Longshang

Čínska dedina, kde sa vyrába papier stále rovnako ako pred stáročiami

Kúpili ste si niekedy už čaj phu-er a zaujal vás papier v ktorom je vždy balený? Boli ste v chrámoch v Číne, alebo v Barme a videli ste modlitebné zvitky na krásnom papieri? Takmer vždy je ručne vyrábaný a pochádza z „papierových dedín“. Malých dediniek v Číne kde sa každá domácnosť živí len jedinou vecou – tradičnou výrobou papiera. A jednu takú sme v rámci hľadania stratených svetov navštívili.

Dedinka ktorú sme navštívili sa nachádza na pohorí Gaoligong. Všade okolo sa týčia vysoké hory a popri dedinke tečie Dračia rieka. Aj preto sa dedina volá „Na drakovi“. Okrem papieru tu kedysi bol aj tabakový priemysel. Stará továreň na výrobu cigariet tu stále stojí. Dnes už však nie je aktívna, pretože konkurencia veľkých značiek, ale aj stabilná obľúbenosť ručného papiera v Číne a vo vedľajšej Barme spôsobila, že papier nakoniec nahradil tabák úplne. A dokonca mu tu postavili aj malá drevené múzeum.

Ľudia majú pred svojimi domovmi malé výrobné priestory. Vo veľkej nádobe zarobia tekutú papierovú zmes. Jej výroba je najkomplikovanejšia. Ďalší proces už je veľmi jednoduchý. Bambusová sieť sa namočí do zmesi a položí sa na odkladový stolík. Tenučká vrstva papiera na bambuse drží len veľmi jemne a preto sa pri dotyku s odkladovou plochou odlepí a zostane tam. Opakujúcim sa procesom sa pôvodne neviditeľná vrstva papiera lepí jedna na druhú a premení sa na stĺp vysoký tridsať a viac centimetrov. Keď je dostatočne vysoký, odloží sa dnu aby papier vyschol. Schne dva dní. Po dvoch dňoch zostáva už len posledný krok – jednu vrstvu od druhej odlepiť plynulým ťahom. A papier je hotový.

Hotový papier ako vlhký a ako suchý

Finálne výrobky

Do dediny Longshang nechodia absolútne žiadni turisti. Mieste múzeum je vlastne vzdelávacia inštitúcia, ktorá vodí deti z miest do prírody. Ľudia sú tu extrémne milí a priateľskí. No a po okolí sú aj samé ďalšie zaujímavosti. Napríklad drevený most z dynastie Qing (má cez 200 rokov).


Bamboome s.r.o.
IČO: 48291391
DIČ: 2120136128
Budmerice 819, 900 86

Newsletter

  • Všetky fotografie, texty, design a obsah stránok sú dielom Pavla Dvořáka a vzťahujú sa na nich autorské práva. V prípade záujmu o licencovanie fotografií, či textov prosím napíšte na pavel@cestycinou.sk
  • Zájazdy sú realizované cestovnou kanceláriou Bamboome s.r.o., ktorú založil Pavel Dvořák. Bamboome s.r.o. je poistená zákonným poistením proti úpadku a vie poskytovať všetky garancie bežných CK.