Provincia Yunnan leží na krajnom juhozápade krajiny, v okolí úrodnej rieky Mekong, pri hraniciach s Mjanmarskom, Laosom a Vietnamom. Pochváliť sa môže zastúpením každého druhu biotopu a najdlhším zoznamom vtákov v Číne s viac ako …
Navštívime krásny svet Tibetu a spolu s budhistickými pútnikmi absolvujeme trojdennú cestu cez jednu z najkrajších vysokohorských scenérií na svete za posvätným vodopádom pod ľadovcom Kawagarbo (6740 m).
Netradičná cesta Yunnanom po turisticky neznámych chodníkoch. Navštívime obchodné mestá na historickej ceste čaju a koní, zapojíme sa do života na dedine, vyrobíme si vlastný čaj aj kávu.
Dokonalá kombinácia starej a novej Číny. Miest, vidieka a zasnežených šesťtisícoviek, krásnych pamiatok a aj oblastí, kde cudzinca ešte nevideli. Čína, ktorá o pár rokov prestane existovať.
Poďte karavánou po starodávnej ceste čaju a koní! Kávové plantáže, dedinské chrámy, dažďové lesy. To pravé dobrodružstvo v Číne.
Lijiang je kombináciou historických pamiatok, snehom pokrytých hôr, jazier a menšinových kultúr. Hlavným lákadlom mesta je jeho historická časť, i keď kvôli modernému turizmu ponúka dnes viac barov a obchodov ako histórie. Pôvodný príbeh starobylej časti Lijiangu sa začal písať pred niekoľkými stovkami rokov, počas vlády dynastie Song.
Lijiang je mesto a súčasne mestská prefektúra v juhozápadnej časti Číny. Leží na severozápade provincie Yunnan, pri hraniciach so S‘-čchuanom, na mieste, kde sa stretá Qinghai-Tibetská planina a planina Yunnan-Guizhou. Od hlavného mesta provincie, Kunmingu, je mesto vzdialené približne 500 kilometrov smerom na severozápad.
Na počasie mesta má vplyv pomerne malá rozloha a vysoká nadmorská výška. Podnebie Lijiangu sa definuje ako mierne subtropické horské podnebie. Znamená to, že zimy sú mierne, veľmi slnečné a suché. Priemerné teploty v zimnom období sa pohybujú okolo 6ºC. V decembri a januári klesajú na bod mrazu. Jar nastupuje skoro a až do mája je pomerne suchá. V máji sa výraznejšie zmení charakter počasia a prichádzajú výdatné zrážky. Ročne padne približne 980 mm dažďových zrážok. K ich zmierneniu prichádza na konci septembra. Letá sú v Lijiangu teplé a daždivé. Priemerné teploty dosahujú hodnotu 19ºC.
Dayan, ktorému sa skôr hovorí Old Town (Staré mesto), je najväčším bohatstvom mesta Lijiang. Jeho história siaha takmer 1000 rokov do minulosti. Zaujímavosťou mesta je systém vodných tokov a mostov. Stará časť mesta bola v roku 1997 zapísaná na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Lijiang je ale zároveň centrom masového turizmu v Číne. V starom meste preto očakávajte davy turistov a historickú časť mesta veľmi zmodernizovanú a plnú obchodov, reštaurácii a barov. To môže byť dobre a a zlé, závisí čo hladáte. Ak autentickú históriu, navštívte radšej Shaxi.
Palác alebo rezidencia Mu je postavená v juhozápadnej časti mesta Lijiang. Vrchol stavby tvorí taoistický chrám. Rezidencia postavená v 13. storočí bola centrom politiky, moci a bohatstva v dávnych dobách kultúry Naxi. V období rozkvetu tu stálo takmer sto budov. V paláci sa pôvodne nachádzali vzácne obrazy a majstrovsky vyrezávané dvere. Bohužiaľ, výzdoba bola poškodená počas kultúrnej revolúcie.
Autentický život ľudí kultúry Naxi asi najlepšie odráža dedina Baisha. Niekdajšie politické, ekonomické a kultúrne centrum je rodiskom mnohých miestnych guvernérov. Mesto bolo vystavané v 7. storočí. Najväčší rozmach zažila Baisha počas vlády dynastie Song (960 – 1279). Dedinka sa rozprestiera na úpätí pohoria Jade Dragon Snow Mountain, asi tak 10 kilometrov severne od mesta Lijiang. Je to druhé historické centrum Lijiangu, toto je oproti Dayan oveľa príjemnejšie.
Horský masív Ľadovec nefritového draka (Jade Dragon Snow Mountain) pozostáva z 13 vrchov a je najjužnejším ľadovcom na severnej pologuli. Najvyššou horou je Shanzidou s nadmorskou výškou 5600 metrov nad morom. Pohorie sa tiahne v dĺžke 35 kilometrov so šírkou okolo 20 kilometrov. Názov pohoria by sa dal voľne preložiť ako „Drak ležiaci v oblakoch“. Dostalo ho podľa pohľadu zo starého mesta Lijiang, ktoré je vzdialené približne 15 km od pohoria.
V Lijiangu sú zastúpené tri hlavné kuchyne: Naxi, sečuánska a tibetská. K dispozícií sú tiež reštaurácie, ktoré podávajú jedlá západnej kuchyne. Tie však vychádzajú výrazne drahšie než miestne pokrmy. Medzi hlavné špeciality tejto lokality patrí Baba, čo je pšenično-krupičná placka podávaná buď s pikantnou chilli omáčkou, alebo mierne sladkou s medom. Ďalším typickým jedlom je druh kozieho syra pripravovaný na spôsob Naxi. Menšie kúsky syra sa obalia v cestíčku a vysmážajú. Následne sa posypú cukrom. Skúsiť môžete tiež mäso z jaka podávané ako špíz či jogurt z jačieho mlieka.
[mc4wp_form id=“18821″] ZdielaťVšetky fotografie, texty, videá a aj dizajn stránok, ak nie je vyslovene napísané inak, sú moja vlastná tvorba, ktorá je chránená copyrightom a bez môjho súhlasu ich nie je možné preberať.