Všetky informácie o Číne ktoré potrebujete pred cestou
Nájdete tu:
Oficiálny názov | Čínska ľudová republika (ČLR) / Zhonghua renmin gongheguo (Čung-chua žen-min kung-che-kuo) |
Neoficiálny skrátený názov | Zhongguo (Čung-kuo); Čína |
Rozloha | 9 598 053 km2 (vrátane Hongkongu, Macaa a Taiwanu) |
Obyvateľstvo | 1 322 mil. (odhad 2007) |
Národnostné zloženie | 92 % Han (Chan; nazývaní Číňania), zvyšok 55 národnostných menšín (Mongoli, Ujguri, Tibeťania, Zhuang ad.) |
Hlavné mesto | Peking (asi 18 miliónov obyvateľov); najväčšie mesto Šanghaj (asi 22 miliónov obyvateľov) |
Štátne zriadenie | republika |
Územné členenie | Čína sa člení na 23 provincií (vrátane Taiwanu, ktorý je oficiálne uznaný ako jedna z provincií), 4 samosprávne mestá, 2 zvláštne administratívne oblasti Hongkong a Macao a 5 autonomných oblastí (Tibetská, Ujgurská AO…) |
Jazyk | čínština (tzv. putonghua) |
Časové pásmo | GMT +8; oproti SR tedy +7, v dobe letného času +6 hodín |
Medzinárodná predvoľba | +86 |
Dôležité telefónne čísla | polícia (110), prvá pomoc (120), informácie o tel. číslach (114) |
Doména | .cn |
Získať základné turistické víza do Číny na 30 dní je bez problémové. Dokladmi potrebnými na udelenie turistického víza sú
Od 1.1.2013 nie je potrebné vízum na tranzit do 72 hodín v mestách Peking, Šanghaj a Kanton a ďalších. Slovenskí občania nepotrebujú na 90 dní víza do oblastí Hongkong a Macao. Toto nariadenie sa stále rozširuje a už je pravdepodobne oveľa širšie.
Platia bežné medzinárodné predpisy, na dovoz „citlivých položiek“ platí limit 200 ks cigariet a 1 l alkoholických nápojov. Platí tiež zákaz dovozu ovocia a zeleniny (ak akékoľvek potraviny do Číny dovážate, je lepšie ich uložiť do veľkého batožinu, ktoré neberiete so sebou na palubu lietadla). Vzhľadom k cenovým reláciám a výbere je dovoz potravín z Česka naozaj zbytočný.
Bezcolne ide z Číny vyviezť všetky veci, ktoré boli do Číny cestujúcim dovezené ako veci osobnej potreby, a ďalej všetky nakúpené suveníry. Zakázaný je vývoz starožitností starších 100 rokov a vzácnych druhov fauny a flóry. Akýkoľvek alkohol zakúpený na ázijských letiskách je pri prestupe v krajinách schengenského priestoru zabavovania !!! Bezcolne možné z Číny vyviezť Všetky veci, ktore bolí do Číny cestujúcim dovezené Ako veci osobnej potreby, a Ďalej Všetky nakopené suveníry. Zakázaný je vývoz starožitností starších 100 rokov a vzácnych druhov fauny a flóry. Akýkoľvek alkohol zakupene na ázijských letiskách Moze hoci pri prestupe v krajinách schengenského priestory zabavený!
Elektrické napätie v Číne je 220-240 V. S výnimkou Hongkongu, kde sú zásuvky britského typu (niekedy sú však oba typy), vyhovie takmer vždy naša jednoduchá „dvojvidlice“.
Bez čínštiny sa v Číne existuje ťažko. Vo veľkých mestách na pobreží sa dá bez väčších problémov v hoteloch a pri pamiatkach dohovoriť aj po anglicky, len čo však idete viac do vnútrozemia, penetrácia angličtiny je mizerná. Výnimkou je asi len Yangshuo, keďže tam trvalo žije mnoho cudzincov.
Všeobecne najčastejšími chorobami, proti ktorým sa cestovatelia očkujú, je jednoznačne žltačka typu A a B (hepatitída) a brušný týfus, prípadne cholera. Ďalej je dobré si dostatočnú dobu pred cestou skontrolovať platnosť očkovania proti tetanu a obrne.
POVINNÉ očkovanie nie je do ŽIADNE. V malých oblastiach južnej Číny hrozí nákaza maláriou po bodnutí hmyzom, do týchto oblastí ale nemám žiadny zájazd. Odporúčam aj tak používať moskytiéru (v hoteloch bývajú k dispozícii) a kvalitné repelenty. Niekedy sa odporúča kupovať repelenty na mieste, pretože obsahujú látku účinnú práve na miestnej druh komárov. Vždy si ale nejaký repelent zabaľte so sebou. Reštaurácie a hotely poskytujú hosťom tzv. „Coils“, špirály proti komárom, ktoré podľa mojich skúseností fungujú veľmi dobre.
