Čo tak bývať s tibetskými pastiermi yakov, ktorých život je takmer nedotknutý modernou dobou? Alebo vidieť neuveriteľné kúsky tibetských jazdcov počas festivalu koní a stanovať na hrebeňoch tibetskej náhornej plošiny? Túžite sa okúpať v sopečnom …
Dokonalá kombinácia starej a novej Číny. Miest, vidieka a zasnežených šesťtisícoviek, krásnych pamiatok a aj oblastí, kde cudzinca ešte nevideli. Čína, ktorá o pár rokov prestane existovať.
Chengdu alebo Čcheng-tu je hlavným mestom provincie Sichuan (S‘-čchuan) v juhozápadnej časti Číny.
Chengdu je jedno z najväčších miest krajiny a významne sa podieľa na jej ekonomike. Vďaka svojmu poľnohospodárskemu bohatstvu si vyslúžilo prezývku „krajina mlieka a medu“. Niekedy sa mu hovorí tiež mesto hojnosti či mesto ibišteku.
Výstavba postupuje veľkými krokmi, mesto so svojimi mrakodrapmi a rušným nočným životom sa čoraz viac podobá Šanghaju. I napriek pokroku si stále uchováva pokojnú atmosféru s množstvom zelených parkov a typických čajovní. História mesta je dlhá a zaujímavá. Viac ako dve tisícročia zanechali mnoho úžasných pamiatok v meste a jeho okolí. Nájdete tu rôzne múzeá, úchvatné chrámy, námestia, zoologickú a botanickú záhradu, výskumnú stanicu zameranú na záchranu pandy veľkej či dokonca archeologické nálezisko Jinsha.
Podnebie je vlhké kontinentálne s výrazným vplyvom monzúnov. Zrážky sú bohaté. Ročne padne až 870 mm dažďových zrážok. Väčšina zrážok spadá medzi májom a septembrom kvôli vplyvu juhozápadného monzúnu. Letné teploty sú vysoké, v priemere sa držia na hodnote 30ºC. Občas stúpnu nad túto hodnotu. Zimy sú pomerne chladné s teplotami okolo 6ºC. Len veľmi zriedkavo klesnú zimné teploty k mrazivým hodnotám. Najlepším obdobím na návštevu mesta sú jarné a jesenné mesiace.
Výskumná stanica pandy veľkej
Chengdu sa významne podieľa na záchrane ohrozenej pandy veľkej. V blízkosti mesta bola v roku 1987 vybudovaná výskumná stanica na ochranu pandy veľkej. V dobe, keď bola stanica založená tu žilo len šesť týchto čiernobielych „medvedíkov“. Dnes ich počet prekročil hranicu sto kusov.
Kláštor Wenshu
Budhistický kláštor Wenshu mnohí cestovatelia označujú za najkrajší chrám v Chengde. Nachádza sa priamo v centre mesta. Pôvodný kláštor bol postavený za dynastie Tang (618-907) ako chrám Xinxiang. Kláštor je uzatvorený štvorhranným nádvorím, ktoré je postavené v klasickom štýle dynastie Qing. Chrám s rozlohou 13,5 hektára sa skladá zo 190 sál a miestností. Súčasťou komplexu sú krásne záhrady a kultúrne pamiatky.
Zavlažovací systém Dujiangyan
Dômyselný zavlažovací systém Dujiangyan dal postaviť guvernér Li Bingom štátu Qin v období vojnových nepokojov. Táto jedinečná technická stavba na rieke Min pochádza z roku 256 pred n. l. Slúžila ako predchodca vodnej elektrárne. Starobylá stavba sa dnes využíva na zavlažovanie oblasti veľkej viac ako 5000 km².
Wangjiang Tower Park
Krásny park Wangjiang s rozlohou takmer 12 hektárov nájdete na južnom brehu rieky Jinjiang. Výstavba prebiehala počas vlády dynastie Ming a Qing. Dominantou parku je drevená veža vysoká 39 metrov. Jej názov by sa dal voľne preložiť ako „výhľad na rieku“.
Mesto Chengdu bolo vyhlásené za kolísku svetoznámej sečuánskej kuchyne. Základom miestnej gastronómie, či už ide o reštaurácie alebo pouličné stánky, je sečuánske korenie. Medzi najväčšie pochúťky patrí dvakrát varené bravčové mäso Huiguorou, kura Kung pao s arašidmi a špargľou, varená ryba v pikantnej čili omáčke, tofu Mapo s fazuľovou omáčkou a ako dezert ananásová lepkavá ryža. Ak by ste mali sečuánskej kuchyne dosť, navštíviť môžete i niektorú z kantonských či hongkongských reštaurácií.
ZdielaťVšetky fotografie, texty, videá a aj dizajn stránok, ak nie je vyslovene napísané inak, sú moja vlastná tvorba, ktorá je chránená copyrightom a bez môjho súhlasu ich nie je možné preberať.