Xiamen je subprovinčným mestom Fujianu (Fu-ťien) v juhovýchodnej Číne.
Vďaka rozlohe 1699,4 km² je druhým najväčším mesto celej provincie. Xiamen má výhodnú polohu na pobreží, v blízkosti Taiwanského prielivu.
História mesta siaha do 14. storočia. Výraznejší rozvoj nastal v 16. storočí, kedy prejavili o prístav záujem Portugalci a neskôr ďalší obchodníci. Taktická poloha a prosperujúci prístav zabezpečili mestu výbornú reputáciu a čoraz väčší rozmach. V 19. storočí bol prístav považovaný za jeden z najväčších prírodných prístavov sveta. Od roku 1921 tu sídli jedna z najvýznamnejších čínskych univerzít – Xiamen University (star. názov Amoy University). Xiamen ponúka turistom zmes pútavej histórie a súčasnej zábavy.
Podnebie Xiamenu je vlhké subtropické s vplyvom monzúnov. Letá sú dlhé horúce a vlhké a zimy krátke mierne a suché. V porovnaní s ostatnými časťami provincie sú však letá miernejšie. Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 20ºC. Najteplejším mesiacom je júl a naopak najchladnejším január. Vlhkosť je najvyššia na jar. Vyššie množstvo zrážok očakávajte opäť koncom augusta a začiatkom septembra. Zrážky majú výhradne podobu dažďa. Snehové zrážky sú vzácne.
Gulangyu
Ostrov Gulangyu (Ku-lang-jü) patrí k najväčším atrakciám v okolí Xiamenu, ba dokonca celej Číny. Zaujímavosťou ostrova je, že tu platí zákaz používania motorových vozidiel. Povolené sú len malé elektrické vozíky. Vzduch je tak dokonalo čistý a pamiatky zachovalé. Nájdete tu hneď niekoľko obdivuhodných stavieb z čias kolonializmu. Z mesta Xiamen sem premáva pravidelné trajektové spojenie. Plavba trvá sotva 5 minút.
Nan Putuosi
Za skutočný poklad Xiamenu sa považuje budhistický chrám známy ako Nan Putuosi, Nanputuo či Južný Putuo. Názov „Južný“ je odvodený od polohy chrámu. Nachádza sa totižto južne od významného budhistického svätého miesta Mount Putuo v provincii Zhejiang. Chrám bol postavený za čias dynastie Tang. Prostredie je nádherné. Z jednej strany ho lemuje pohorie Wulao a z druhej more. K samotnej stavbe patria tiež jaskyne a zelené lesy.
Hulishan a hradby
Pevnosť Hulishan bola pôvodne postavená na ochranu ostrova Xiamen pred útokmi nepriateľov. Týči sa na vrchole kopca Huli, juhovýchodne od mesta Xiamen. Stavbu započali v roku 1894 za vlády dynastie Qing. Predstavuje prelínanie štýlu dynastie Qing a európskych štýlov. Pri návšteve vás zaujme nielen nádherný výhľad na more, ale tiež tunajšie delá. Pevnosť strážia obrovské delá vážiace takmer 50 ton. Delá dlhé 14 metrov majú dostrel okolo 10 kilometrov.
Wanshi Zhiwuyuan
Viac ako 4000 druhov rozmanitých rastlín prevažne z južnej Číny a juhovýchodnej Ázie si môžete prezrieť v botanickej záhrade Wanshi Zhiwuyuan. Záhrada známa tiež pod názvom Botanická záhrada Xiamen je jednou z najznámejších a najkrajších botanických záhrad v celej Číne. Záhrada je navrhnutá okolo vodnej nádrže Wanshiyan, na južných svahoch Yangtai.
Kruhové obydlia Tulou
Neďaleko od mesta sa nachádzajú UNESCO obydlia menšiny Hakka.
Xiamenská kuchyňa je hlavným predstaviteľom kuchyne Fujian, ktorá má významné zastúpenie v čínskej gastronómii. Je čerstvá, ľahká, chrumkavá a mierne korenistá. Vďaka prítomnosti mora sú výrazne zastúpené morské plody ako ryby, kraby či krevety. V jedlách sa používajú rozmanité byliny a to podľa sezónnosti. V okolí Nanputuo si zas môžete pochutiť na rastlinných jedlách, ktoré prísne rešpektujú budhistické pravidlá. K najväčším pochúťkam patrí Jarná rolka plnená rôznymi druhmi mäsa a morskými plodmi, Dusené bravčové knedličky, knedličky Zongzi z lepivej ryže zabalené v bambusových listoch, rybí koláč či arašidová polievka.
ZdielaťVšetky fotografie, texty, videá a aj dizajn stránok, ak nie je vyslovene napísané inak, sú moja vlastná tvorba, ktorá je chránená copyrightom a bez môjho súhlasu ich nie je možné preberať.