Shaxi - Eryuan

Po stopách dávnej tibetsko-čínskej cesty na chrbte mulíc

Ozývame sa z hľadania stratených svetov s jednodňovou prestávkou. Nebolo to preto, že by sa mi nechcelo, ale preto že sme jeden stratený svet naozaj našli. Spali sme v stane uprostred hôr a bez signálu. Krásne odrezaní od sveta. Okolo sme stretli len pastierov a opustené obydlia kočovných ľudí z menšiny Yi. Ale poďme pekne po porade. Ako prebiehali naše prvé dva dni s karavánou mulíc?

Ráno sme sa v Shaxi nalodili na našu karavanu. Pozostávala z dvoch mulíc, dvoch koní, dvoch majstrov národnosti Bai a nášho horského vodcu Yanga. Presne podľa plánu o pol deviatej a za pohľadu mnohých turistov sme vyrazili do hôr. Chvíľku nám trvalo kým sme sa vyvliekli z dediniek a asfaltových ciest. Po hodine sme ale konečne prišli na lesné cestičky. Príjemným stúpaním sme prišli až na našu prvú zastávku. Čas obeda.

Kým sme sa my posilnili pri jednoduchom občerstvení, tak nám lokálny rybár chytil tri ryby. Tie sme trčili do našej prenosnej chladničky a tešili sme sa, až nám ich naši majstri od mulíc na večer pripravia. Netušili sme, že budú naším hnacím motorom uprostred hôr, pretože nasledujúce kilometre sa už príjemným stúpaním rozhodne nedalo nazvať.

Konečne sa prišli do táboriska. Po ceste som sa raz stihol stratiť a následne som si vyslúžil prezývku motýlkár (videli ste Vinetou? A pamätáte tú postavičku chlapíka, čo stále chytal motýle a večne sa strácal? Nuž fotky sú moje motýle.) Po 18 kilometroch a kilometrovom prevýšení sme konečne prišli do cieľa. Mulice aj s našim sprievodcom išli napred a tak sme vošli už do rozrobeného krásneho táboriska. Veru padli nám tie outdoorové stoličky vhod. Kým sme my lapali po dychu, Yang dokončoval táborisko a majstri začali pripravovať ryby na tofu, špecialitu menšiny Bai. Pre vegetariánku sme mali samozrejme výbornú cukinu a ryžu s tekvicou. No a ako prekvapenie sme dokonca dostali tortu, aby sme oslávili prvý večer pod stanom. Spálené kalórie boli hneď späť.

Ráno budíček a výborná Yunnanská čerstvá káva. Rána dokážu byť na horách studené, v noci bolo presne 0 stupňov. Po denných 28 stupňoch to bola prudká zmena. Káva ale pomohla a so slniečkom sa teplota aj rýchlo zvyšovala. Dnes nás čakal krátky, ale nádherný pochod cez planiny a následné prudké klesanie k jazeru v dedine Eryuan na brehu, ktoré celé vyviera spod zeme.

Dnes máme jeden hotelový deň pred ďalšími troma stanovačkami. Večer sme si pochutnali na rybom horúcom kotlíku so zeleninou, vychladenom pive a hurá do postele. Máme v nohách už dosť, ale veľká časť je stále pred nami. Naši majstri s mulicami sa vrátili do Shaxi a zajtra meníme zostavu. Pridajú sa k nám noví dvaja majstri a štyri mulice z miestnej dediny. A hurá opäť do kopcov. Tak nám držte palce.

A samozrejme nesmiem zabudnúť – verejne vyjadrujem uznanie môjmu tatinkovi, ktorý bude mať za mesiac 80 rokov a zvládol to s prehľadom. Aj miestni majstri s mulicami pred ním skladali klobúk. No a zároveň by som aj rád pochválil nášlo psíka, ktorý aj napriek nohám krivým ako hokejky sa nevzdialil od svojho pána Yanga ani na pol metra. Síce každý večer odpadol od únavy, ale zvládol všetko. No a tie mulice. Naložené ako mulice. Nechápem ako niektoré cesty zvládli. Počas fungovania historickej čajovo-konskej cesty museli spolu s majstrami vynakladať naozaj nadprirodzené výkony. Veď za tri mesiace dokázali prejsť cez 2000km z Lijiangu do Lhasy. A neboli naložené oblečením a stanmi ako naše, ale čajom a často aj tažkými bronzovými umeleckými predmetmi, ktoré sa do Lhasy vozili.

Bamboome s.r.o.
IČO: 48291391
DIČ: 2120136128
Budmerice 819, 900 86

Newsletter

  • Všetky fotografie, texty, design a obsah stránok sú dielom Pavla Dvořáka a vzťahujú sa na nich autorské práva. V prípade záujmu o licencovanie fotografií, či textov prosím napíšte na pavel@cestycinou.sk
  • Zájazdy sú realizované cestovnou kanceláriou Bamboome s.r.o., ktorú založil Pavel Dvořák. Bamboome s.r.o. je poistená zákonným poistením proti úpadku a vie poskytovať všetky garancie bežných CK.