboome s.r.o. je poistená zákonným poistením proti úpadku a vie poskytovať všetky garancie bežných CK.