Gansu je provinciou severozápadnej Číny s veľmi netradičným tvarom. Patrí síce dĺžkou k najväčším v Číne, no šírku má zrovnateľnú s najmenšími provinciami. Túto vnútrozemskú provinciu lemuje na severe púšť Gobi a na juhu náhorná plošina Qinghai. V južnej časti pretína územie provincie Žltá rieka. Hlavným mestom je Lanzhou situované v juhovýchodnej časti Gansu.
Pýši sa veľmi prínosnými dejinami, ktoré obohatili provinciu cennými historickými pamiatkami. Zaujímavosťou je, že i napriek historickej hodnote a mnohým pamiatkam zapísaným na zozname UNESCO patrí medzi menej rozvinuté provincie Číny. Návštevníkov očaria historické ba aj modernejšie stavby či prírodné krásy. Za prehliadku stoja starobylé jaskynné chrámy, železnica z 19. storočia i mestská botanická záhrada.
Oficiálny názov | Gansu,
slovensky Kan-su |
Počet obyvateľov | 25575300 |
Rozloha | 453 700 km² |
Časové pásmo | UTC +8 |
Etnické zloženie | Chanovia, Huiovia, Tibeťania, Mongoli |
Vo všeobecnosti by sa podnebie v provincii Gansu dalo definovať ako polosuché až suché kontinentálne s teplými až horúcimi letami a studenými až veľmi chladnými zimami. Veľké rozdiely v nadmorskej výške spôsobujú veľké rozdiely v teplotách v jednotlivých častiach provincie. Rozsah teplôt sa často pohybuje v rozpätí od 0ºC do 16ºC. Zimy sú suché. Sneh sa vyskytuje len na najvyšších vrcholkoch hôr. Najviac zrážok padne v období od júna do augusta.
V meste Tianshui, na úpätí pohoria Maijishan (Mai-ti-šan) sa vypína jedinečný komplex jaskynných chrámov. Ide o jeden z najväčších komplexov budhistickej architektúry tohto druhu. Pozostáva zo 194 stavieb (jaskýň), ktoré zdobí okolo 7200 budhistických sôch. Odhaduje sa, že nástenné maľby zaberajú plochu neuveriteľných 1000 m². Stavba začala vznikať už v 4. storočí za dynastie „Severný Wei“.
Horský park White Pagoda sa rozprestiera na severnom brehu Žltej rieky, pri meste Lanzhou. Park dostal pomenovanie podľa Bielej pagody týčiacej sa na vrchole parku v nadmorskej výške 1700 metrov. Tento veľkolepý architektonický komplex bol postavený v roku 1958 ako pamiatka na tibetského lámu. Park ponúka prepojenie krásnej prírody s obdivuhodnou architektúrou provincie Gansu.
Jüe-ja-čchüan je sladkovodné jazero s nápadným tvarom polmesiaca v meste Tun-chuang. Jazero s krásou záhradou a pagodou je umiestnené v netradičnom prostredí piesočnatých dún. Jedinečná oáza sa na tomto mieste objavila už pred takmer 2000 rokmi. Dnes patrí k najväčším atrakciám provincie Gansu.
Provinčné múzeum Gansu sa nachádza v hlavnom meste provincie – Lanzhou. Zbierky obsahujú viac ako 350 000 artefaktov. Rozdelené sú na historickú a prírodnú sekciu. Pôvodne vzniklo múzeum za účelom zhromažďovania historických predmetov a vytvorenie komplexného centra zameriavajúceho sa na dejiny provincie. V roku 1956 sa však rozšírilo o prírodovednú časť. Každoročne usporadúva zaujímavé výstavy a spolupracuje s ďalšími významnými múzeami.
Kuchyňu Gansu ovplyvňuje menšina Hui, ktorá má moslimské korene. V jedlách sa preto výrazne menej vyskytuje bravčové či kuracie mäso. Používa sa silné korenie a pomerne veľa. Jedlá sú slané a často dosť mastné. Snáď najznámejšou pochúťkou sú hovädzie rezance Lanzhou. Ručne vyrábané rezance sa prelejú polievkou a ozdobia jemnými plátkami hovädzieho mäsa, koriandrom, cesnakom, reďkovkou a paprikou. Skúsiť môžete tiež Baihe Tao, čo je ľalia naparovaná 15 minút a podávaná s cukrovou omáčkou či rôzne špeciality z mäsa ťavy alebo ovce.
ZdielaťVšetky fotografie, texty, videá a aj dizajn stránok, ak nie je vyslovene napísané inak, sú moja vlastná tvorba, ktorá je chránená copyrightom a bez môjho súhlasu ich nie je možné preberať.