Zo Šanghaja čo by kameňom dohodili (na čínske pomery) je jedna z najkrajších prírodných scenérií na svete, hory Huangshan, v preklade Žlté hory. Miesto kde nebeský cisár dosiahol nesmrteľnosť.
Spoznajte to najlepšie z čínskej prírody, vidieka, starovekej Číny, čínskych pamiatok UNESCO, ale aj turizmom nepoškvrnených miest. Skrátka to najlepšie z Číny!
Dokonalá kombinácia starej a novej Číny. Miest, vidieka a zasnežených šesťtisícoviek, krásnych pamiatok a aj oblastí, kde cudzinca ešte nevideli. Čína, ktorá o pár rokov prestane existovať.
Poďte karavánou po starodávnej ceste čaju a koní! Kávové plantáže, dedinské chrámy, dažďové lesy. To pravé dobrodružstvo v Číne.
Prírody je v takto obrovskej krajine veľmi veľa, avšak niektore hory sú v Číne označované za takzvané veľké hory. Je to pre ich slávu, duchovno, ale aj rozvinutý turistický ruch.
Čínske hory sa dajú deliť do mnohých kategórií, na základe mnohých špecifík. Ja som sa rozhodol ísť s tradičným mytologickým delením čínskych hôr. Na Päť veľkolepých hôr Číny, Štyri budhistické hory, Štyri taoistické hory a ďalšie hory, ktoré síce nie sú svetské, ale aj tak sú opradené rôznymi legendami, a hlavne sú krásne.
(Manuál zatiaľ neobsahuje hory v Tibetskej a Ujgurskej autonómnej oblasti. V Číne je taktiež omnoho viac hôr ako je spomenutých v tomto článku. Článok budem postupne aktualizovať.)
Päť veľkolepých hôr Číny sú hory, ktoré sa v čínskej histórii začali oslavovať ako prvé. Prvýkrát sa tento pojem dostáva do povedomia v období bojujúcich štátov (475 pred n. l. – 221 pred n. l.), teda ešte skôr ako budhizmus a taoizmus zaujali dôležité postavenie v čínskej spoločnosti, a dokonca skôr ako bola Čína zjednotená (221 pred n. l.). Nachádzajú sa na všetkých svetových stranách Číny. V čínskej mytológii je 5 svetových strán – sever, juh, východ, západ a stred. Keďže sa tieto hory oslavujú v Číne viac ako 2 000 rokov, stihlo ich v čínskej histórii navštíviť mnoho cisárov a významných umelcov. Tí ich preslávili natoľko, že dnes sú rozhodne najznámejšie spomedzi všetkých troch kategórií hôr. Podľa čínskej mytológie päť veľkolepých hôr vzniklo z častí tela Pangu, stvoriteľa sveta.
Sväté budhistické hory v Číne sú miesta, kde sa zjavili štyria slávni bódhisatvovia: Wenshu, Puxian, Guanyin a Dizang. Hory sú známe svojimi budhistickými knižnicami a stovkami, ak nie až tisíckami chrámov uprostred krásnej scenérie.
Hory Wutaishan 五台山, Provincia Shanxi. Patria medzi päť hlavných pútnických miest budhizmu na celom svete a jediné v Číne. Zvyšné sú v Nepále (1) a v Indii (3). Hory sú zasvätené bódhisatvovi poznania Wenshu. Výška: 3058 m n. m.
Hory Emai 峨眉山, provincia Sichuan. Nachádzajú sa pri hlavnom meste provincie Sichuan – Chengdu a spolu s gigantickým Leshanským Budhom vytesaným do skaly patria k obľúbeným turistickým a sakrálnym miestam v Číne. Zasvätené bóhisatvovi Puxian. Výška 3 000+ m n. m.
Hory Jiuhuashan 九华山, provincia Anhui. Majú 70 vrcholkov, polovica presahuje 1 000 m n. m. a najvyšší má 1 342 m n. m. Zasvätené bódhisatvovi Dizang.
Hory Putuo 普陀山, provincia Zhejiang. Zasvätené bódhisatvovi Guanyin – železnej bohyni. Výška: 284 m n. m
Verí sa že taoizmus sa šíril práve z týchto štyroch centier, pretože tu pobývali slávni taoistickí majstri. Sú turisticky najmenej známe spomedzi troch kategórií svetských hôr. Minimálne západným turistom.
Hory Wudang 武当山, provincia Hubei. Výška 1 612 m n. m.