Čína používa menu Yuan (RMB). Jej kurz sa pohybuje okolo 7 RMB k euru. Najvyššia bankovka je 100 RMB. Pádom kurzu eura a zvyšujúcou sa životnou úrovňou Číny dnes nemôžete čakať lacnú Čínu ako pred niekoľkými rokmi. Šanghaj je dnes jedno z najdrahších miest Ázie pre život cudzincov (znalosť čínštiny ho však vie veľmi zlacniť). Vo vnútrozemí sú ceny nižšie, avšak nie extrémne lacné, ako napríklad v južnej Ázii. Na denné stravovanie počítajte okolo 150 RMB na deň. Ak sa budete stravovať aj v miestnych vývarovniach a v stánkoch na ulici, bude to menej.
Vo veľkých mestách ho nepocítite, rozhodne nie pri krátkej návšteve. Pri živote v Číne však áno. V menších mestách bude Čína autentickejšia. Počítajte hlavne s dopravou, ktorá je pre nás nepochopiteľná. Taktiež s hlasnejšími telesnými zvukmi (grganie, mľaskanie a pod.). Odporúčam si preštudovať rôzne kultúrne zvyklosti. Vám sa môžu síce Číňania zdať v mnohých veciach nekultúrni a neslušní, ale to je preto, že majú iné zvyky. My sa im môžeme zdať rovnako nekultúrni, najmä vo veciach, ktoré si my vôbec neuvedomujeme (napríklad je nevhodné verejne kýchať a smrkať, je veľmi neslušné búchať príborom o tanier, misku či pohár /u nás je to bežné, keď sa niekto hlási o slovo, alebo keď si oklepáva stravu z príboru/ a veľa ďalších vecí).
K pre Európana nečitateľnému správania Číňanov patrí tzv. „Strata tváre“. Pokiaľ Číňan niečo nevie, alebo si nie je istý, nikdy vám nepovie „nie“. Radšej mlčí alebo sa len usmieva, čím zakrýva svoje rozpaky. Rovnako tak sa smeje, ak sa dostane do situácie, v ktorej si nevie rady. Na nás to môže niekedy pôsobiť ako výsmech.
Pred cestou je nevyhnutné uvedomiť si rozdiel medzi čínskou, resp. všeobecne orientálne mentalitou a naším európskym spôsobom myslenia. Beh myšlienok ľudí z Východu je pre nás často nepochopiteľný, aj ich poňatie času nám môže spôsobiť problémy. Ak povie napríklad Číňan „za hodinu“, môže to znamenať, že za hodinu, ale aj za dve či tri. Preto nie vždy je možné presne dodržať časový plán a program je potrebné neustále prispôsobovať.
Každý turista-cestovateľ musí mať tiež neustále na pamäti, že on je hosťom a on by sa mal teda prispôsobiť miestnym zvykom a byť tolerantní.
Čína je rozlohou väčšia ako Európa. Nedá sa vidieť počas jednej návštevy. Najlepšie je urobiť si niekoľko výletov po rôznych častiach Číny. Táto expedícia je len po južnej Číne. Aby som spravil porovnanie, Číňania si myslia že Európu zvládnu za jednu návštevu a v priebehu dvoch týždňov idú krížom zo Švédska až do Španielska. Čo z toho budú mať? Iba zmätok a stres. To isté platí, keď budete chcieť stihnúť naraz sever, juh, východ, západ a aj stred Číny. Je to absolútne nereálne. Dnes je v Číne najlepšie pohybovať sa rýchlovlakmi, ich sieť je obrovská, chodia rýchlosťou 300km/h a mnohé linky idú každých 5 – 10 minút. Napríklad spojenie medzi Pekingom a Šanghajom (cca 1 000 km) zvládne vlak za 5 hodín, stojí 550RMB a vlak chodí každých 5 minút. Okrem toho je v Číne obrovská sieť diaľnic, bežných vlakov a každé mesto nad 5 miliónov obyvateľov má metro buď vo výstavbe, alebo už postavené. Vnútroštátna letecká doprava je kvalitná, ale nespoľahlivá. Lietadlá sú nové, čisté a bezpečné, služby na palube sú na bežnej svetovej úrovni. Žiaľ doprava je presilená a tak väčšina letov mešká, niekedy aj hodiny. Treba s tým počítať. Lístky sa kupujú na stránkach ctrip.com (letenky aj vlaky), alebo 12306.com (vlaky), avšak sú len v čínštine. Lístky na vlak je možné kúpiť aj na stanici. Problém je však že sú tam veľké rady, zamestnanci často nevedia po anglicky a lístky treba kúpiť minimálne deň dopredu. Niektoré spoje treba kúpiť aj dva týždne dopredu. V hoteloch vedia pomôcť s kúpou lístkov. Letenky sa dajú kúpiť aj cez anglickú mutáciu stránky ctrip.com, alebo elong.com.