Hory Longhu 龙虎山, provincia Jiangxi. Majú 99 vrcholkov a 24 jaskýň. Okrem toho mnoho ďalších kláštorov.
Hory Qiyun 齐云山, provincia Anhui. Výška: 585 m n. m.
Hory Qingcheng 青城山, provincia Sichuan. Považuje sa za jedno z hlavných rodísk taoizmu. Výška: 1 260 mnm.
Tieto hory nemajú žiadne chrámy ani kláštory, nie sú svetské. Sú však často ešte slávnejšie ako zvyšných 14 spomínaných hôr. Je to hlavne pre ich výnimočnú krásu. Slúžili ako inšpirácia pre mnohých maliarov, filozofov a fotografov.
Zhangjiajie 张家界, provincia Hunan. Slávne skalné stĺpy pýšiace sa zeme sú známe z čínskych malieb a dokonca aj z filmu Avatar.
Huangshan 黄山, Žlté hory, provincia Anhui. Snáď najznámejšie hory v Číne, dokonca po nich vedci pomenovali borovicu, ktorá tu rastie na skalách, často až z holého kameňa.
Guilinské homole 桂林, provincia Guangxi. Nejde ani tak o hory, ako o malé, ale rozsiahle homoľovité kopce trčiace inak z rovnej pôdy. Podobná scenéria je typická aj pre Vietnam a iné štáty južnej Ázie.
Ako sme sa vydali do najslávnejšej sútesky Číny. Fotoreportáž…
Pozrite si fotografie z najkrajšiho miesta v Číne – Zhangjiajie. Tie najlepšie fotky pozbierané za posledné dva roky.
Yangshuo bola kedysi malá dedinka uprostred nádhernej prírody. Našli ju západný turisti pre ktorých sa stala rajom na zemi. Vznikla tu komunita horolezcov, hippies a ľudí ktorí majú radi krásnu prírodu a pokoj od moderného sveta. Yangshuo bolo dlho oázou pre cudzincov v Číne, jedno z mála miest kde čapovali pivo, piekli dobrú pizzu a predával nemecké klobásy.
Guilin je okresné mesto v provincii Guangxi na juhu Číny. Je známe svojou krasovou prírodnou scenériou homoľovitých kopcov roztrúsených po krajine. Z mesta Guilin tečie rieka Li, ktorá spája veľkomesto Guilin s malým mestečkom Yangshuo. Veľa ľudí pozná mesto Guilin, no málokto vie, že Guilin sám o sebe nie je veľmi príťažlivý. Je to veľké mesto s leteckým a vlakovým spojením s celou Čínou a aj so zahraničím. Je bránou do jednej z najkrajších scenérií v Číne. Ale iba bránou.
Tibeťania boli kočovný národ, nezvykli si stavať obydlia. Aj preto je Shangri-la naozajstnou zvláštnosťou. Vznikla z potreby meniť kone a mulice z tých, ktoré žili v nízkych nadmorských výškach za tie, ktoré boli navyknuté chodiť po Himalájach.
Nový videoblog je z nášho týždenného putovania pohorím Cangshan. Video o tom, aké je to byť stratený uprostred čínskych hôr, ako aj o stanovaní v Číne.
Tiasňava skákajúceho tigra, jedno z najslávnejších miest – Grand kaňon Číny. Najkrajšia tiesňava na Dlhej rieke. Navštívte ju spolu so mnou.
Slnko a horúci deň boli ako stvorené na túru po husto zelených tropických lesoch.
Organizujem zájazdy do Číny. Pozrite si moje zájazdy do Číny
Posledný fotoreport z tohtoročnej expedície už nie je o ľuďoch, ale o krajine. Po prvýkrát som so si so sebou zobral aj drona, takže sa môžete pokochať (nie len) leteckými zábermi z 4 miest: z geologického parku červenej skaly Hongshilin, z Yangshuo a okolia rieky Li, z čajových terás okolo mesta Hanghzhou, no a nakoniec z nádherných ryžových terás, kde sme mali krásne počasie. Po tri roky čo sem chodím som ešte nikdy nemal východ slnka, vždy bolo zamračené. Tento rok som to konečne zlomil 🙂
A na blogu je druhý fotoreport z tohtoročnej druhej expedície Prechádzky čínskymi rozprávkami. Tentokrát najmä o ľuďoch Číny 🙂
Pôvodne to mal byť výlet do nepekných továrenských miest v provincii Shandong. Osud však bol priaznivejší a niektoré firmy nám zrušili stretnutia. Ukázalo sa, že máme jeden deň voľna a chceli sme ho dobre využiť. V provincii Shandong sa okrem prímorských letovísk, ako Qingdao alebo Yantai, nachádzajú aj dve veľmi slávne a zaujímavé miesta. Rodisko Konfucia – mesto Qufu a veľké sväté pohorie Tai – Taishan. V pohorí Tai sa okrem chrámov a palácov nachádza aj nádherná príroda. A tak po návštevách toľkých fabrík bola naša voľba jasná.