Čínska strava je veľmi bohatá a pestrá. Rozhodne z nej človek nemusí mať strach, ingrediencie používajú podobne ako my, všetky druhy mäsa, zeleniny, rýb a morských potvor. Spôsob prípravy sa odlišuje regionálne, v Číne je 5 veľkých skupín čínskej stravy. V Šanghaji buďte pripravení na jemnejšie chute, mierne sladké jedlá. V Hunane naopak na veľmi pikantné, je to jedno z najštipľavejších miest. Povery o tom, že Číňania zjedia všetko a že vám budú ponúkať psy alebo mačky je mylná. Je pravdou, že Číňania pripravujú viac druhov mäsa ako my. Bežné sú žaby, somáre, korytnačky, v niektorých oblastiach aj psy, krokodíly či hmyz. Avšak nemusíte sa báť, že by vám niekto toto mäso podstrčil a vydával ho za iné. Tieto jedlá sú v Číne netradičné a drahé. Číňania jedia oveľa viac zeleniny a ovocia ako my. Tofu je taktiež bežná potravina a v Číne chutí rozhodne lepšie ako v Európe.
Čínsky bontón je iný ako náš. Zatiaľ čo hlasné mľaskanie, alebo odgrgnutie nie je problém, oklepávať si príbor o misku, alebo zapichnúť paličky do ryže a nechať ich tam stáť, je veľmi neslušné.
Vo veľkých mestách je ponuka ubytovacích zariadení takmer neobmedzená. Mimo miest je stále možné objednať si hotel, alebo hostel cez klasické rezervačné systémy ako booking.com, alebo agoda.com. Keď však idete do malých miest (ako sú kopanice Lüdongshan z Prechádzok, na internete žiadne ubytovanie nenájdete. Môžete sa po nejakom porozhliadnuť po príchode.
Čína je absolútne bezpečná krajina, ale ako všade inde na turistických destináciách, treba dať si pozor na vreckárov. Hlavne na veľkých turistických destináciách. Je ich však oveľa menej ako v Európe. V Číne sú aj tmavé uličky v mestách bezpečné a zlé štvrte či slumy neexistujú, keďže sťahovanie medzi mestami je v Číne prísne regulované tzv. hukou, mestským občianstvom. Čo sa týka zdravotných rizík, odporúčam piť iba balenú vodu, nie z vodovodu. Do Číny nie je potrebné očkovanie proti malárií, odporúčanými očkovaniami sú len žltačka a tetanus.
Pite iba balenú vodu, občasná konzumácia vody z vodovodu vám síce závažne neuškodí, ale prospešná tiež nie je. Na čistenie zubov môžte používať vodu z vodovodu.
V Číne počítajte s cenzúrou internetu, blokované sú najmä západné médiá a sociálne siete. Celkový prístup na západné servery je pomalý z dôvodu umelého spomaľovania, ale aj zlým technickým spojením. Všetky Google služby sú blokované, na vyhľadávanie môžete ale používať bing.com, alebo čínske baidu.com.
Na cestu Čínou odporúčam (veľmi dôrazne odporúčam) zaplatiť si VPN. Vďaka VPN v mobile alebo v počítači nebudete mať internet blokovaný. Overená funkčná VPN pre Čínu je napríklad ExpressVPN.
Na hoteloch je takmer vždy dostupná wifi, ale málokedy je rýchla. V kaviarňach, reštauráciách a všetkých pamiatkach značených AAAA, alebo AAAAA je aj wifi. Okrem toho nájdete množstvo internetových kaviarní. Internetové kaviarne sú aj na tých najnezvyčajnejších miestach.
Chcete v Číne šoférovať? Ako všetko, aj šoférovanie tu funguje inak ako inde vo svete. Medzinárodný vodičský preukaz v Číne neplatí. Čína totiž nikdy nepodpísala medzinárodnú dohodu Ženevskej konvencie. Z tohto dôvodu tu nielenže neplatí, ale nedá sa ani vybaviť, ak ho ešte nemáte. Na šoférovanie v Číne je potrebné mať čínsky vodičský preukaz. Jeho vybavenie našťastie nie je komplikované.
Chystáte sa so psom do/z Číny? Čaká vás neľahká úloha. Ale nie nemožná. Poznám mnohých, ktorým sa to úspešne podarilo. Psa nielen priviezť, ale aj odviezť. Ivana Blechová, ktorá bola ochotná zodpovedať moje otázky, vyviezla z Číny viac ako 160 […]
Moja prvá smska z Číny po prílete nebola, dobre som doletel, ale dobre som sa najedol. Vtedy som ešte nevedel, že to je to, čo by napísal aj každý Číňan.
Ako to funguje v Číne s peniazmi? To je jedna z prvých otázok, ktorú ma každý, kto sa chystá prvýkrát do Číny. Pokúsim sa na ňu poskytnúť čo najobsiahlejšiu odpoveď.
Čínsky múr je div sveta, ktorý by mal patriť na zoznam každého cestovateľa. Lenže ono to nie je len tak. Je dlhý, tak kam teda vlastne ísť a čo presne vidieť? Toto je prvá časť dvojdielneho článku o jednotlivých úsekoch múra a návodu, ako ich navštíviť. V tejto prvej časti sa budem venovať tým úsekom, ktoré sa navštevujú z Pekingu.
Čínske Benátky! To najlepšie z čínskej záhradnej architektúry! Zmes pohodlia, ktoré ponúka život vo veľkomeste, spolu s príjemným malomestským životom!… V podobných superlatívoch by som mohol o Suzhou písať donekonečna. Nie bezdôvodne to bolo jedno z desiatich najväčších miest sveta už za dynastie Han. Dnes je so svojimi desiatimi miliónmi obyvateľov druhým najväčším mestom provincie, jedným z hlavných centier zahraničných investícií v Číne, najväčším výrobcom laptopov na svete, no a zároveň aj jednou z najnavštevovanejších kultúrnych pamiatok UNESCO v Číne.
iPhone je môj neodlúčiteľný spoločník na cesty a na fotenie. Denne používám množstvo aplikácii. Niektoré na organizáciu práce, niektoré ako fotografické pomôcky, iné na navigáciu a správu dát. Skrátka, dnes by som si bez telefónu pripadal ako bez ruky. Toto je môj výber najlepších aplikácií na cesty, kreatívny život a mobilnú fotogafiu.
Dlho som hľadal tašku na cesty. Tú pravú, dokonalú tašku. Vyskúšal som ich viacero, ale moje požiadavky splnil až Trey Redcliff, najsledovanejší fotograf na sociálnych sieťach. Spolu s firmou Peak Design vytvorili tašku Everyday messagner, ktorá je určená pre tých najnáročnejších.
Časozber, po anglicky time-lapse, je fotografická technika, ktorá zaznamenáva sekvenčné snímky za dlhý časový úsek a je schopná ho potom interpretovať v rýchlosti, ktorú môžeme prirodzene vnímať.
Niekedy v Číne aj maličkosti môžu byť príliš komplikované. A žiaľ bez niekoľkých maličkostí sa človek nezaobíde, jednou z nich je rozhodne kúpa lístku na vlak. Ako na to? Pripravil som pre Vás malý návod.
Spoznajte Čínu viac, než bežný turista. Ponorte sa do Číny cez nádhernú beletriu, spoznajte Čínu cez literatúru faktu, pokochajte sa Čínou cez fotografické knihy.
Keď prídete do Číny veľmi skoro zistíte, že internetové pripojenie je tu veľmi, veľmi problematické. Veľa stránok je zablokovaných úplne (sociálne siete, veľké spravodajské portály, android store a veľa ďalších), ale aj tie ktoré nie sú zablokované, idú extrémne pomaly. Najbežnejším spôsobom ako s týmto zlým pripojením bojovať je VPN (Virtual private protocol). Skúsim Vám priblížiť prečo ju v Číne budete určite potrebovať, ale taktiež prečo je dobrý nápad vlastniť VPN aj na miestach, kde nie je taká prísna cenzúra internetu. Áno, aj na Slovensku má používanie VPN zmysel.
Moje meno je Pavel Dvořák, žijem sedem rokov v Číne, aktuálne v Šanghaji. Čína je mojou vášnou od detsva a dnes je mojou profesiou. Môj blog je zbierkou fotografií a zážitkov z Číny, informácii o Číne, čínskej kultúre a cestovaní po Číne.
SaveSave
Spoznajte to najlepšie z čínskej prírody, vidieka, starovekej Číny, čínskych pamiatok UNESCO, ale aj turizmom nepoškvrnených miest. Skrátka to najlepšie z Číny!
Poďte so mnou za krásnou tropickou a vysokohorskou prírodou Číny, históriou a kultúrou miznúcich miest na Cesta Čaju a Koní. Spoznajte turistami nezničené miesta Číny kým sa ešte dá!
Poďte karavánou po starodávnej ceste čaju a koní! Kávové plantáže, dedinské chrámy, dažďové lesy. To pravé dobrodružstvo v Číne.