Ako dieťa som miloval kung fu filmy. K láske k Číne som sa dostal vďaka bojovým umeniam a stále som ich veľkým fanúšikom. Nikdy som sa však nevídal po stopách kung fu v Číne. Až dodnes. Ideme do hôr Wudangshan. Najväčších taoistických hôr v Číne a zároveň jedného z rodísk čínskych bojových umení.
Hory Songshan zastupujú element zeme a sú to hory stredu ako svetovej strany. Hraničia dvoma najvyššími vrcholkami – Taishi (1494) a Shaoshi (1512), dokopy majú viac ako 70 vrcholov. Nachádzajú sa približne 70 km od mesta Zhengzhou a 13 km od mesta Dengfeng. V horách Songshan sa dnes nachádza niekoľko nádherných pamiatok. Turistov sem láka krásna príroda a nádherne výhľady. Najväčším lákadlom hôr je však budhistický chrám Šaolin. Je málo ľudí, ktorí by o tomto mieste aspoň raz nepočuli. Panuje o ňom nekonečne veľa legiend a nakrútilo sa o ňom nespočetne veľa filmov.
Pred nedávnom mi na ČT1 v relácii Objektív vyšiel dokument o úžasných Fujianských tulou. Na mojom blogu som o tom už informoval, tí ktorí odoberajú moje články emailom o tom určite vedia. Dokument v češtine patrí ČT1, keďže ho celý ozvučili a dorobili konečné strihy, preto ho nemôžem zverejniť na mojom Youtube kanály. No dnes zverejňujem anglickú verziu, ktorá bola celá v moje produkcii, verím že Vás zaujme.
Vymyslel vraj voz, loď, oblečenie a dokonca aj čínsky futbal. Zlepšil život starovekých lovcov tým, že ich naučil stavať si príbytky a chovať zvieratá. Legendárny Žltý cisár, pripisuje sa mu vznik čínskeho národa. Pre niektorých vymyslená legenda, pre niektorých kedysi žijúci hrdina. Nie však o ňom chcem rozprávať. Chcem rozprávať o mieste, kde Žltý cisár dosiahol nesmrteľnosť a odkiaľ sa vzniesol do nebies. Chcem rozprávať o horách, Nesmrteľné Žlté hory Huangshan, o mieste kde bol vymyslený liek nesmrteľnosti.
Dnes ešte stále žijú ľudia v jaskyniach. Ale nie v obyčajných. Dedinka Lijiashan je síce vykopaná do skál, ale sála z nej luxus bohatstva obchodníkov na Žltej rieke za starých čias starobylej Číny.
Napísať cestopis o čínskom hobitove je pre mňa veľkou výzvou. A je to asi jeden z najťažších článkov, aké som kedy písal. Prečo? Pretože sila stojaceho času a stratenej pýchy robí Lijiashan mojím najoblúbenejším miestom v Číne. Dá sa niečo také výnimočné zaznamenať slovami a fotografiou? Nedá, ale dá sa o to aspoň pokúsiť.
Nachádzame sa v provincii Shanxi na brehu Žltej rieky. Práve táto oblasť je rodiskom čínskej civilizácie, tu Čína vznikla. Krajina je tu drsná, rozbitá Žltou riekou, ktorá už po tisícročia stále mení svoj tok. Pohľad na nekonečné zjazvené hory vzbudzuje obdiv k ľuďom, ktorí tu žijú už viac ako 5 000 rokov. V niektorých obdobiach až štvrtina všetkého obyvateľstva Shanxi žila v jaskyniach. Ešte dnes je dvanástina obyvateľstva tejto provincie stále ubytovaná v jaskyni!
Všetky fotografie, texty, videá a aj dizajn stránok, ak nie je vyslovene napísané inak, sú moja vlastná tvorba, ktorá je chránená copyrightom a bez môjho súhlasu ich nie je možné preberať.